Hotele w Wormditt - Strona 2 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Hotele w Wormditt 2010/10/07 18:20 #16

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Trochę większe ;)


Załączniki:

Hotele w Wormditt 2011/05/15 18:54 #17

  • Neidenburg
  • Neidenburg Avatar
  • Gość
No wlasnie, jakos sam budynkek MDk jego ksztalt, okna i gzyms nijak mi nie pasowal zawsze do prl-owskiej architektury, tak przypuszczalem ze tabliczka, ze obiekt zostal wybudowany dzieki ofiarnosci mieszkancow warmii i Mazur w 1959 r to lipa. Czyli MDK byl hotelem, ale mial b oryginalna jak na hotel architekture, bardziej patrzac na niego [przypomina swiatynie. za to na budynku stojacym za nim, na scianie od strony Polcotexu zachowal sie napis po niemiecku: Restaurant Anspannug??czy cos wiadomo o tej Restauracji, czy miescila sie ona wlasnie w tym budynku z cegly czy tez w innym miejscu?Ciekawe jest ze napis jest zasloniety praktycznie przez nastepny budynek, wiec wyglada na starszy niz kolejny sasiedni budynek ktory go zaslonil

Hotele w Wormditt 2011/05/15 19:05 #18

  • Neidenburg
  • Neidenburg Avatar
  • Gość
Jesli MDk to sala balowa to zastanawia fakt jej wybudowania przy tym hotelu, czy w budynku d hotelu sa slady polaczenia przejscia do sali balowej teraz MDK, moim zdaniem MDK to jakas swiatynia, lub byla budowana jako swiatynia, ewentualnie bank. Patrzac na obecne wnetrze budynku d hotelu trudno sobie wyobrazic ze to byl wlasnie hotel. Musza tam an podworzu byc piwnice, bo z tylu jest szyb wentylacyjny. Przegladajac stara Pruska mape, wynika, ze na terenioe gdzie jest obecnie Polcotex nic nie bylo, a tam gdzie jest hotel Pruski i delikatesy Eden byla Mleczarnia. Czy w Ornecie gdzies jeszcze zachowaly sie napisy po niemiecku na budynkach, nazwy ulic?z tego co udalo mi sie ustalic przed wojna ul 1 Maja to byla Adolf Hitler Strasse, Podlesna to Crossen Str. Przy tym dzikim parkingu przy Polcotexie gdzie wieczorami czasami mlodziez seks uprawia ta grupo drzew na wzgorku sugeruje ze byl tam krzyz lub kapliczka

A propos czy wiecie moze gdzie zostaly wyrzucone krzyze i nagrobki, ktore znajdowaly sie na cmentarzu tam gdzie teraz sa 2 skwery z fontanna przy ul Mickiewicza?czy tez wszystko zasypano ziemia i ludzie odpoczywaja przy fontannie na terenie bylego cmentarza w towarzystwie umarszczakow?:)
REKLAMA

Hotele w Wormditt 2011/05/15 19:35 #19

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Neidenburg napisał: Czy w Ornecie gdzies jeszcze zachowaly sie napisy po niemiecku na budynkach, nazwy ulic?)


plan miasta z pełną rozpiską ulic po niemiecku

www.ornecianka.pl/forum/95-plany-i-szkic...-roku-1939.html#5483

Hotele w Wormditt 2011/05/15 19:51 #20

  • Neidenburg
  • Neidenburg Avatar
  • Gość
Wiem, znam ten plan, ale mi gdzies na budynkach zachowaly sie stare napisy z nazwami ulic lub szyldy reklamowe, szczegolnie w miejscach ukrytych nie wystawionych na widok oczu, tak jak napis na hotelu Restaurant Anspannung lub Auspannung. Wiem ze zachowalo sie troche starych pokryw od studni kanalizacyjnych czy telekomunikacyjnych jeszcze sprzed wojny

Hotele w Wormditt 2011/05/19 06:36 #21

  • jerzy
  • jerzy Avatar
  • Gość
tam gdzie jest fontanna nie było nagrobków, były jedynie na skwerze Dobosza, w latach 1950-tych, ekshumowano szczątki i pogrzebano gdzieś na cmentarzu komunalnym.

Hotele w Wormditt 2011/05/20 19:57 #22

  • aalbert
  • aalbert Avatar
  • Gość
Cmentarz istniał jeszcze pod koniec lat 60-tych.
Pozostałości kilku krzyży(żeliwne podstawy) były widoczne do momentu budowy skweru.A to oznacza że żadnej ekshumacji nie było

Hotele w Wormditt 2012/04/13 20:24 #23

  • Pan Roman
  • Pan Roman Avatar
  • Gość
to tylko pokazuje jakie wtedy były czasy Gierka a jakie sa teraz :)

Hotele w Wormditt 2012/04/15 14:17 #24

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
na ostatnim zdjęciu czarno-białym na wieży kościoła widać zegary :-)

Hotele w Wormditt 2012/04/24 06:36 #25

  • Paul
  • Paul Avatar
  • Gość
Bardzo ładne zdjęcia, chciałbym się przenieść w czasie i pospacerować po starówce z drewnianą fajką w ustach :)

Hotele w Wormditt 2012/07/17 11:56 #26

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
Mogła cię uczyć religii albo siostra Janina, albo siostra Adela.

Hotele w Wormditt 2012/07/17 12:11 #27

  • ben
  • ben Avatar
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 0
Zdajesz się być moim rówieśnikiem! :)
Powinieneś pamiętać dwie siostry, które uczyły wtedy religii. Pierwsza z nich, bardzo młoda (wtedy!) to siostra Adela. Lubiła dzieciom stawiać piątki z "brzuszkami". Uczyła religii tych którzy nie chodzili jeszcze do szkoły i tych, którzy uczyli się w klasach 1 - 2.
Dzieci starsze uczyła natomiast siostra Janina, rzeczywiście wyglądająca staro. Pamiętam jej powiedzonko na tzw. "próbach do komunii":
"Nie korkować ławek!"

Hotele w Wormditt 2012/08/07 05:38 #28

  • ben
  • ben Avatar
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 0
Ten "Anonim" wyżej nad tym wpisem to ja (Informacja o siostrach). Nie byłem jeszcze zalogowany, :)
REKLAMA

Hotele w Wormditt 2012/09/16 07:19 #29

  • Paula
  • Paula Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 1
  • Otrzymane podziękowania: 0
Hej. Jestem nowa na forum i piszę bo bardzo nurtuje mnie jedno pytanie. Czy macie może jakieś informacje na temat rzekomo istniejącego kiedyś niemieckiego hotelu, który miał się znajdować przy drodze na Drwęczno? W jednym z postów widziałam zdjęcie jakiegoś hotelu, ale nie było żadnego wytłumaczenia gdzie był i w jakich latach.
Z góry dzięki za pomoc.
REKLAMA

Hotele w Wormditt 2012/09/19 19:12 #30

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Przy drodze w kierunku Drwęczna mogła istnieć karczma.Hotel raczej nie
A co do hotelu Reichsadler to był zlokalizowany w centrum miasta, ul Olsztyńska 4.
Hotel spłonął w 1945, na jego miejscu zbudowano budynek mieszkalny-pierwszy po wojnie w Ornecie.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
Za tę wiadomość podziękował(a): Paula