• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Cz16082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Sołectwa

Zapraszamy na Dni Rodziny w Henrykowie

Już w najbliższą niedzielę 5.06.2016r o godz. 15.00 na Placu przy OSP w Henrykowie mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Przedstawienie teatralne, , gigantyczne bańki mydlane, balonowe ZOO, animacje i zabawy sportowe, książka na wesoło. Rozpoczynamy przedstawieniem teatralnym w wykonaniu Teatru ART-Re z Krakowa. Na dzieci czeka pełen komicznych sytuacji i humoru spektakl, który będzie jednocześnie uczył odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach życiowych, promujący zdrowy styl życia Wiele atrakcji m.in. gigantyczne bańki mydlane, balonowe ZOO, animacje i zabawy sportowe, książka na wesoło, zjeżdżalnie, mega piłkarzyki, maskotki, konkursy.

Organizatorzy: Sołectwo Henrykowo, Świetlica Wiejska w Henrykowie, Biblioteka w Henrykowie, OSP Henrykowo.

Warmińskie straszydła

 

24.10.2015r wizyta studyjna, w której brali udział mieszkańcy Henrykowa jak i również Karbowa, Mingajn, Opinu, Woli Lipeckiej, odwiedzili wieś Węgój, która została opanowana przez stwory i straszydła. Uczestnicy wykazali się odwagą, ponieważ przyjęli zaproszenie do fabularnej gry terenowej „Warmińskie straszydła”. Ich zadaniem było uwolnienie mieszkańców spod panowania postaci, takich jak: Diabeł, Babojędza, Gierach, Czarownica, Kłobuk, Ałna, Topich, Wiła i Smętek. W tym celu musieli stawić czoło zadaniom wyznaczonym przez postacie z legend i baśni warmińskich.

Uczestnicy zostały podzielone na pięć drużyn: „Krasnoludy”, Leśne skrzaty”, „Dzikie gęsi”, „Dzikie lwy” i „Mistrzunie”. Każda grupa miała swojego kuratora oraz kapitana. Drużyny otrzymały emblematy w postaci kolorowych apaszek, woreczek na artefakty i szkic mapy, na której zaznaczono miejsce pojawienia się danego straszydła. Lider wylosował karteczkę z nazwą straszydła – od znalezienia tej postaci miała się rozpocząć trasa danej grupy. Kolejne stwory do odnalezienia drużyna wybierała samodzielnie. Uczestnicy wracali na miejsce startu po zdobyciu jedynastu artefaktów. Wówczas otrzymywali od Warmianki mapę do skarbu oraz zaszyfrowane hasło. Należało je przekazać Krasnoludkom, które wpuszczały na miejsce, gdzie trzeba było poszukiwać skarbu. Podczas dwugodzinnej, znakomitej zabawy, uczestnicy zachwycały się pięknem lasów, jezior i pól. Bardzo spodobało się im połączenie zabawy i wypoczynku z aktywnością ruchową i intelektualną. Przemierzyli około 3 km pieszo. Nikt nie narzekał na zmęczenie, nawet najmłodsi uczestnicy. Wszystkim dopisywał humor. Miłym akcentem, kończącym pobyt w Węgoju, było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Niektórzy uczestnicy wzięli także udział w warsztatach z wykorzystaniem materiału przyrodniczego, m.in.: słomy i siana. Pod czujnym okiem organizatorów powstały przepiękne koguciki na patyku. Pobyt w Węgoju – wiosce pełnej tajemnic – uczestnicy uznali za bardzo dobry pomysł utworzenia w wioski tematycznej w sołectwie Henrykowo ,,Wioska z Duszą”. Stając oko w oko z bajkowymi postaciami z legend i baśni warmińskich przeżyli fascynującą i niezapomnianą przygodę. Doznali także uczucia adrenaliny, bowiem każdej drużynie zależało na tym, aby wyprzedzić pozostałych w drodze do odnalezienia skarbu. Wracając uczestnicy wycieczki zwiedzili Klasztor w Stoczku Klasztornym.

Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom wycieczki, koordynatorom Pani Ani Bartoszewicz jak i również sołtysowi Emilowi Rońda, Pani Opiekun Świetlicy Wiejskiej Renacie Zmitrowicz. Wycieczka dofinansowana ze środków projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Mieszkańcy Henrykowa wzięli udział w wizycie do Austriackich wiosek tematycznych

„Upowszechnianie oraz metodyka tworzenia wiosek tematycznych w zakresie związanym z wielofunkcyjnym rozwojem obszarów wiejskich” Wizyta do austriackich wiosek tematycznych Wszyscy, którzy chcieli poznać funkcjonujące od wielu już lat wioski tematyczne w Dolnej Austrii mogli zgłosić się na 5-dniową wizytę studyjną. Skierowana była ona do aktywnych mieszkańców obszarów wiejskich Województwa Warmińsko – Mazurskiego, którzy szukają sposobu na rozwój swojej miejscowości upatrują w turystyce wiejskiej.

W całej Polsce, w tym również w województwie Warmińsko-Mazurskim rozwija się idea wiosek tematycznych jako sposobu na aktywizację mieszkańców i tworzeniu w miejscowościach kilku nowych miejsc pracy. W naszym województwie już teraz mamy kilkanaście miejscowości tematycznych i wygląda na to, że ciągle będzie ich przybywać. Wioski tematyczne jako Sołectwo Henrykowo ma pomysł na rozwój swojej miejscowości i ma szansę na zmianę jej oblicza doskonale sprawdzili się w Dolnej Austrii, gdzie nurt ten wpisał się nawet do programu odnowy wsi. Dlatego też warte jest zobaczenie na własne oczy tego co warto na naszą polską wieś przenieść.

Aktywni mieszkańcy obszarów wiejskich z całego województwa wzięli udziału w wizycie studyjnej do austriackich wiosek tematycznych. Wizyta odbyła się od 02.10.2013r- 06.10.2013r. Organizatorem było Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

WYPEŁNJI PLECAK ,,2014"

Henrykowo

Henrykowo

Henrykowo

Dzieci ze Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie w Gminie Orneta otrzymało 10 wyprawek szkolnych ,, Wypełnij Plecak,, 2014r. z Fundacji Przyjaciółka. Krótkie przedstawienie inaugurujące Rok szkolny 2014/2015 przygotowały dzieci ze świetlicy biorące udział w akcji ,,Wypełnij Plecak” 2014. Wręczono 24.08.2014r. — Zgłosiliśmy się do akcji "Wypełnij Plecak 2014" organizowany przez Fundację "Przyjaciółki" — mówi opiekun świetlicy Wiejskiej Renata Zmitrowicz. — Zostaliśmy zauważeni i wybrano nas do współpracy. Praca świetlicy polegała na tym, że każde dziecko, które otrzyma wyprawkę musiało narysować podziękowanie za wyprawkę dla sponsora. 
Wyprawki szkolne dzieciom wręczali organizatorzy i partnerzy akcji, oraz sołtys wsi Henrykowo Emil Rońda.

Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu i angażowanie wszystkim mieszkańcom Henrykowa, jak i również Fundacji Przyjaciólka.

 

Dni Henrykowa 2013

W piątek i sobotę 12-13 lipca w Henrykowie na Placu przy OSP działo się wiele i każdy, kto postanowił spędzić tutaj czas, nie mógł się nudzić, bowiem można było cieszyć się występami zespołów Disco Polo, którymi gwiazdami byli Red Star i NEXX DANCE, a także posilić się grochówką przygotowaną przez stowarzyszenie OSP Henrykowo. Na przeszkodzie nie mogła nawet stanąć niezbyt łaskawa sobotnia aura.

Widzowie nie zawiedli. I Dni Henrykowa były wielkim wydarzeniem, które wpisze się już na stałe do kalendarza wakacyjnych imprez naszej miejscowości i chętnie biorą w nim udział także zaproszeni goście.

W tym roku znaleźli się wśród publiczności między innymi: Burmistrz Miasta Gminy Orneta Ireneusz Popiel, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Józef Uzar, oraz wielu jeszcze innych (pełna lista to kilkanaście nazwisk). Biorąc słowo na otwarciu imprezy Burmistrz Miasta Gminy Orneta powitał publiczność, a w szczególności gości Wszystkim życzył dobrej zabawy i wyraził przekonanie, że popularność będzie tylko rosnąć i brać w niej będzie udział coraz więcej i publiczności, i zespołów artystycznych. I Dni Henrykowa patronatem objął Starosta powiatu lidzbarskiego oraz BURMISTRZ Miasta Gminy Orneta.

12.07.2013r o godzinie 15.00 w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie odbył się konkurs recytatorski poezji dzięciecej przygotowany przez Bibliotekę w Henrykowie Panią Małgorzata Hermanowicz we współpracy z Sołectwem Henrykowo. I miejsce zajęła Weronika Rokicka II miejsce Anna Golec III miejsce Dominika Piasecka

O godzinie 17.00 odbył się Mecz Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Gminy Orneta, w meczu wzięło 9 drużyn a w nim byli, OSP Henrykowo, Mingajny, Glebiska, Gospodarstwo Agroturystyczne w Henrykowie, Pieniężno, Bażyny, Dąbrówka, Wola Lipecka, Pocisk Wola Lipecka, Gold Team Wola Lipecka.

I miejsce zajęli Glebiska, II miejsce Bażyny, III miejsce Dąbrówka

13.07.2013r od godziny 13.30 odbył się turniej wyciskania sztangi o puchar sołtysa

I miejsce zajął Marcin Kluk z Ornety następnie odbyło się wiele konkursów, o godzinie 15.00 odbyło się uroczyste otwarcie I Dni Henrykowa przez Burmistrza Miasta Gminy Orneta następnie na scenie wystąpił Środowiskowy Dom Samopomocy w Henrykowie, Świetlica Wiejska w Henrykowie. Prowadzili na scenie Mateusz Pstrągowski i Katarzyna Stakun z Henrykowa.

Zapraszamy wszystkich już za rok na II Dni Henrykowa, które zaplanowane są 11-12.07.2014r. A jeszcze 31.08.2013r zapraszamy również do Henrykowa na pożegnanie Lata.


Emil Rońda - sołtys Henrykowa

W Henrykowie z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Henrykowo

Henrykowo

Henrykowo

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II dzieci i młodzież – czytelnicy Filii Bibliotecznej w Henrykowie zaprezentowali w kościele parafialnym montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem bibliotekarza p. M. Hermanowicz. Młodzi wykonawcy przypomnieli zgromadzonym postać i bogactwo nauczania Papieża, naszego Wielkiego Rodaka oraz Jego drogę do świętości. Okolicznościowa dekoracja, znicze ustawione w kształcie serca przez recytatorów przed portretem Jana Pawła II stanowiły dopełnienie całej uroczystości. Punktem kulminacyjnym występu było wspólne zaśpiewanie „Barki”, ulubionej pieśni Ojca Świętego. Licznie zebrani wierni nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Po uroczystej Mszy św. na placu kościelnym został posadzony dąb upamiętniający to wyjątkowe i historyczne wydarzenie, będący wyrazem wdzięczności za kanonizację bł. Jana Pawła II.

Małgorzata Hermanowicz, pracownik Filii Bibliotecznej w Henrykowie

Dni Henrykowa

Dnia 12.07.2013r Zaplanowano od godziny 10.00-14.00 ruch to zdrowie, konkursy i zabawy ruchome promujący zdrowy tryb życia na placu przy OSP. Godzina 15.00 zaplanowano NA placu przy OSP w Henrykowie konkurs recytatorski poezji dziecięcej. 0 godzinie 17.00 zaplanowano mecz piki nożnej o puchar Burmistrza Miasta Gminy Orneta , w meczu wezmą udział sołectwa, OSP, z Gminy Orneta i Gminy Pieniężno. Po meczu zostaną wręczone nagrody i puchary na placu przy Osp jak i również wspólną integracja. Dnia 13.07.2013r zaplanowano od godz. 13.30 na placu przy OSP turniej otwarty tenisa stołowego, konkurs toczenia opony, oraz konkurs toczenia opony. Godz. 15.00 uroczyste otwarcie I Dni Henrykowa przez gospodarzy. 15.30- występ środowiskowego domu samopomocy z Henrykowa, świetlicy wiejskiej z Henrykowa, uroczysta parada, pokaz OSP Henrykowo . 17.30 zabawy animacyjne przygotowane przez MDK Orneta. O godzinie 21.00 koncert zespołu NEXX DANCE, 22.00 Teatr światła i ognia HOKAGE Z MDK Orneta, 23.OO- Gwiazda wieczoru RED STAR, 24.00 ZABAWA NOCNA PROWADZONA PRZEZ DJ.

Emil Rońda - sołtys

FunEnglish w Bibliotece w Henrykowie

Od grudnia 2013 r. w Filii Bibliotecznej w Henrykowie rozpoczął się kolejny bezpłatny kurs języka angielskiego, tym razem skierowany do dzieci w przedziale wiekowym 6 – 12 lat. Warto nadmienić, że w bibliotece odbywa się również komputerowy kurs angielskiego dla młodzieży i dorosłych (angielski123.pl). FunEnglish.pl to kurs komputerowy przeznaczony dla dzieci, który mądrze łączy naukę języka obcego z zabawą, w oparciu o najnowsze technologie. Składa się z ponad 60 gier edukacyjnych, setek filmów, piosenek, „foto-lekcji” i ćwiczeń opracowanych przez ekspertów. Kurs FunEnglish.pl oparty jest o metodę „Immersion”, polegającą na zanurzeniu w języku angielskim. Polskie dzieci nie mają możliwości stale komunikować się po angielsku w domu i w szkole, więc na platformie istnieją różne sytuacje komunikacyjne, które wymuszają mówienie i myślenie w języku angielskim.

Dzięki temu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania. Każde dziecko może korzystać z kursu samodzielnie – dokładnie tak, jak na co dzień korzysta z gier komputerowych. Wystarczy, aby raz bądź dwa razy w tygodniu brało w nim udział, aby w ciągu kilku miesięcy można było zobaczyć pierwsze efekty nauki. Przez cały czas trwania kursu dzieci będą mogły liczyć na pomoc pracownika biblioteki. Biblioteka otrzymała dostęp do kursu bezpłatnie, dzięki udziałowi w projekcie „FunEnglish w bibliotece”. Zarówno biblioteka, jak i dzieci uczestniczące w kursie, będą mogły także uczestniczyć w specjalnych konkursach organizowanych przez FunEnglish.pl i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadzi Program Rozwoju Bibliotek.

Opracowała: Małgorzata Hermanowicz – bibliotekarz Filii w Henrykowie

Festyn rodzinny w Henrykowie - 2013

Dnia 8.06.2013r w Henrykowie na placu przy OSP miało miejsce wielkie rodzinne świętowanie. Nasze sołectwo aktywnie włączyło się w organizację Festynu rodzinnego, przygotowanego w ramach XV Warmińsko-Mazurskich Dni rodzin.Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św w Kościele św. Katarzyny. Spośród zaproszonych gości przybył Burmistrz Miasta Gminy Orneta Pan Ireneusz Popiel wraz z zastępcą Panem Andrzejem Gierlofem i wiele zaproszonych gości. Wszyscy doskonale się bawili przy zaproszonych zespołach, oraz wielu sportowych konkurencjach, najaktywniejszą rodziną zostali Państwo Ostaszewscy. Świetlica Wiejska w Henrykowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Henrykowie, sołectwo Henrykowo ponadto zaangażowali się całym sercem w przygotowanie i prowadzenie części artystycznej Festynu. Na scenie królowały śpiewy i konkursy. Dzieci ze świetlicy Wiejskiej zaprezentowali występ artystyczny, odbył się pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej z Henrykowa, na scenie również wystąpiły Kapela Swojaki z Ornety, Uniwersytet Warmińsko Mazurski z Ornety, zespół Antares z pieniężna. Dla głodnych przygotowano Bigos, , pachnące kiełbaski z , dla łasuchów - słodkie poczęstunki , zaś spragnionych koiły różnorodne napoje, ciepła kawa i herbata. Dziękujemy za pomoc dla Urzędu Miasta Gminy Orneta, Miejskiemu Domu Kultury w Ornecie, dla OSIR Orneta, Środowiskowemu Domu Samopomocy w Henrykowie, oraz dziękujemy sponsorom.

Dzień kobiet w Świetlicy w Henrykowie

DDzień Kobiet w Henrykowiezień Kobiet w Henrykowie

Mieszkanki Henrykowa 08.03.2014r., świętowały wspólnie w sobotnie popołudnie. Panie spotkały się w świetlicy w Henrykowie, które licznie przybyły na tę uroczystość. Podczas spotkania przy wspólnym stole, nie brakowało śmiechu i tematów do rozmów. Uroczystość odbyła się w miłej i sympatycznej atmosferze przy kawie i herbacie oraz słodkim poczęstunku. Podczas spotkania wystąpiły dzieci ze świetlicy ze specjalnym występem dla Pań, oraz specjalną niespodziankę przygotował dla Pań sołtys wsi Henrykowa. „babski wieczór” minął nam w cudownej, ciepłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim paniom za przybycie, dzieciom – za wspaniały występ, Pani Renacie za organizację imprezy.

XV WARMINSKO-MAZURSKI FESTYN RODZINNY

XV WARMINSKO-MAZURSKI FESTYN RODZINNY - HENRYKOWO 8.06.2013r

W programie: 13.00- Uroczysta msza św. w kościele św. Katarzyny w Henrykowie, w intencji wszystkich rodzin PLAC PRZY OSP -14.00- Otwarcie pikniku rodzinnego przez sołtysową Nowego Dworu, sołtysa Henrykowo i gości 14.30- Występ dzieci ze Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie 15.00- W poszukiwaniu rodzinnych skarbów- rodzinne zabawy, konkursy z nagrodami cz,1 - Występ Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Ornety -Występ kapeli ,,SWOJAKI” - w poszukiwaniu rodzinnych skarbów- rodzinne zabawy, konkursy z nagrodami cz,2 -Występ zespołu ,,ANTARES” -Piknik rodzinny (wspólne biesiadowanie)przy ognisku i zabawie prowadzony przez wodzireja Atrakcje: Pokaz Straży Pożarnej z Henrykowa, dmuchane zjeżdżalnie, stoiska handlowe, darmowy bigos Zapraszają: Świetlica Wiejska w Henrykowie, Sołectwo Henrykowo, Urząd Miejski w Ornecie, OSIR Orneta, Ochotnicza Straż Pożarna w Henrykowie. Sponsor główny: ALIOR BANK

Błyskawiczny konkurs walentynkowy

Z okazji Walentynek Biblioteka w Henrykowie przygotowała Błyskawiczny konkurs walentynkowy: „Przeczytaj – przynieś odpowiedź – odbierz nagrodę”, który został ogłoszony dwa dni przed 14 lutego. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe, będące czytelnikami lub użytkownikami Internetu dostępnego w bibliotece. Pytania dotyczyły m.in. rozpoznania i połączenia w pary bohaterów literackich związanych uczuciowo, podania tytułu wiersza ks. Twardowskiego, którego przewodnią myślą jest nawoływanie do miłości bliźniego, zanim odejdzie itp. W myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy” pierwsze trzy osoby, które dostarczyły poprawne odpowiedzi, otrzymały nagrody. Dodatkowo przyznano wyróżnienie osobie, która jako czwarta udzieliła prawidłowych odpowiedzi na pytania konkursowe. Wręczenie nagród odbyło się dnia 14 lutego, w Walentynki o godz. 1600 w czytelni biblioteki. Gratulujemy wygranym i zachęcamy do udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę.

 

Małgorzata Hermanowicz – bibliotekarz Filii Bibliotecznej w Henrykowie

Razem w Świetlicy w Henrykowie

 9 lutego w Henrykowie odbyły się obchody Dnia Seniora O godzinie 16.00 odbyła się uroczysta msza św w kosciele św Katarzyny w Henrykowie. Prowadzona przez proboszcza parafii księdza Kazimierza Kordeczko w intencji wszystkich seniorów z Henrykowa i Nowego Dworu, mszę upiększał Mariusz Dyba. Po uroczystej mszy św dalsze obchody odbywały się w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie.

Zebranych gości powitali serdecznie pani opiekun świetlicy wiejskiej w Henrykowie Renata Perczyńska, oraz sołtys wsi Henrykowo Emil Rońda, którzy przedstawili program uroczystości i zachęcili wszystkich do wspólnej zabawy. A zabawa rozpoczęła się programem artystycznym przygotowanym przez dzieci ze świetlicy. Dzieci zaprezentowały piękne i wzruszające wiersze i piosenki, oraz kabaret, również złożyły seniorom życzenia. Poruszający występ został nagrodzony burzą oklasków. Po części artystycznej nadszedł czas na wniesienie tortu z okazji dnia seniora, jak i również nie zabrakło życzeń od zastępcy burmistrza Pana Andrzeja Gierlofa, oraz od Pani sołtys z Nowego Dworu Pani Katarzyny Szefler, oraz od sołtysa Emila Rońda.

Sołtys wsi Henrykowo wręczył dla Pani Pelagii Olechnowicz najstarszej seniorce z Nowego Dworu bukiet kwiatów „Przyjaźń jest najdelikatniejszym kwiatem, który rozwija się z wzajemnych kontaktów międzyludzkich. Jeżeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie, więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swoje pączki” Zaproszony dj wodzirej z Ornety zapewnił seniorom wspaniałą wielogodzinną zabawę, tańce i rozmowy przy kawie i herbacie oraz ciasteczkach upieczonych przez panie ze stowarzyszenia ,, Henrykowianie Razem”. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Pana Stanisława Jasiny oraz Pana Tadeusza Perczyńskiego, oraz mieszkańcom za pomoc przy organizacji. Obchody Dnia Seniora prowadził Mateusz Pstrągowski

Renata Perczyńska

Mieszkańcy proszą o naprawę drogi powiatowej w Henrykowie

Stan drogi znacznie się pogarsza. Ludzi denerwują nierówności, wertepy, spękania i dziury na drodze powiatowej w Henrykowie w kierunku Glebisk. Proszą o naprawę, skarżą się, że nie sposób tego ominąć. Mieszkańcy rozumieją, że samorządom nie wystarcza pieniędzy na wszystkie inwestycje drogowe, ale zwracają uwagę, że w Henrykowie czas zacząć w końcu konkretnie remontować tą drogę. Stan Drogi jest na tyle krytyczny, że pojazdy są uszkodzone w trakcie jazdy tą drogą. – Może problem, oprócz finansowego, leży w tym, że jest to droga na pograniczu dwóch gmin i chyba nikt nie chce się zająć tym tematem. Zgłaszaliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych, że stan jezdni jest fatalny, ale niestety, doraźne łatanie dziur nie przyniosło żadnego rezultatu – interweniują mieszkańcy Henrykowa. Zaczynamy działać, aby w Henrykowie żyło się lepiej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na zebranie wiejskie, które odbędzie się 05.03.2014r, o godz.17.00,w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie.

 

Mieszkańcy Henrykowa

Nasi Wspaniali Sąsiedzi

 

Tegoroczne ferie zimowe  w gminie Orneta najlepiej prezentowały się w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie. Mieszkańcy wsi napisali projekt -"Nasi Wspaniali Sąsiedzi" i otrzymali na jego realizację dotację z Fundacji Wspomagania Wsi z Warszawy. Dzięki uzyskanym funduszom dzieci oraz dorośli  z Henrykowa podczas ferii mogli uczestniczyć  w różnych ciekawych zajęciach, spotkaniach oraz wycieczkach.

Bezpośrednimi uczestnikami projektu było 15 osób w różnym wieku dzieci i młodzież w wieku od 10 do lat 18. Byli to dzieci  uczestniczące do szkoły podstawowej w Mingajnach i Gimnazjum w Ornecie. W projekcie wzięło również 10 uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Henrykowa. Zajęcia odbywały się od 21.01.2013r d0 1.02.2013r. W trakcie projektu były prowadzone zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy mogli osobiście spróbować, wykonać pod okiem osób wyróżnionych, takie same działania jak oni, a także zajęcia dodatkowe. Były to zajęcia z szydełkowania, zajęcia robienia na drutach, nauka haftu krzyżakowego, kurs pierwszej pomocy prowadzony przez druha Ochotniczej Straży Pożarnej w Henrykowie Łukasza Rońda, a także zajęcia prowadzone przez Straż Miejską z Ornety, codzienne wykonanie własnoręcznie przekąsek, zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Henrykowie (wykonanie obrazków na deseczkach, wspólne śpiewanie, oraz zorganizowanie wspólnego poczęstunku) .   Dnia 30.02.2013r wspólnie wyjechaliśmy do Jęndrychowa w pobliżu Fromborka gdzie tam odbywały się zajęcia szycia zabawek, wspólne pieczenie ciasteczek, oraz wspólne śpiewanie. Taki wyjazd jakim była wspólna wycieczka do miejscowości Jęndrychowo  organizowana dla uczestników projektu stała się, kultywowaniem i promocją  własnych tradycji i wspólnych działań.

 Zajęcia prowadzili: Pani Antonina Maruszak dawniej była nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej która posiada ogromną wiedzę dotyczącą historii mieszkańców z dawnych lat. Pani Stanisława Ostaszewska, Danuta Lipiak są paniami w średnim wieku, mieszkającymi w Henrykowie od wielu lat. Na co dzień prowadzą gospodarstwo domowe, a w wolnych chwilach zajmują się pracami ręcznymi szydełkowaniem, robieniem na drutach, wszystkie panie posiadają pięknie prowadzone ogródki przydomowe. Zajęcia prowadził również Sołtys wsi Henrykowo Emil Rońda, Opiekun Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie Renata Perczyńska.

 W ostatnim dniu ferii zorganizowano podsumowanie Projektu o tematyce ,, Pożyteczne Ferie 2013?. Na podsumowanie projektu przybyli goście zaproszeni Burmistrz Miasta Gminy Orneta Pan Ireneusz Popiel, Prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Henrykowie Pan Marek Urbański, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Pani Anna Wiewiórska wraz z uczestnikami projektu, również przybyli rodzice dzieci uczestniczących w projekcie. Na podsumowaniu projektu dla wszystkich uczestników zostały wręczone upominki za udział w projekcie.  

Emil Rońda

Ferie w Henrykowie - 2014

W Henrykowie (Gmina Orneta) przez dwa tygodnie ferii odbywały się zajęcia plastyczne i muzyczne, kulinarne, wspólne wyjazdy dla dzieci. Pracownik Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie i Sołtys wsi Henrykowo zapraszali najmłodszych mieszkańców Henrykowa na zajęcia plastyczne i muzyczne, kulinarne. Dzięki uzyskanym funduszom dzieci, oraz dorośli z Henrykowa podczas ferii mogli uczestniczyć w różnych ciekawych zajęciach, spotkaniach oraz wycieczkach. Były to zajęcia, prelekcja filmu dla dzieci ,,KRUDOWIE”, prelekcja Straży Miejskiej z Ornety,, Bezpieczne Ferie”, odbywały się zajęcia pieczenie ciasteczek, Bal Karnawałowy jak i również odbywały się w godzinach wieczornych zajęcia w Centrum Komputerowym w OSP Henrykowo, w drugiej połowie ferii w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie gościliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy w Henrykowie zorganizowane było wspólne karaoke jak i również dyskoteka, wspólnie wyjechaliśmy do MDK w Ornecie na Bal Karnawałowy organizowany przez pracowników MDK wspólnie razem wyjechaliśmy z Środowiskowy Dom Samopomocy w Henrykowie, Świetlica Wiejska w Woli Lipeckiej, Świetlica Wiejska z Nowego Dworu, Świetlica Wiejska w Mingajnach, Punkt Filii Biblioteki z Henrykowa. Zajęcia również odbywały się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Henrykowie ( wspólne gry zabawy). W ostatnim dniu ferii zorganizowano wspólny wyjazd do kina Helios w Olsztynie. Zajęcia podczas ferii również były prowadzone w Bibliotece w Henrykowie.

Wspólna wigilia mieszkańców Henrykowa

Wspólna wigilia mieszkańców Henrykowa

Wspólna wigilia mieszkańców Henrykowa

Wspólna wigilia mieszkańców Henrykowa

21 grudnia  w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie zaproszeni goście, oraz mieszkańcy Henrykowa uczestniczyli w wigilii zorganizowanej przez sołtysa Henrykowa Emil Rońda oraz opiekunkę świetlicy Renata Perczyńska.W rodzinnej wiejskiej atmosferze oraz świątecznym nastroju przy kawie i smacznych ciastach domowego wypieku gospodarze przywitali wszystkich gości oraz przybyłe na spotkanie władze samorządowe miasta i gminy Orneta Burmistrza, Vice-burmistrza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Ornecie. Podczas wigilii wręczono podziękowania osobom które wniosły szczególny wkład i zaangażowanie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności . Goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci ze świetlicy wiejskiej w Henrykowie oraz występ dzieci z Nowego Dworu.Tradycyjnie łamano się opłatkiem i składano wzajemnie życzenia. Dzieci odwiedził św. Mikołaj z obfitym workiem prezentów ufundowanych przez sponsorów oraz Fundację Przyjaciółka .Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny,odbył się występ dzieci z Nowego Dworu , oraz występ dzieci ze Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie ,, Jasełka". Młody energiczny sołtys wsi Henrykowo Emil Rońda kolejny raz wykazał się operatywnością doskonałą organizacją, dzięki której mieszkańcy Henrykowa mogą wspólnie bawić się i spędzać wolny czas, jednocześnie kultywując i podtrzymując tradycje ludowe i świąteczne.

WSPOMNIENIA Z DAWNYCH LAT W HENRYKOWIE

 

Spotkanie w Henrykowie

Spotkanie w Henrykowie

Spotkanie w Henrykowie

Dnia 22.11.2013r w Henrykowie mieszkańcy wspominali dawne lata uczestnicząc w projekcie - „Atlas miejsc niezwykłych Warmii i Mazur” prowadzonym przez Stowarzyszenie - „Tratwa” z Olsztyna. Na zakończenie pierwszego etapu projektu , opiekunka świetlicy Renata Perczyńska oraz sołtys wsi Emil Rońda zorganizowali dla starszych mieszkańców spotkanie pod nazwą -„Wspomnienia z dawnych lat”

Na spotkanie przybyli również:

 • Pan Ryszard Michalski ,, Prezes Stowarzyszenia Tratwa z Olsztyna”
 • Pani Wioletta Truska sekretarz stowarzyszenia Tratwa 
 • ks. Kazimierz Kordeczko proboszcz parafii Henrykowa
 • Pani Danuta Jaroń
 • jak i również  Panie opiekunki Świetlic Wiejskich z Woli Lipeckiej i Mingajn

Nasi Wspaniali Sąsiedzi

 Świetlica Wiejska w Henrykowie jest laureatem konkursu ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie i będzie realizowało "Pożyteczne Ferie 2013" pod hasłem "Nasi Wspaniali Sąsiedzi". Rozpoczęcie projektu planowane jest od 21.01.2012r do 01.02.2012r, zaplanowano finał podsumowujący projekt. Oprócz części konkursowej odbywać się również będą zajęcia wypoczynkowo-rekreacyjne. W świetlicy wiejskiej w Henrykowie realizowane będą zajęcia sportowe, artystyczno-plastyczne (w tym konkurs na logo Świetlicy), zajęcia kulinarne, podczas których dzieci same pod nadzorem rodziców będą robiły niezbyt skomplikowane dania. Wykorzystując piękną zimową aurę zorganizowane zostaną zabawy na śniegu zakończony ogniskiem i pieczeniem kiełbasek w miejscowości Jędrychowo.

Działania z udziałem tych osób prowadzone będą w trakcie ferii zimowych 2013, dzięki czemu dzieci i młodzież spędzając interesująco czas w gronie innych ludzi (zamiast np. siedzieć przed komputerem, co jest dzisiaj tak popularne wśród młodych ludzi) zdobędą wiedzę i umiejętności, które być może zaowocują, będąc inspiracją dla działań wykonywanych w przyszłości, a tym samym wypromują działania osób poznanych w trakcie projektu. W trakcie projektu organizowane będą spotkania z pozostałymi mieszkańcami Henrykowa, co pozwoli na lepsze poznanie osób zaproszonych do udziału w projekcie, wyróżniających się swoją działalnością. Relacje z tych spotkań umieszczane będą na stronie internetowej wsi oraz na jej profilu na stronie www.facebook.pl . Ponadto uczestnicy projektu zorganizują wystawę podsumowującą na którą zaproszone zostaną władze gminy oraz wszyscy mieszkańcy Henrykowa, na którym przedstawią wszystkie wykonane przez siebie dzieła, a także dzieła osób zaangażowanych w projekt oraz opowiedzą o tym, czym osoby te się zajmują na forum mieszkańców Henrykowa, wszędzie zamieszczona będzie informacja o źródle finansowania działania.

W trakcie projektu prowadzone będą zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy będą mogli osobiście spróbować wykonać pod okiem osób wyróżnionych, takie same działania jak oni, a także zajęcia dodatkowe. Będą to: ·

 • zajęcia z szydełkowania ·
 • zajęcia z robienia na drutach ·
 • nauka haftu krzyżykowego (konkurs na najładniejszą wyszywankę) ·
 • kurs pierwszej pomocy, w trakcie którego dzieci opanują sposób ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, jak również przypomną sobie pierwsze czynności jakie należy wykonać w nagłych przypadkach takich jak wypadek, wybuch gazu czy pożar. ·
 • codziennie wykonywane własnoręcznie przekąski w każdym dniu zajęć (ten kto wykona najładniejszą przekąskę w danym dniu zdobędzie punkt, na koniec projektu punkty zostaną zsumowane, a osoba która zyskała ich najwięcej zdobędzie tytuł „Szefa przekąsek” i otrzyma dyplom), ·
 • wykonanie wernisażu podsumowującego projekt. · wykonanie projektu ulotki, która informować będzie o tym jak należy dbać o zwierzęta w zimie, oraz medali, które po wydrukowaniu w Centrum Informatycznym w Henrykowie zostaną rozniesione dla mieszkańców wsi. ·
 • wykonanie obrazków na deseczkach klejem, a następnie pomalowanie ich farbami plakatowymi.

Wyjazd do miejscowości Jędrychowo w pobliżu Fromborka, który mógłby stać się inspiracją dla uczestników projektu do kultywowania i promocji własnych tradycji.  Zajęcia odbywać się będą przez 10 dni od poniedziałku do piątku i trwać będą od 4 do 5 godzin dziennie.

Złożyli sobie świąteczne życzenia

W świetlicy wiejskiej w Henrykowie 22.12.2013r mieszkańcy Henrykowa i zaproszeni goście uczestniczyli w wigilii zorganizowanej przez sołtysa Henrykowa Emila Rońdę oraz opiekunkę świetlicy Renatę Zmitrowicz. W rodzinnej wiejskiej atmosferze oraz świątecznym nastroju przy kawie i smacznych ciastach domowego wypieku gospodarze przywitali wszystkich gości oraz przybyłe na spotkanie władze samorządowe miasta i gminy Orneta Burmistrz Ireneusz Popiel, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Ornecie Józef Uzar, Ks. Proboszcz Kazimierz Kordeczko, Pani kierownik Srodowiskowego Domu Samopomocy w Henrykowie Anna Wiewiórska, Pani Dyrektor szkoły Podstawowej w Mingajnach Anna Kulka, Pracownik Punktu Biblioteki w Henrykowie Pani Małgorzata Chermanowicz, Pan Nadleśniczy Piotr Matusik, Pan komendant Gminny Orneta OSP Zbigniew Gozdziewski, jak również przybyli po raz pierwszy druhowie OSP Henrykowa wraz z Prezesem.

Podczas Wigilii, goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci ze świetlicy wiejskiej w Henrykowie oraz występ chóru dzieci z Henrykowa pod opieką Pana Wiktora Chojnackiego, następnie uświetnił występ (wspólne kolędowanie) zespołu Ornecianie z Ornety pod przewodnictwem Pani Grażyny Józwiak. Tradycyjnie łamano się opłatkiem i składano wzajemnie życzenia. Dla Dzieci opiekun świetlicy Wiejskiej i Pan Nadleśniczy Piotr Matusik wręczyli prezenty jak i upominki dla gości i mieszkańców Rozstrzygnięto też II konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny I miejsce zajęła Pani Bożena Piasecka z Henrykowa. Kolejny raz mieszkańcy Henrykowa wykazali się operatywnością doskonałą organizacją, dzięki której mieszkańcy mogą wspólnie bawić się i spędzać wolny czas, jednocześnie kultywując i podtrzymując tradycje ludowe i świąteczne.

Opiekun Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie Renata Zmitrowicz

Aktywne Henrykowo

Sołectwo Henrykowo, z sołtysem Emilem Rońda wzięło udział w konkursie kulinarnym ,,Jesienne Smaki Warmii" zorganizowanym przez Warmiński Zakątek w Dobrym Mieście. Konkurs odbył się 6 pazdziernika 2012r w Ranczo w Dolinie, w Dobrym Miesicie. Sołectwo Henrykowo wzięło udział w kategoriach: 

 • ryby morskie i słodkowodne na gorąco i zimno - Pani Danuta Piasecka z Henrykowa
 • przysmaki z kresów w kuchni warmińskiej - Pani Bożena Piasecka, Pani Danuta Lipiak, z Henrykowa
 • ciekawe potrawy zamknięte w słoiku - Pani Joanna Bil, z Henrykowa
 • z warmińskiego jesiennego ogródka  na słodko - Marlena Rońda z Henrykowa

Znakomite 6  osobowe jury, KAROL OKRASA, Mistrz Kuchni, humoru, dobrego klimatu  Przewodniczący Jury, Małgorzata Jankowska  Buttitta  znawczyni kuchni Warmińskiej, autorka książki o Smakach Warmii, członek Jury, Grażyna Kondek - nauczycielka sztuki kucharskiej, członek Jury, Elżbieta Dziemidowicz, przedstawicielka WMZDZ, wytrawny degustator kulinarny, członek Jury, Anna Krech  właścicielka dwóch dobromiejskich restauracji, mistrzyni dobrego smaku i klimatycznych wystrojów wnętrz  członek Jury, Marzena Białas  doświadczona managerka obiektów gastronomicznych  członek Jury. Jak było? Pachnąco, smacznie, gwarno, radośnie. SUPER CZAS SPĘDZONY W GRONIE PRZYJACIÓŁ KOCHAJĄCYCH AKTYWNOŚĆ, ROZWIJAJĄCYCH PASJE, MIŁOŚNIKÓW WARMI I DOBRYCH SMAKÓW.

Zobacz także

Promotion