• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

IX Dożynki Powiatu Lidzbarskiego w Henrykowie

Piękna pogoda sprzyjała powiatowym uroczystościom dożynkowym, które odbyły się 9 września 2017 r. w Henrykowie (Gmina Orneta). Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Katarzyny w Henrykowie, którą celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński. Po Mszy Świętej barwny korowód przemaszerował na plac gdzie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy, polegający na przekazaniu chleba przez starostów dożynek gospodarzom i dzieleniu go między uczestników uroczystości. Oprawę artystyczną tej części Święta Plonów zapewnił zespół Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego. Honory Dożynek pełnili starostowie dożynek: Pani Monika Zajączkowska – Maziuk oraz Pan Bernard Raubo.

Mieszkańców i przybyłych gości powitali wspólnie Starosta Lidzbarski Jan Harhaj oraz Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel. „Cieszę się, że organizowane wspólnie z naszymi samorządami gminnymi, uroczystości dożynkowe, są wpisane w kalendarz najważniejszych wydarzeń z życia powiatu, każdego rolnika, ogrodnika, sadownika oraz działkowca. Dzisiaj, to właśnie Wam chcemy podziękować za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Dziękuję za piękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe, dziękuję za największy skarb rolniczego trudu, za bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w nim jest nasza gościnność i obietnica, że nigdy nikomu go nie zabraknie”.– mówił Starosta Jan Harhaj.

Następnie przyszedł czas na wręczenie podziękowań i tytułów „Zasłużony dla Rolnictwa Powiatu Lidzbarskiego” oraz przyznanie nagrody Sołectwu wsi Babiak na ręce Pani Sołtys Anny Czeryby.

Ogłoszono również wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężył wieniec wykonany przez Sołectwo Henrykowo. Drugie miejsce przypadło Sołectwu Kumajny, zaś trzecie Sołectwu Nowy Dwór. Kolejnymi punktami sobotnich dożynek były występy artystyczne zespołów ludowych i dziecięcych. Gościnnie na dożynkowej scenie zaprezentował się również kwartet z Ukrainy. Uczestnicy VIII Dożynek Powiatowych mogli wysłuchać Gwiazdy Wieczoru – Zespołu ZANOZA oraz wziąć udział w zabawie tanecznej pod gwiazdami, którą poprowadził zespół Skay z Ornety.

Na tegorocznym Święcie Plonów nie zabrakło również stoisk wystawowych, przy których odwiedzający mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, konkursów sportowych, atrakcji dla dzieci, wystaw sprzętu rolniczego czy stoisk rękodzielniczych.

„Zasłużeni dla Rolnictwa Powiatu Lidzbarskiego”:

Gmina Orneta: Anna i Edward Ślubowscy, Monika i Marek Pluta, Justyna i Wojciech Sygnowscy.

Gmina Lidzbark Warmiński: Wanda i Józef Kwiatkowscy, Joanna i Tomasz Kimbar.

Gmina Lubomino: Agnieszka i Rafał Zalescy, Wioletta i Janusz Giedrs.

Gmina Kiwity: Agnieszka i Adam Milewscy, Danuta i Janusz Pałyska.

 

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion