• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pn23042018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Szybki internet to szybszy rozwój województwa

Budowa sieci szerokopasmowej jest największą inwestycją samorządu województwa w tej perspektwie unijnej. Inwestycja za ponad 300 mln zł ma zapewnićdostęp do szybkiego internetu w każdym zakątku naszego regionu. Aby zachęcić prywatne firmy do budowy tzw. „ostatniej mili“, czyli sieci bezpośrednio do klientów, wczoraj (23 lipca) w Olsztynie został podpisany list intencyjny w sprawie realizacji Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur. – Rozwój sieci szerokopasmowej to jeden ze sposobów uporania się z wykluczeniem komunikacyjnym naszego regionu – podsumował spotkanie marszałek województwa Jacek Protas. – Geografii, naszego peryferyjnego położenia nie zmienimy, ale infrastrukturę możemy dźwignąć.

To podejście rozumieją nasi samorządowcy. Większość gmin i powiatów już wsparło nas w tych działaniach i są skłonni obniżać podatki firmom, które będą doprowadzać internet bezpośrednio do klientów. Ostatnia mila sieci tańsza List intencyjny składa się z trzech zasadniczych deklaracji: pomocy wszystkich samorządów województwu w utrzymaniu budowanej sieci, kolejnych inwestycji, których wartość do roku 2025 może wynieść nawet 500 mln zł, oraz zniesienia barier inwestycyjnych w rozwoju przyłączy bezpośrednio do klientów – tzw. ostatniej mili. – Tak budowana potężna "infostrada" stworzy warunki dla operatorów komercyjnych, dzięki którym internet dotrze bezpośrednio do domów. To przyspieszy również nasz wzrost gospodarczy - tłumaczył wicemarszałek Jarosław Słoma. Samorządy już wprowadzają w życie założenia planu. – Całkowicie zwolniliśmy inwestorów z opłat za wykorzystanie pasa drogi – poinformował Tadeusz Mordasiewicz, starosta kętrzyński, który podpisał porozumienie jako przewodniczący Konwentu Powiatów. – To ukłon w stronę konsumentów, bo inaczej koszty inwestycji i tak zostałyby przeniesione na nich. "Białe plamy" będą znikać Komercyjni dostawcy internetu są mniej skorzy do inwestowania w doprowadzanie sieci do mniej zaludnionych rejonów województwa.

Potwierdzają to obserwacje Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. – Zidentyfikowaliśmy 89 gmin, które wymagają doinwestowania dla osiągnięcia przyzwoitego poziomu rozwoju komunikacyjnego – mówiła Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w MAiC. – Plan Cyfrowy daje bardzo jasny sygnał inwestorom. Jestem przekonana, że dzięki niemu "białe plamy" zaczną szybko znikać z mapy Warmii i Mazur. Plan Cyfrowy podpisało już ponad 80 gmin spośród 116 w regionie. Wiele innych zadeklarowało chęć podpisania porozumienia w najbliższych tygodniach.

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion