walki o ornete - 11 luty

8 lata 9 miesiąc temu #461 przez Anonymous
walki o ornete - 11 luty was created by Anonymous
W książce Christophera Duffy - "Czerwony szturm na Rzeszę" czytamy że Wprawdzie 11 lutego Niemcy opuścili leżącą w głębi lądu Ornete, wysadzając w powietrze samoloty na tamtejszym lotnisku Podobno niemcy nie bronili ornety ale wycofali się z powodu braku amunicji.
8 lata 9 miesiąc temu #465 przez albert
Replied by albert on topic walki o ornete - 11 luty

Gość napisał: W książce Christophera Duffy - "Czerwony szturm na Rzeszę" czytamy że Wprawdzie 11 lutego Niemcy opuścili leżącą w głębi lądu Ornete, wysadzając w powietrze samoloty na tamtejszym lotnisku Podobno niemcy nie bronili ornety ale wycofali się z powodu braku amunicji.

Amunicji Niemcom nie brakowało do końca walk w Prusach.Wycofali się ponieważ groziło im okrążenie.Rosjanie nie atakowali frontalnie, wzięli miasto w kleszcze. Z zachodu atakowali na kierunku Spędy-Osetnik-Bornity, ze wschodu Radziejewo-Henrykowo-Bornity.Jedynym ratunkiem dla Wehrmachtu był odwrót.

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
8 lata 8 miesiąc temu #714 przez Anonymous
Replied by Anonymous on topic walki o ornete - 11 luty
Źródła rosyjskie podają ( ??????? ?????????? ?????????????????? ? ?????? ??????? ????????????? ????? ?????????? ?????. ?
?.: ?????????, 1975. ?. 374?375 ) że rosjanie uważali Ornetę i Pieniężno za bardzo ważne ośrodki komunikacyjne o znaczeniu strategicznym.

?????? 3-?? ???????????? ??????, ????????? ??????? ?????? ????????? ????????-???????? ??????????? ??????????, ??????? ???????? ???????? ???????? ? ??????? ? ??????? ?????? ???????????? ? ???????? ???????? ???????? ??????? ??????.

co w wolnym tłumaczeniu znaczy :

Oddziały 3 Front Białoruski, nadal okrążają przeciwnika w Prusach Wschodnich, szturmem zdobyły miasta Ornetę i Pieniężno - ważne węzły komunikacyjne i silne twierdze niemieckiej obrony.

Józef Stalin za walki o te miasta w piśmie do generała armii Iwana Czerniachowskiego pisze:

?????
?????????? ??????????????????


???????????? ????????
3-?? ???????????? ??????
???????? ????? ?????????????

?????????? ????? ??????
???????-?????????? ???????????

?????? 3-?? ???????????? ??????, ????????? ??????? ?????? ????????? ????????-???????? ??????????? ??????????, ??????? ???????? ???????? ????????87 ? ??????? ? ??????? ?????? ???????????? ? ???????? ???????? ???????? ??????? ??????.

? ???? ?? ????????? ???????? ???????? ? ??????? ?????????? ?????? ???????-?????????? ?????????, ???????-?????????? ???????, ???????-?????????? ??????????, ???????-?????? ???????, ???????-?????????? ??????????, ???????-?????? ????????, ???????-?????????? ????????, ???????-?????????? ???????, ?????????? ???????, ???????-?????? ??????????, ?????????? ???????, ?????????? ???????, ???????-?????? ??????????, ?????????? ??????????, ?????????? ????????????, ?????????? ????????, ?????????? ?????????????, ???????-?????? ???????, ???????-?????? ?????????, ???????-?????? ????????, ???????-?????? ????????, ?????????? ????????; ???????????? ???????-?????????? ?????????? ?????????, ???????-?????? ?????????? ???????????, ???????-?????? ?????????? ?????????, ?????????? ??????????, ?????????? ??????, ???????-?????? ?????????, ?????????? ?????????, ?????????? ?????????, [?????????????] ??????, ?????????? ????????, ?????????? ???????????, ???????-?????? ??????????, [?????????????] ??????????, ????????????? ????????; ???????? ???????-?????????? ???????? ????? ??????; ?????????? ???????, ?????????? ???????, ?????????? ??????, ?????????? ????????, ????????????? ?????????, ????????????? ?????????, ????????????? ?????, ?????? ????????; ??????? ???????-?????????? ??????? ???????, ???????-?????? ??????? ??????, ???????-?????? ??????? ???????????, ???????-?????? ??????? ????????, ?????????? ??????????, ?????????? ????????, ?????????? ??????, ?????????? ????????, ?????????? ???????????, ?????????? ??????, ?????????? ???????, ????????????? ???????, ?????? ????????, ?????? ????????????, ?????? ????????; ?????? ???????-?????????? ?????????? ????? ????????, ???????-?????? ?????????? ????? ??????, ???????-?????? ?????????? ????? ??????????, ?????????? ????????????, ?????????? ????????, ?????? ????????; ???????? ???????-?????????? ????? ????? ??????, ???????-?????? ????? ????? ??????, ????????????? ????????? ? ????????????? ???????.

? ????????????? ?????????? ?????? ?????????? ? ?????, ???????? ???????????? ? ???? ?? ????????? ???????? ???????? ? ???????, ??????????? ? ??????????? ????????.

???????, 17 ???????, ? 21 ??? ??????? ????? ?????? ?????? ?? ????? ?????? ???????? ?????????? ??????? 3-?? ???????????? ??????, ?????????? ?????????? ????????, ????????? ??????????????? ??????? ?? ??????? ???????? ??????? ??????.

?? ???????? ?????? ???????? ???????? ????????????? ??????????? ???? ???????, ????????????? ? ???? ?? ????????? ???????? ???????? ? ???????.

?????? ????? ??????, ?????? ? ???? ?? ??????? ? ????????????? ????? ??????!

?????? ???????? ???????????!

????????? ?????????????????
?????? ?????????? ????? ?. ??????

17 ??????? 1945 ????, ? 282


Z tekstu wynika że Stalin odznaczył kilku chłopa za walki w tym rejonie oraz że na cześć wojsk 3 frontu Białoruskiego w Moskwie oddano salwy armatnie. To świadczy że walki musiały być zacięte. Do dzisiaj istnieją różne hipotezy na temat śmierci generała Czerniachowskiego pod Pieniężnem. Ale to już inna historia
8 lata 8 miesiąc temu #718 przez Anonymous
Replied by Anonymous on topic walki o ornete - 11 luty

albert napisał: Amunicji Niemcom nie brakowało do końca walk w Prusach.Wycofali się ponieważ groziło im okrążenie.Rosjanie nie atakowali frontalnie, wzięli miasto w kleszcze. Z zachodu atakowali na kierunku Spędy-Osetnik-Bornity, ze wschodu Radziejewo-Henrykowo-Bornity.Jedynym ratunkiem dla Wehrmachtu był odwrót.


To by się troche zgadzało z rosyjskim opisem

17 luty Do zaciętych walk doszło w pobliżu miasta - Orneta - silnie umocniony punkt obrony . Niemcy zbudowali wiele bunkrów, okopy i wykopali rowy przeciwpancerne. Nasze wojska w tym samym czasie wykonały obejście na wschód i południe. Wkrótce grupa wrogich woisk , broniąca Obszar Warowny Orneta została ściśnięta w kleszcze.

Jest mowa o 50 betonowych bunkrach niemieckich oraz natychmiastowemu atakowi na Pieniężno któe zdobyto szturmem.
8 lata 8 miesiąc temu #719 przez Anonymous
Replied by Anonymous on topic walki o ornete - 11 luty
minimalne zniszczenia w ornecie i praktycznie brak śladów walk ulicznych świadczy o braku bezpośredniego szturmu na ornete po za kilkoma śladami po pociskach na wiezy kościoła brak sladów po ostrzale artyleryjskim większość zniszczeń w zabudowie powstała już po wejściu rosjan do miasta słynne podpalenia przez wyzwolicieli miały miejsce także w ornecie nie zpominać należy że tereny pomiędzy lidzbarkiem i pieniężnem to miejsce otoczenia rosyjskiej 17 DP i jej prawie całkowitego rozbicia
8 lata 8 miesiąc temu #840 przez Krzysztof U
Replied by Krzysztof U on topic walki o ornete - 11 luty

Gość napisał: minimalne zniszczenia w ornecie i praktycznie brak śladów walk ulicznych świadczy o braku bezpośredniego szturmu na ornete po za kilkoma śladami po pociskach na wiezy kościoła brak sladów po ostrzale artyleryjskim większość zniszczeń w zabudowie powstała już po wejściu rosjan do miasta słynne podpalenia przez wyzwolicieli miały miejsce także w ornecie nie zpominać należy że tereny pomiędzy lidzbarkiem i pieniężnem to miejsce otoczenia rosyjskiej 17 DP i jej prawie całkowitego rozbicia


front stał w okolicach ornety prawie 2 tygodnie to że miasto nie zamieniło się w gruzowisko to naprawdę fuks

Prawda? Nie ma takiej.
8 lata 7 miesiąc temu #960 przez Anonymous
Replied by Anonymous on topic walki o ornete - 11 luty

Gość napisał: e nie zpominać należy że tereny pomiędzy lidzbarkiem i pieniężnem to miejsce otoczenia rosyjskiej 17 DP i jej prawie całkowitego rozbicia


Witam
Wg. rosyjskich stron Rosyjska 17 DP pod dowództwem najprawdopodobniej pułkownika Grebiniowa została okrążona 26 stycznia 1945 r. gdzieś w rejonie wsi Biernatki i Pawełki na południe od Podąg.
Osobiście jeśli chodzi o ten wątek z ze stycznia 45r, uważam że kotły były dwa, a 17 dywizja została rozdzielona na dwa oddzielne zgrupowania Biernatki -Pawełki oraz Biała Wola-Wójtowo.

Rosjanie w okrążeniu bronili się od 26 do 30 stycznia 1945r. gdzie byli blokowani przez niemieckie oddziały rezerwowe z VI Korpusu i VII Korpusu pancernego, jednak wielkich walk miedzy nimi nie było. Jeśli chodzi o starty to największe były w dniu 26 stycznia gdy Rosjanie dali się zaskoczyć niemieckiemu kontratakowi, jednak trudno dziś określić ich wielkość.

Bez względu na wielkość strat w związku z 17 DP w literaturze można się spotkać z relacją mówiąca o zbiorowej mogile żołnierzy rosyjskich w rejonie jeziora Tonka (Biala Wola).

Robert1
8 lata 7 miesiąc temu #964 przez Anonymous
Replied by Anonymous on topic walki o ornete - 11 luty
Temat intesywnie,,drążony" na innych forach.
Dwa ,,kotły"17DP to ciekawa hipoteza.Wyjaśniałoby to zagadkę opisów walk w okolicach Białej Woli, a lokalizacją na rosyjskich mapach kotła w okolicy Biernatki-Pawełki.
To wydaje się realne.Co do intensywności walk również uważam że Niemcy nie napierali zbyt mocno.Po prostu zepchnęli z dróg przemarszu sowieckie oddziały.17 DP była w tym czasie zbyt wyczerpana aby przebić się do głównych sił lub skutecznie kontratakować.Pzdr
3mwoj
8 lata 7 miesiąc temu #966 przez Anonymous
Replied by Anonymous on topic walki o ornete - 11 luty
a skąd się biorą informacje o zdobyciu przez czerwonych ornety już w styczniu ?
8 lata 7 miesiąc temu #967 przez albert
Replied by albert on topic walki o ornete - 11 luty

Gość napisał: a skąd się biorą informacje o zdobyciu przez czerwonych ornety już w styczniu ?

Armia Czerwona dotarła na przedpola miasta lub nawet do niego wkroczyła 26.01 Dlatego niektóre żródła podają tą datę.Tego samego dnia ruszyła niemiecka ofensywa która odrzuciła Rosjan od miasta na ponad dwa tygodnie.

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
3 lata 9 miesiąc temu #18879 przez map
Replied by map on topic walki o ornete - 11 luty
Załączniki:
3 lata 9 miesiąc temu #18880 przez rocznica
Replied by rocznica on topic walki o ornete - 11 luty
Czy z okazji 70tej rocznicy wyzwolenia Ornety są jakieś przygotowane uroczystości?
3 lata 9 miesiąc temu #18883 przez aw
Replied by aw on topic walki o ornete - 11 luty
Wyzwolenia?Raczej zdobycia.Wyzwolonych miast się nie pali,rabuje i nie morduje oraz gwalci ich mieszkanek
3 lata 9 miesiąc temu #18892 przez ku pamięci
Replied by ku pamięci on topic walki o ornete - 11 luty
Gdzie w Ornecie można złożyć kwiaty i zapalić znicz bohaterom którzy wyzwolili nasze miasto?Czy jest jakiś pomnik lub tablica?
3 lata 9 miesiąc temu #18893 przez eylau
Replied by eylau on topic walki o ornete - 11 luty
112....y AUta...... walentyki 14 2
Czas generowania strony: 0.216 s.