projekt dyplomowy przy ratuszu. - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

projekt dyplomowy przy ratuszu. 2009/12/05 18:36 #1

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam! Mam na imię Magda i mam kilka pytań do mieszkańców Ornety. Jestem studentką 5tego roku architektury na politechnice gdańskiej. Na projekt dyplomowy wybrałam działkę w rynku przy skrzyzowaniu ulic Pionierów i św. Jana. MOja działka zaczyna się od starej kamienicy o naleciałościach historycznych, klasycyzujących, a kończy się przy budkach (chyba mieści się tam kwiaciarnia i jakieś inne...) Ornete znam nieco, ponieważ moja mama się tam wychowała. Jednak mam problem z kilkoma rzeczami:
po 1. Czy wiecie może jakiego rodzaju kamienice stały tam wczesniej? (moze ktoś moze zapytać babcie.. prababcie...
2. czy w ornecie jest jakies archiwum dot. architektury i kamienic? wybierams ie za kilka tyg do ornety, wole byc przygotowana.. a w necie nic nie znalazłam...
3. Czy macie moze zdjecia kamienic z rynku z terażniejszości? musze porysować je w autoCadzie a nie mam wszystkich.. a za 3 tyg jak dotre do ornety to moze byc za pozno.. jesli ktos ma i jest chetny wyslac do celow naukowych to prosze wyslac na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
4.Czy może ktoś przypadkiem wie jakie cele miały podcienie, które występują w kamienicach przy ratuszu? jak bardzo są ważne?
i w końcu 5.. Co sami byście tam widzieli.. Ja chce zaproponować współczesny obiekt usługowy z funkcjami kulturalnymi.. może z jakimś małym teatrem? moze coś was zainspirowało i chcielibyscie sie ze mna podzielic? bardzo wazne jest dla mnie wasze zdanie więc chętnie "posłucham" i zastanowię się nad waszą wizją ;)
w nagrode przedstawie Wam moj projekt po obronie w przyszłym roku. Narazie zbieram dokumentacje archiwalną na temat historii architektury tego miejsca i dookoła na rynku.. doszukałam sie zdjęć starych.. ale jesli ktos ma .. również pooglądam.. może sięprzydadzą ;]
a kto wie.. moze jak sie spodoba projekt to kiedys urzędnicy sami zaproponują, żeby zainwestować w tym miejscu w ten sposób?

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2009/12/06 23:22 #2

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Po drewnianych budkach dawno już nie ma śladu. W tym miejscu dokopano się do starych murów i na razie miejsce jest zabezpieczone. Jutro zrobię fotki i ci podeślę

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2009/12/07 12:10 #3

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Droga Magdaleno.....!!!Miejsce w którym skupiają się Twoje myśli twórcze (projekt) poddany jest siłom natury i nieuwzględnienie jakichkolwiek lub niewłaściwe ich skorelowanie ( ukierunkowanie ) spowoduje dokładnie to co utrwalił obiektyw. O ile wiem ratusz jeszcze stoi , lecz miejsce które zajmuje znajduje się na........
REKLAMA

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2009/12/08 19:49 #4

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
Ewo! dziękuję za zdjęcia! mam wszystkie jakie potrzebuję :D )

Kiderko: Projekt bedzie robiiony pod okiem najlepszych fachowców, w tym 2 konserwatorów zabytków :) )

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2009/12/09 09:28 #5

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

biiejjutyful napisał: Ewo! dziękuję za zdjęcia! mam wszystkie jakie potrzebuję :D )

Kiderko: Projekt bedzie robiiony pod okiem najlepszych fachowców, w tym 2 konserwatorów zabytków :) )

|Bardzo trudno zrozumieć jest niektóre argumenty wyrażone pismem, a nie np. grafiką czy rysunkiem. Napisałam że ratusz jeszcze stoi, a powinno brzmieć R-E-T-U-S-Z .

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/16 17:46 #6

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Na miejscu budek drewnianych będzie murowany kompleks handlowy na 99%

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/16 21:36 #7

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Tak wyglądały kamienice w tym miejscu na przełomie lutego-marca 45.Cztery domy z lewej strony nie istnieją,dopiero piąty budynek to obecna ,,La Strada".Zdjęcie przedstawia sowiecki szpital polowy.

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
Załączniki:

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/19 22:31 #8

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Bardzo ciekawe zdjęcie, masz może więcej fotek z pobytu na gościnnych występach czerwonej armii w Ornecie? A co się stało z tymi kamieniczkami, które zniknęły? Czyżby to sprawka wyzwolicieli?

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/20 19:54 #9

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Niestety trafiłem tylko na to jedno z Sowietami w Ornecie.
Ta fotka doskonałym przykładem postępowania ACz na niemieckim terytorium.
Kamienice w trakcie walk zostały tylko uszkodzone.Pierwsi osadnicy zastali w tym miejscu wypalone ruiny.Zdobywcy puścili je z dymem przed przekazaniem miasta polskiej administracji.Z murami tych domów wiąże się smutna historia.W latach 50-tych jedna ze ścian runęła zabijając kobietę z dzieckiem.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/20 20:43 #10

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

albert napisał: Ta fotka doskonałym przykładem postępowania ACz na niemieckim terytorium.
Kamienice w trakcie walk zostały tylko uszkodzone.Pierwsi osadnicy zastali w tym miejscu wypalone ruiny.Zdobywcy puścili je z dymem przed przekazaniem miasta polskiej administracji.


całe centrum młynar tak załatwili wzieli miasto prawie bez walki a potem podpalili jak przyjechała kronika by sfilmować walki :evil:

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/23 22:24 #11

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Jak na zamówienie na WMFP znalazło się takie zdjęcie

Magda widzisz?Teraz już wiesz jak to powinno wyglądać.Parter handlowo-usługowy,piętra mieszkalne.Najważniejsze aby zewnętrzna architektura możliwie wiernie odwzorowywała wygląd przedwojennych kamieniczek.
Już to widzę:stoję u wylotu ul.Pionierów- po prawej ciąg pięknych kamieniczek,po lewej ratusz,na wprost widok na wlot ul Zamkowej-PIĘKNIE!
Niestety odwracanie głowy zbytnio w lewo może mieć przykre następstwa, ten blok wszystko psuje :twisted:
PS.Jeżeli któryś z kandydatów na burmistrza obieca odbudowę kamieniczek ma mój głos 8-) )
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/25 11:04 #12

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

albert napisał: PS.Jeżeli któryś z kandydatów na burmistrza obieca odbudowę kamieniczek ma mój głos 8-) )

to by był doskonały pomysł na odbudowe starego miasta gmina moze pokusić sie o taką inwestycje zrobić dokładną kopie przedwojenej zabudowy

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/26 16:46 #13

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Już to widzę :stojąc u wylotu ul.Pionierów - po prawej mam ciąg pięknych kamienic, a po lewej CENTRALNY BUDYNEK WŁADZY siedziba RAJCÓW --- Rathaus. Na wprost wlot z siedziby Zamkowej. Analizujac ten schemat : Orneta powinna posiadać własne ujęcie wody pitnej. Żródło lub jak kto woli studnia powinna zabezpieczać całkowicie potrzeby kuracjuszy czy też pensjonariuszy. Uzyskanie statusu uzdrowiska wymagałoby przeprowadzenia wielu badań potwierdzających właściwości żródeł. Chromy
REKLAMA

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/26 19:44 #14

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
o jaaa dzieki wielkie za pomoc :] zdjecia naaaprawde mi pomogly i trafia do czesci analiycznej na dyplom! Okazalo sie , ze zakes na dyplom mi sie powiekszyl i robie jeszcze tak jakby od nowa te bzydkie bloki z lat 60tych bodajze co sa obok, na przeciw wejscia do ratusza... bede od nowa szukac zdjec.. nawet juz nie wiem co mam ale za tydzien musze oddac pierwsza czesc dyplomu wiec wtedy pewnie przejrze wszystkie materialy i sie okaze! ale gdybyscie gdzies mieli stare foty jak tamte kamienice wygladaly , gdzies pod reka... milo bedzie jesli je wrzucicie.. mozliwe , ze je nawet mam bo w necie dosc sporo szukalam ;] ale tych wyzej sie nie doszukalam wiec jestem mile na prawde zaskoczona!
acha.. i na dyplomie bede musiala jednak zrobic wspolczesna achitekture.. bo rekonstrukcja to nie temat dyplomu.. na pewno nawiaze do podzialow, do symetrii, dachow itd.. ale jeszcze nie wiem jaki to bedzie wyraz ;] bede informowac na biezaco!
REKLAMA

Re: projekt dyplomowy przy ratuszu. 2010/01/26 22:10 #15

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Mieszane uczucia-to dobre określenie tego co czuję w tej chwili.Bardzo bym chciał aby plac został zabudowany.Jest jedno ale-uważam że nowoczesne budynki w tym miejscu to nieporozumienie.Jak widać w wynikach ankiety nikomu taka opcja nie odpowiada.Starych zdjęć Ornety jest w sieci sporo, ale jutro powklejam te które mam.Pzdr
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie