Drukarnia i Wormitter Zeitung - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/10 20:50 #1

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Witam.

Wyzwanie dla bardzo dociekliwych. Kto wskaże gdzie znajdowała sie drukarnia w Ornecie ,która "wypuściła" pierwszą gazetę w 1880 roku.
Pierwszy właściciel:
Otto Scheumann,
następnie Oskar Striefe,
Arnold Dargel,
Franciszek Majewski.

Tytuł gazety " Wormditter Zeitung".

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/14 16:36 #2

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Przegladając liste nazwisk mieszkańców Wormditt z 1930roku trafiłem na cos takiego:

•Dargel, Nachf. Inh. F. Majewski, Buchdruckerei u. Schreibwarenhandlung, Schloßstraße 53a

Czyzby byłby to adres zamieszkania właściela (lub drukarza) drukarni książek i paieru...czy tez moze poszukiwany adres orneckiej drukarni?

Proszę o pomoc

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/14 16:43 #3

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
a tu link do "książki adresowej" mieszkańców.
C\hyba mój ślad był mylny :(
home.arcor.de/bernhard_wagner/Worm1930.html
REKLAMA

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/14 17:04 #4

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Uparłem sie na ta drukarnię :evil:
W jednej z książek wydanych po wojnie zawierajacej wątki orneckie ukazuje sie cos takiego



Ja nie daję rady z tym językiem. Może ktoś pomoże?
Załączniki:

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/20 22:18 #5

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Tekst jest o tym, że ulica Zamkowa była siedzibą wielu firm i sklepów, min. mieściła się tam drukarnia.
Świadczyły o tym szyldy na budynkach z nazwami firm i nazwiskami właścicieli.

Drukarnia 2013/01/20 22:37 #6

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Czyli jest duża szansa aby ktoś umieścił zdjęcie lub pocztówkę budynku drukarni... :)

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/21 09:07 #7

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
"Auch viele Geschäftsleute waren ansässig, so nennt das Verzeichnis von 1930 Modewarengeschäfte und Schneider, Kolonialwaren- und Feinkostgeschäfte und den Bäckermeister Beekmann in der Schloßstraße, bei dein die Lengks so gerne einkauften. Es gab einen Selter- und Limonadenfabrikanten, eine Dampfziegelei und Zementfabrik, die Buchdruckerci und Schreibwarenhandlung Dargl, auch in der Schloßstraße, deren Firmenschild noch auf alten Aufnahmen zu lesen ist und natürlich Friseure, Konditoreien, Fischhandlungen, Fleischereien, eine Post und 1930 sogar schon eine Autovermietung."

Miałam ten sam fragment. Ciekawiło mnie zdanie o Zementfabrik i Dampfziegelei. Czyżby w Ornecie funkcjonowała cementownia ? To drugie to cegielnia parowa, nie wiem co to oznacza ? Może była napędzana maszyną parową?


Co do Zamkowej to jedyne foty jakie znam czyli dwie są na www.nasza-orneta.pl/forum/zdjecia-orneta...-obecna-zamkowa.html Dargel był właścicielem sklepu papierniczego. Jak będę miała więcej czasu to może wezmę się za posegregowanie firm przedwojennych, możemy dojść do ciekawych "odkryć" Na forum zawiązała się w końcu paczka ludzi - pasjonatów orneckiej historii. Jak forum zaczyna szwankować to proszę się nie przejmować, jest przeciążone. Kiedyś przez głupotę powstawiałam na niemieckich stronach linki do zdjęć i teraz Niemcy non stop siedzą i przeglądają a myślałam że sami coś będą wstawiać :(



Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/21 11:07 #8

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Na zdjęciu widac szyld Arnolda dargela "Introligatorstwo". Hm, jakby to był budynek 53a to jest duża szansa , ze mieściłą się tam drukarnia.

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/21 11:14 #9

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Za tym szykdem jest nastepny. Na nim widac tylko końcówkę napisu"...rei".
Domyslam sie , że może to być "Buchdruckerei" czyli drukarnia książek. a jeśli drukowanio książki to i prasę też B)

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/21 11:25 #10

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Być może masz rację :cheer: Szkoda że nie mamy książki przedwojennej w typie panorama firm ;)

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/21 11:31 #11

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Ale mozna skoprzystac z dwóch publikacji:
1. częściowo osiągalna na stronach sieci, jest to spis nawisk mieszkańców (1930) wraz z adresem oraz ich zawodem. Tak "wydumałem" ulice zamkową z drukarnią Arnolda Dangela
2. książka telefoniczna, pewnie gdzieś jest zachowana. Trzeba tylko rozrzucic "wici". Może strona niemiecka się odezwie?

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/28 18:00 #12

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Robcio napisał: Przegladając liste nazwisk mieszkańców Wormditt z 1930roku trafiłem na cos takiego:

•Dargel, Nachf. Inh. F. Majewski, Buchdruckerei u. Schreibwarenhandlung, Schloßstraße 53a

Czyzby byłby to adres zamieszkania właściela (lub drukarza) drukarni książek i paieru...czy tez moze poszukiwany adres orneckiej drukarni?

Proszę o pomoc


Przypomniało mi się że ta pocztówka jest z wydawnictwa A. Dargel 1909
Budynek pierwszy po prawej

Załączniki:

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2013/01/28 18:11 #13

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Czyżby wydawnictwo mieściło sie przy Ratuszu?. Choć sam szeld Dargla na kamieniczce nie przesądza, że w niej było wydawnictwo. Pewnikiem wydrukowali sporo pocztówek z Orneta , w tym równiez i tą która zamieściłaś.
Myślę , że Darglowie mieli sporo zakałdów usługowych i sklepów. Na zdjęciu pwnie jest jego jeden ze sklepów.
Ale to moja teoria tworzona na potrzymanie tezy , że drukarnia była na zamkowej ;)
REKLAMA

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2015/02/21 16:23 #14

  •  Avatar
  • Gość
F.Majewski był rodziną mojej babci miał drukarnię i gazetę na rogu rynku w Ornecie
pozdrawiam Adam L.
REKLAMA

Drukarnia i Wormditter Zeitung 2015/02/21 18:31 #15

  • fd
  • fd Avatar
  • Gość

Robcio napisał: Czyżby wydawnictwo mieściło sie przy Ratuszu?. Choć sam szeld Dargla na kamieniczce nie przesądza, że w niej było wydawnictwo. Pewnikiem wydrukowali sporo pocztówek z Orneta , w tym równiez i tą która zamieściłaś.
Myślę , że Darglowie mieli sporo zakałdów usługowych i sklepów. Na zdjęciu pwnie jest jego jeden ze sklepów.
Ale to moja teoria tworzona na potrzymanie tezy , że drukarnia była na zamkowej ;)


Na Zamkowej była introligatornia (Alkohole świata)