Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/06 16:50 #1

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16
4 października 39 roku przyjechała koleją do Wormditt ( Orneta ) grupa około 500 polskich jeńców wojennych z Stalag 1 B Hohenstein ( Olsztynek ). Jednym z nich był Franciszek Borawski który dostał się do niewoli 14 września pod Łomżą. Trafił do gospodarstwa Josefa Gunberga w Gut Karlshof ( Biały Dwór ) Po wojnie majątek przejął PGR. Pan Borawski został już na tych terenach na stałe. Mieszkał na ulicy Morąskiej.
Prawda? Nie ma takiej.

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/06 20:07 #2

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

Krzysztof U napisał: 4 października 39 roku przyjechała koleją do Wormditt ( Orneta ) grupa około 500 polskich jeńców wojennych z Stalag 1 B Hohenstein ( Olsztynek ). Jednym z nich był Franciszek Borawski który dostał się do niewoli 14 września pod Łomżą. Trafił do gospodarstwa Josefa Gunberga w Gut Karlshof ( Biały Dwór ) Po wojnie majątek przejął PGR. Pan Borawski został już na tych terenach na stałe. Mieszkał na ulicy Morąskiej.

........Borawski Franciszek urodzony w 1916 roku w m. Szwartów ( Zwartowo ) gm. Karlino --Kołobrzeg -- mieszkał przy ulicy Moraska 5 . w Ornecie . Pracował w młynie przy ulicy Młynarskiej do czasu pożaru (........) zmarł 4 pażdziernika 2009 r.

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/06 20:33 #3

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16
Zgadza się że Franciszek ;) poprawiłem błędne imie
Prawda? Nie ma takiej.
REKLAMA

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/07 09:32 #4

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

Krzysztof U napisał: Zgadza się że Franciszek ;) poprawiłem błędne imie

obóz który był w Ornecie nie był obozem jenieckim ale obozem pracy. W tym obozie przebywał ojciec żony p.Bohdanowicza - Jan Przewodowski.
Pan Bohdanowicz parę lat temu pokazywał mi napisane ręcznie wspomnienia z tego obozu napisane przez kogoś, kto tutaj przebywał i był na spotkaniu z ornecką młodzieżą w MDK-u.

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/07 11:38 #5

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16

Gość napisał: obóz który był w Ornecie nie był obozem jenieckim ale obozem pracy. W tym obozie przebywał ojciec żony p.Bohdanowicza - Jan Przewodowski.
Pan Bohdanowicz parę lat temu pokazywał mi napisane ręcznie wspomnienia z tego obozu napisane przez kogoś, kto tutaj przebywał i był na spotkaniu z ornecką młodzieżą w MDK-u.

nie bardzo rozumiem, nic nie pisałem o obozie w Ornecie tylko w Olsztynku (Hohenstein)
Prawda? Nie ma takiej.

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/07 17:10 #6

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Obozów w Ornecie było kilka
Obóz karny dla młodzieży i robotników przymusowych
Obóz dla robotników przymusowych
Obóz dla internowanych żołnierzy włoskich
Filia obozu Jenieckiego Stablack IA.
Ten ostatni był podzielony na dwie części tzn.w jednej części jeńcy rosyjscy, w drugiej pozostali(Polacy , Belgowie, Duńczycy, Brytyjczycy, Francuzi)

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/12 23:24 #7

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
W pierwszym okresie jeńcy polscy byli umiejscowieni w barakach w rej. Bażyn.

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/13 09:20 #8

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Zgadza się że Franciszek ......żona Rozalia

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/13 16:30 #9

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

Gość napisał: Zgadza się że Franciszek ......żona Rozalia

Adolf Demiańczuk -teść

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2011/01/15 08:57 #10

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Cecylia

Polscy jeńcy w Ornecie - 1939 rok 2020/05/31 13:09 #11

  • adamnel
  • adamnel Avatar
  • Gość
Anonymus napisał:
........Borawski Franciszek urodzony w 1916 roku w m. Szwartów ( Zwartowo ) gm. Karlino --Kołobrzeg -- mieszkał przy ulicy Moraska 5 . w Ornecie . Pracował w młynie przy ulicy Młynarskiej do czasu pożaru (........) zmarł 4 pażdziernika 2009 r.

Tylko, że ten młyn spłonął prawie całkowicie 25 sierpnia 1939r., więc tydzień przed wybuchem wojny.
  • Strona:
  • 1