projekt dyplomowy przy ratuszu. - Strona 2 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/27 11:03 #16

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
albercie.. a nie uważasz , że rekonsrukcja byla by oszustwem? tych kamienic juz nie ma i nigdy nie bedzie.. wspolczesna achitektura w tym miejscu przeciez tez moze byc bardzo dobrym dociagnieciem pierzeji... wszystko zalezy od tego jak ja sie zaprojekuje. No i konkurowac rowniez nie powinna za tą tkanką. Porozmawiam z moimi promotorem, ktory jest swietnym konserwatorem zabytkow i zobaczymy , ktore opcje mozna przyjac ;] nie bojcie sie, postaram sie zrobic to jak najlepiej ;] moze potem zrobi sie wystawe z tego projeku w Ornecie? :)

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/27 19:10 #17

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Och..od razu oszustwo :roll: Kto mógłby odnieść takie wrażenie?Tylko osoby pamiętające że w tym miejscu kiedyś był postój Taxi, a ostatnio przystanek autobusów.Przyjezdni i następne pokolenia podziwiali by zabytkowe kamienice ;)
Przecież gdańska i warszawska starówka (i wiele innych starówek)to również ,,oszustwo"i komuś to przeszkadza?
Nie twierdzę że kamienice budowane w tym miejscu muszą być wiernymi rekonstrukcjami.Wiem jedno-MUSZĄ mieć podcienie.Na orneckim rynku ,,filary" to podstawa :)
PS.Z opowieści wujka wiem że w latach 60-tych w tym miejscu rozpoczęto wykopy pod nowy dom.Prace przerwano po natrafieniu na dół kloaczny(na szczęscie, inaczej mielibyśmy jeszcze jeden blok).Niestety nie pamiętam czy to była przyczyna przerwania budowy.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/27 21:47 #18

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
A to dobre.....! pierzeja czy pierze ( od prania ) i wylewa.!!!!! Fronton.... palisady..... fryzy , aż tu nagle dół kloaczny. Jeśli wlazłeś między wrony no to kracz jak i Ony.! Starówka ornecka nie jest na planie prostokąta czy kwadratu. Położenie pierwszego granitu czy też muskowitu było podstawą do dalszych decyzji architektonicznych. Mieszanie uczućto dobra atmosfera do uzyskania efektu. Rekonstrukcja byłaby przywołaniem zachowań ciągów wodnych. Wniosek jest ukryty głęboko pod ulicą św. Jana.
REKLAMA

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/30 18:24 #19

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
Albercie.. filary??? Chyba chodziło Ci o podcień , który na pewno zachowam, bo rzeczywiście ważny jest :) Czy zabytek , który jest nieintegralny czyli np taka rekonstrukcja (chodzi o oryginalność materiału zabytku) byłby lepszym zabytkiem w przyszłości niż zabytek (rozważamy przyyyyyszłość) , który byłby swoistą architekturą samą w sobie ciekawą i innym pokazaniem "dawnej" umiejętności połaczenia architektury histrycznej z ówczesną (czyli terażniejszą w naszym czasie) architekturą współczesną... ;) myśle, że dobra architektura zawsze będzie dobrą architekturą.. nieważne czy to rekonstrukcja czy modernizm, czy współczesność.. coś co oddziałuje dobrze na przestrzeń zawsze będzie dobre... rekonstrukcja nie jest jedynym wyjściem ;)
Co do odbudowy.. Gdańska, Warszawy czy Elbląga... cieszy mnie fakt iż Długą zrekonstrowali.. cieszy mnie fakt iż, starówka Elbląga znów wygląda.. bardzo ładnie i wdzięcznie.. Warszawa i tak biednie jakos wychodzi chociaż potrafi być urocza.. wszystko fajnie ;) ale na UNESCO już wpisać nas nie chcą.. bo wszystko jest rekonstrukcją :/ Ten temat , który poruszamy nie ma prostej odpowiedzi :] trzeba szukać w konkretnych rozwiązaniach architektonicznych ;] załączę Wam architekturę współczesną Wyspy Spichrzów (konkursy), któe wg mnie świetnie się wpasowują i pokazują, że i arch współczesna może być ciekawa i nawet lepsza od dawnych założeż:

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/30 21:33 #20

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Wiem co to jest podcień-w każdym innym mieście.W Ornecie,,filary"Tutaj nikt nie mówi że idzie do sklepu,,pod podcieniami"tylko,,pod filarami" :)
Moja znajomość architektury kończy się na ocenie czy mi się coś podoba czy nie,więc trudno mi podjąć z Tobą dyskusję.
Moim zdaniem nowoczesny budynek ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo nie będzie się dobrze komponował z XIV wiecznym ratuszem.I jeszcze zdjęcia przedstawiające Plac Wolności i wlot ul Olsztyńskiej
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/02/01 00:15 #21

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

albert napisał: Wiem co to jest podcień-w każdym innym mieście.W Ornecie,,filary"Tutaj nikt nie mówi że idzie do sklepu,,pod podcieniami"tylko,,pod filarami" :)


dokładnie filary to filary :) apropo stara warmińska zabudowa wiejska charakteryzowała się właśnie domkami z podcieniami, stare dobre czasy

zretuszowałam troszke zdięcie i wstawiałam też je do działu z fotkami

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/02/09 13:47 #22

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
Heja! Szukam właśnie jak najwięcej zdjęć z ul Olsztyńskiej z czasów przedwojennych.. Kryjecie coś w swoich archiwach może? Mis ię udało znaleźć tylko to . Co do jednego zdjęcia nie jestem pewna czy to plac wolnosci od ulicy olsztynskiej .. Jakby co rozwiejcie moje wątpliwości...

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/02/09 19:49 #23

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Zgadza się to jest wschodnia pierzeja rynku.Widać kamienice na rogu Placu Wolności i Olsztyńskiej oraz Olsztyńskiej i Sienkiewicza.Problem z identyfikacją tych budynków polega na tym że budynek na rogu Olsztyńskiej i Placu...był jeszcze w okresie przedwojennym kilkakrotnie przebudowywany(występuje w "wersji"z dwoma lub trzema piętrami, z blankami lub bez).Dodatkowo zamieszanie potęguje podobieństwo skrajnych kamienic tej pierzei.Porównaj ze zdjęciem na którym jest szpital polowy
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/03/03 16:34 #24

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

albert napisał: Tak wyglądały kamienice w tym miejscu na przełomie lutego-marca 45.Cztery domy z lewej strony nie istnieją,dopiero piąty budynek to obecna ,,La Strada".Zdjęcie przedstawia sowiecki szpital polowy.[attachment=2:2j2z059q]<!-- ia2 1 orn.jpg<!-- ia2 [/attachment:2j2z059q]


mam fotkę brakujących kamieniczek z innego ujęcia, w budynku gdzie obecnie jest LaStrada była filia Braniewskiej Okręgowej Kasy Oszczędnościowej - Kreis Sparkase oraz zdjęcie ruin brakujących kamieniczek

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2011/02/27 14:57 #25

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
UWAGA UWAGA! jutro oddaję dyplom do dziekanatu i pod koniec tygodnia będzie mi znany termin obrony!! wszystkich zainteresowanych zapraszam do Gdańska na politechnikę na moją obronę!!!
Wizualizacje zrobię po 17 marca, wstępne wizualizacje z szybkiego programu wrzuce jeszcze w tym tygodniu.. póki co projekt wyglądał tydzien temu mniej więcej tak jak na załączonym zdjęciu. trochę się pozmienia jeszcze ;)
ps. zdjęcia koncepcyjne są moją własnością i proszę o nie korzystanie z nich bez mojej wiedzy.
Przy drugiej pierzei robie rekonstrukcję. tzn przy wolności 29-35

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2011/02/28 22:14 #26

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Witaj
Patrzę i widzę coś orneckiego w Twoim projekcie.Fajne i ciekawe.
Że marudzę wiem ;) .
Powodzenia :)
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2011/03/01 11:26 #27

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
Albercie jako całapierzeja uwazam ze fajine by sie komponowała ! byłaby ciekawym przykładem współczesnej nieudawanej architektury na tym terenie i byc moze za 100 lat uznany za fajny zabytek. Nie bójmy się współnczesnej architektury! a ta projektowana przeze mnie scisle zachwouej historyczne wysokosci, podziały okien i podcienie .

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2011/03/01 19:57 #28

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19

biiejjutyful napisał: projektowana przeze mnie scisle zachwouej historyczne wysokosci, podziały okien i podcienie .

Właśnie to widać na pierwszy rzut oka.I to właśnie określiłem jako,,coś orneckiego"
Przekonałaś mnie-budujemy :lol:
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
REKLAMA

Odp: Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2011/05/26 21:21 #29

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
Obroniłam się ! na 5! teraz pokazuję Wam efekty mojej pracy, trochę późno po obronie ale myślę , że warto!!! co Wy na to????











REKLAMA

Odp: Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2011/05/26 21:27 #30

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
PS... może warto żebym poszła z tym projektem do kogoś kto teraz projektuje te działki? albo rekonstrukcje robi? bo dosyć dużo czasu poświęciłam na zgrabną rekonstrukcję i kolory też całkiem fajne wyszły. Przepracowane z konserwatorami i do Ornety pasują wg mnie..a może Orneta chciałaby skorzystać z mojego projektu? nie wiem czy pamiętacie, 2 działki tutaj projektowałam. Pierwsza to ten kawałek pierzei jak się idzie do pks (rekonstrukcja na ostatnim zdjęciu) a druga działka to tam gdzie teraz stoi ten prl-owski brzydki budynek mieszkalny na przeciw wejścia do ratusza. Pozdrawiam!