Ulica Olsztyńska - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Ulica Olsztyńska 2012/12/15 21:46 #1

  • Danusia
  • Danusia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 33
Zobaczcie, jak tam z tyłu było pusto...

Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa, Krzysztof U, Robcio

Ulica Olsztyńska 2012/12/16 09:10 #2

  • Robcio..
  • Robcio.. Avatar
  • Gość
Czy ktoś zwrócił uwage , że ulica olsztyńska przechodzi w szose na Olsztyn, ale w innej konfiguracji. :huh:

Ulica Olsztyńska 2012/12/16 21:04 #3

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19

Robcio.. napisał: Czy ktoś zwrócił uwage , że ulica olsztyńska przechodzi w szose na Olsztyn, ale w innej konfiguracji. :huh:

Tak, warto przyjrzeć się starym mapom.Ulica Wodna łączyła się z szosą olsztyńską w pobliżu obecnej stacji BP.Część targowiska powstała w miejscu zasypanej zatoczki na jeziorze. Do wyrobiska cegielni za terenem Gunnebo do końca lat 60-tych wywożono śmieci.Dużo zmian na tak niewielkim terenie
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
REKLAMA

Ulica Olsztyńska 2012/12/17 18:01 #4

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
Ostatnio korzystając z odkurzacza na BP zauważyłam szpaler drzew znajdujący się przy wjeździe do gospodarstwa nad jeziorem. Wygląda na pozostałość tamtej drogi.

Ulica Olsztyńska 2012/12/17 20:06 #5

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Kombinuję jakby ta droga mogła przebiegać coby ze zdjęciem była zgodna.
Według zdjęcia wydaje się , że skręcała w lewo na wysokości ronda Olsztyn-Morąg.Ale zaraz za budynkami po lewej stronie ulicy jest spore obnizenie terenu. Chyba , że po skraju w kierunku byłej cegielni. Znowu między cegielnią a prostym odcinkiem na Olsztyn tez jest niecka terenu.
Kto sie pokusi o mały schemat?

Ulica Olsztyńska 2012/12/17 20:46 #6

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Nie kombinuj Robcio :cheer: Mapa 1:25000 z roku 1944 wszystko wyjaśnia.
Ten szpaler drzew przy BP to właśnie pozostałość drogi.Tuż przed gospodarstwem czyli do 1945 cegielnią skręcała o 90 stopni w lewo i łączyła się z obecną ul.Wodną na wysokości bramy targowiska
amzpbig.com/maps/1886_Wormditt_1944.jpg Pod tym linkiem wszystko widać



Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
Załączniki:

Ulica Olsztyńska 2012/12/17 21:43 #7

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Tak to widzę.
Na czerwono orientacyjny przebieg drogi.
Rzucam kilka wątków:
1. czy rzeczywiście droga „szpaler drzew” od gospodarstwa do szosy była częścią dawnej szosy na Olsztyn? Na zdjęciu widać że jest prosta od drugiego zakrętu aż po sam skraj lasu. Jeśli ten szpaler jest częścią drogi ze zdjęcia to dalsza część drogi musiała być mocno przesunięta w kierunku PN-wsch.
2. czy w miejscu obniżenia terenu (zaznaczyłem je zielonymi kółkami) nie stanowiły wyrobisk ? na zdjęciu widać z dolnym prawym rogu jakieś umocnienia, coś co nie przypomina naturalnego tworu.
3. od kiedy pojawiło się jezioro Mieczowe? Dla mnie ul. Wodna jak i początek ulicy Olsztyńskiej to sztucznie usypane groble. Na zdjęciu tez nie widać jeziora

Poproszę o uwagi.




Załączniki:

Ulica Olsztyńska 2012/12/18 03:43 #8

  • Danusia
  • Danusia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 33
Na zdjęciu ogrodu z 1937 widać w tle wał ulicy wodnej. Jest równy i przypomina mi usypaną ulicę Mostową.

Ulica Olsztyńska 2012/12/18 06:44 #9

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Robert jednak kombinujesz :woohoo:
Szosa olsztyńska była i jest w tym samym miejscu.Na mapie widać to doskonale.
Widać również jak bardzo zmienił się teren obecnego targowiska-zniknęła zatoczka jeziora, a i sam plac został wyrównany aż do ul. Olsztyńskiej.
A samo jezioro powstało w XIV-XVw i spełniało rolę zbiornika zasilającego miasto w wodę.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Ulica Olsztyńska 2012/12/18 06:53 #10

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
i jeszcze taki link www.zamki.pl/?dzial=mapa
Niesamowite narzędzie wystarczy operować suwakiem u góry ekranu aby dowolnie zmieniać widok z Mestischblatt na mapy współczesne lub zdjęcia satelitarne.Tutaj naprawdę WSZYSTKO widać jak na dłoni
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Ulica Olsztyńska 2012/12/18 10:05 #11

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Dzięki za dynamiczną dyskusję o przebiegu ulicy olsztyńskiej .
Do Danusi: masz rację , że widać na zdjęciu wał z drogą. Ja sugerowałem tylko , że jest to sztuczny twór. Poniżej zdjęcie na którym zaznaczyłem elementy konstrukcji .
Zadałem pytanie z czym może się kojarzyć te elementy. Nie widać tez jest budynków cegielni. A więc czy może to być wyrobisko gliny czy tez inne ma znaczenie.



Do Albeta:
1. żeby dyskusja była bardziej kostruktywna narysuj swoją wersję przebiegu ul. olsztyńskiej i częśći szosy z nią się łączącej.
2. dzięki za ciekawego linka .Szczególnie te stare mapy dają dużą pomoc
3. z ciekawości: czy dotarłeś do źródeł mówiących o powstaniu zbiornia - jezioro? Ja trafiłem tylko w jednej książce i to opis nie jest jednoznaczny. Jest za to szkic okolic miasta z 1805 z zaznaczonym jeziorem
4. dla mnie ulica olsztyńska (od strony ul.dolnej) to sztuczny twór. I o to pytałem. Podobnie powstały dwie inne ulice
5. to co nazywasz kombinowanie , ja nazywam ciekawością. A w historii wiele rzeczy o którym mówi się "pewniki" tak naprawdę "pewnikami" nie są. Zawsze po upływie czasu czasu pojawiają sie nieznane dokumenty, fakty, sugestie które mozna potwierdzic lub obalić.
6. jesli przyjrzysz sie kokładnie zamieszczonemu zdjęciu zauwazysz , że droga na Olsztyn jednak przebiega przez obecne gospodarstwo nad jeziorem (tu chyba sie zgadzamy) , ale nie mogła wrac "szpalerem drzew koło BP". Dlatego tez uważam , że zdjęcie jest bardzo stare. W latach 30tych zaczeto prace publiczne w Ornecie , w tym objeto drogi. Może wtedy "wyprostowano omianą szose i kawałek ulicy? Tak było z odcinkiem drogi ""wodociągi" - "trzeci most".
Załączniki:

Ulica Olsztyńska 2012/12/18 12:14 #12

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Robert-moje dotychczasowe wypowiedzi dotyczyły odcinka szosy olsztyńskiej OD miejsca w którym obecnie jest rondo.
To co zaznaczyłeś na zdjęciu to jaz spiętrzający wodę w jeziorze i przepust pod groblą-wałem.Na mapie doskonale widać gdzie on się znajdował-tuż przy budynkach cegielni!Czyli ok.200 na południe od miejsca w którym przepust jest obecnie.Teren w tamtym miejscu zupełnie nie przypomina tego ze zdjęcia.Dlatego uważam że kombinujesz-przecież na mapie wszystko widać jak na dłoni :)
Obecny układ dróg wiodących do Ornety powstał w wyniku prac publicznych.Tyle że zarządzonych w latach w końcu lat 40-tych XIXw przez Fryderyka Wilhelma IV.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Ulica Olsztyńska 2012/12/18 14:01 #13

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Najwięcej "zamieszania" wprowadza droga która widać jako "rozwlekły zygzak". Tak jak Wojtek zasugerował może to być zniekształcenie.
Biorąc pod uwagę lata w których zostało zrobione zdjęcie, niedoskonałą technike fotograficzną, fakt powyższy mógł mieć miejece.
Spróbowałem wykonać małe doświadczenie ze zdjęciem (przepraszam cię Danusiu, że tak "okrutrnie obeszłem sie z pocztówką która zamieściłaś). Zdjęcie mogło wygladać tak. To tylko próba pokazania jak soczewki moga znieksztacać obrazy.


Załączniki:
REKLAMA

Ulica Olsztyńska 2012/12/18 14:03 #14

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
jak widać " zygzak drogi" zaczyna przypominac odcinek który jest naniesiony na mapę.
REKLAMA

Re:Ulica Olsztyńska 2012/12/18 14:15 #15

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16

Robcio napisał: jak widać " zygzak drogi" zaczyna przypominac odcinek który jest naniesiony na mapę.


Chyba dobrze kombinujesz. Zdjęcie jest sprzed przebudowy drogi którą widać na mapie.
Prawda? Nie ma takiej.