• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pn24092018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Nasi Wspaniali Sąsiedzi

 

Tegoroczne ferie zimowe  w gminie Orneta najlepiej prezentowały się w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie. Mieszkańcy wsi napisali projekt -"Nasi Wspaniali Sąsiedzi" i otrzymali na jego realizację dotację z Fundacji Wspomagania Wsi z Warszawy. Dzięki uzyskanym funduszom dzieci oraz dorośli  z Henrykowa podczas ferii mogli uczestniczyć  w różnych ciekawych zajęciach, spotkaniach oraz wycieczkach.

Bezpośrednimi uczestnikami projektu było 15 osób w różnym wieku dzieci i młodzież w wieku od 10 do lat 18. Byli to dzieci  uczestniczące do szkoły podstawowej w Mingajnach i Gimnazjum w Ornecie. W projekcie wzięło również 10 uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Henrykowa. Zajęcia odbywały się od 21.01.2013r d0 1.02.2013r. W trakcie projektu były prowadzone zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy mogli osobiście spróbować, wykonać pod okiem osób wyróżnionych, takie same działania jak oni, a także zajęcia dodatkowe. Były to zajęcia z szydełkowania, zajęcia robienia na drutach, nauka haftu krzyżakowego, kurs pierwszej pomocy prowadzony przez druha Ochotniczej Straży Pożarnej w Henrykowie Łukasza Rońda, a także zajęcia prowadzone przez Straż Miejską z Ornety, codzienne wykonanie własnoręcznie przekąsek, zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Henrykowie (wykonanie obrazków na deseczkach, wspólne śpiewanie, oraz zorganizowanie wspólnego poczęstunku) .   Dnia 30.02.2013r wspólnie wyjechaliśmy do Jęndrychowa w pobliżu Fromborka gdzie tam odbywały się zajęcia szycia zabawek, wspólne pieczenie ciasteczek, oraz wspólne śpiewanie. Taki wyjazd jakim była wspólna wycieczka do miejscowości Jęndrychowo  organizowana dla uczestników projektu stała się, kultywowaniem i promocją  własnych tradycji i wspólnych działań.

 Zajęcia prowadzili: Pani Antonina Maruszak dawniej była nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej która posiada ogromną wiedzę dotyczącą historii mieszkańców z dawnych lat. Pani Stanisława Ostaszewska, Danuta Lipiak są paniami w średnim wieku, mieszkającymi w Henrykowie od wielu lat. Na co dzień prowadzą gospodarstwo domowe, a w wolnych chwilach zajmują się pracami ręcznymi szydełkowaniem, robieniem na drutach, wszystkie panie posiadają pięknie prowadzone ogródki przydomowe. Zajęcia prowadził również Sołtys wsi Henrykowo Emil Rońda, Opiekun Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie Renata Perczyńska.

 W ostatnim dniu ferii zorganizowano podsumowanie Projektu o tematyce ,, Pożyteczne Ferie 2013?. Na podsumowanie projektu przybyli goście zaproszeni Burmistrz Miasta Gminy Orneta Pan Ireneusz Popiel, Prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Henrykowie Pan Marek Urbański, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Pani Anna Wiewiórska wraz z uczestnikami projektu, również przybyli rodzice dzieci uczestniczących w projekcie. Na podsumowaniu projektu dla wszystkich uczestników zostały wręczone upominki za udział w projekcie.  

Emil Rońda

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion