Koy - Mühle Młyn rodziny Koy - Strona 3 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Młyn przy ul.Młynarskiej 2012/12/06 20:20 #31

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Anonim napisał: Może na pierwszym widzimy początki budowy głownego młyna? hm.
To takie moje spostrzeżenie


Ewentualnie młyn nie załapał się w kadrze.


Załączniki:

Młyn przy ul.Młynarskiej 2012/12/06 20:40 #32

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Też tak moze być.
Zasugerowałem sie tez ilością budulca. Albo na nowy budynek albo na naprawe kanału młyńskiego.
Nie jestem pewny, ale jak się przyjrzeć kolorowej pocztówce tej wzmiankowanej przez ciebie to na miejscu dużego budynku młyna stoi inny budynek.
Może to być złudzenie, bo dobrze może stać poza ulicą.

Młyn przy ul.Młynarskiej 2012/12/07 18:52 #33

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Prosba do Danusi która zamieściła zdjęcie w poście nr #6 (widok całego frontu młyna) oraz innych czytajacych ten temat: jaki jest napis na froncie budynku? E.Koy oraz Wormditt da się odczytać ale pozostałe...Nie jestem pewny ale chyba widać dwa rzędy napisów.
Z perspektywivznych pomiarów młyna obiekt była całkiem sporych rozmiarów: długi na 34-36m i wysoki do początku dachu 12-13m.Wysokość całkowita około 30m. To plasuje ten budynek w czołówce "drapaczy chmur" w dawnej Ornecie.
Oczywiście wymiary są przybliżone...niestety :(
REKLAMA

Młyn przy ul.Młynarskiej 2012/12/07 20:33 #34

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 33
Niestety nic więcej nie widzę. Jedynie mogę dodać, że to zdjęcie było tak podpisane "Die Mühlenwerke E. Koy, um das Jahr 1935". Może wypatrzysz tam tekst o mące :) bo ja widziałam tylko Koya, za girlandy - Wormditt - myślałam, że to po bokach to girlandy :)

Młyn przy ul.Młynarskiej 2012/12/07 21:39 #35

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Spróbowałem "podkręcić " zdjęcie które zamieściłaś. Widac , że to litery. Gdyby były girlandy wzór by sie powtarzał. Druga sekwencja to jakby cztery litery KTLF, pozostałe nie do odczytania.
Załączniki:

Młyn przy ul.Młynarskiej 2012/12/10 15:48 #36

  • adaś
  • adaś Avatar
  • Gość
Dziękujemy pani Danucie za fantastyczne zdjęcia.

Re: Koy - Mühle Młyn rodziny Koy 2012/12/15 21:40 #37

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Gość
A kto pamięta, jak tym kanałem płynęła Drwęca w trakcie przeróbki progu wodnego pod mostem przy pogotowiu?

Koy - Mühle Młyn rodziny Koy 2012/12/15 22:06 #38

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16
A który to był rok ? Pamiętam remont mostu jak się przechodziło po jakiś deskach.
Prawda? Nie ma takiej.

Re: Koy - Mühle Młyn rodziny Koy 2012/12/16 12:36 #39

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Gość
O ile mnie pamięć nie myli to około 1970r

Koy - Mühle Młyn rodziny Koy 2012/12/16 21:09 #40

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Most był również remontowany później, niestety nie pamiętam kiedy.Może lata 82-85? Bo chyba z tego okresu pamiętam kładkę o której pisze Krzysztof U.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Młyn przy ul.Młynarskiej 2012/12/19 08:31 #41

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Pan Louis Salinger urodzony w Suwałkach przeniósł się w wieku 13 lat do Ornety gdzie miał praktyki w młynie. Być może dlatego poznał tu swoją przyszłą żonę Ida Sandmann - orneciankę z którą się ożenił w 1877 roku już w Berlinie. Praktykanci w młynie byli traktowani surowo i Louis zaczął pracować w tkalni.



www.jewishvilkaviskis.org/Salinger%20Hom...Leyb%20Louis%20.html


Załączniki:

Młyny i wiatraki w Ornecie 2012/12/22 15:43 #42

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Może tutaj będzie łatwiej opanować ten temat.
Młyny w Ornecie prawdopodobnie od początku istnienia miasta znajdowały się w okolicach dzisiejszej ul.Młynarskiej.Z prostej przyczyny-tutaj najłatwiej było spiętrzyć wodę aby wykorzystać jej energię.Uważam że początkowo kanał doprowadzający wodę był znacznie krótszy.Woda dopływała do kół młyńskich bezpośrednio ze zbiornika który tworzyły spiętrzone wody Drwęcy.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Młyny i wiatraki w Ornecie 2012/12/22 17:17 #43

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Tak, Albert ma racje. Spietrzęnie wody było w rejonie dziejszego skrzyzowania ul. młynarskiej i morąskiej. Dalej trasa kanału była bez zmian jak do poł XXw.
Spietzrenie wody tworzyło duze rozlewisko obejmujace tereny sportowe SP1. Stanowiło ono naturalna przeszkodę i zarazem elemnt w systemie obronnym miasta.
Można to zobaczyc na planie Ornety z 1627r (archiwum wojenne w Sztokholmie)
REKLAMA

Młyny i wiatraki w Ornecie 2012/12/22 18:12 #44

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Właśnie to miałem na myśli.Skoro tak to oprócz Górnego Stawu i Stawu Łaziebnego do pewnego czasu istniał też trzeci staw (może Trzeci Staw?)
Mało tego, pewne poszlaki wskazują również na istnienie czwartego stawu.
To trudne do potwierdzenia, ale biorąc pod uwagę zapał założycieli Ornety do tworzenia sztucznych zbiorników bardzo możliwe.Zwłaszcza że miejsce w którym ten czwarty staw miałby powstać wprost idealnie nadaje się do tego.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
REKLAMA

Młyny i wiatraki w Ornecie 2012/12/22 19:27 #45

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
A ja to widzę nieco inaczej.
Na planie ze szwedzkiego archiwum wyraźnie widać WYSPĘ, na której zaznaczony jest budynek. Według mnie to stary młyn.
Zaryzykowałbym twierdzenie, że kilka stuleci później stanął w tym miejscu młyn Koy.
Uważam też, że nie tak dawno zasypany kanał płynął bardzo, bardzo starym korytem.
Staw Łaziebny musiał być płytki i jego wody nie byłyby w stanie napędzić koła młyńskiego.