• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

N24062018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Uroczyste Obchody Święta Patriotycznego

Uroczyste Obchody Święta Patriotycznego
Uroczyste Obchody Święta Patriotycznego
Uroczyste Obchody Święta Patriotycznego
Uroczyste Obchody Święta Patriotycznego
Uroczyste Obchody Święta Patriotycznego

15 sierpnia 2014r. w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie na Warmii, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ornecie przy współudziale kustosza Ks. Andrzeja Krużyckiego zorganizował uroczyste obchody święta patriotycznego „ Wiktoria Warszawska 1920r. - Święto Wojska Polskiego” połączone treści historyczne z wydarzeniami Okrągłego Stołu oraz pierwszymi wolnymi wyborami w 1989r. Rzeczpospolita przeżywała w swej historii różne losy, ale zawsze były one związane z postawą obywateli ich patriotyzmem i umiłowaniem ojczyzny. Podłoże historyczne tych wydarzeń przedstawił uczeń z Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie Kacper Bałasz. Referat napisany został pod kierunkiem nauczyciela historii Tomasza Kiewro.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, w której czynny udział wzięli członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mszę świętą uatrakcyjniła ornecka orkiestra dęta pod kierunkiem Witka Chojnackiego. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na wojskową grochówkę, chlebek z osobiście wykonanym smalcem i małosolnymi ogórkami, kawę i smaczne ciasto. Pokrzepieni smacznym jedzonkiem wrócili wszyscy do wnętrza kościoła, gdzie rozpoczęła się druga część obchodów święta patriotycznego . Zaproszonych gości, mieszkańców Ornety. Krosna i okolic powitała prezes UTW Jolanta Badyda i wiceprezes Marzena Ołtuszewska. Na obchody tego patriotycznego święta były zaproszone władze wojewódzkie, powiatowe i miejscowe, przedstawiciele wojska polskiego z powiatu, emeryci wojskowi mieszkający w Ornecie, mieszkańcy Ornety i okolic oraz kombatanci mieszkający w Ornecie i grupy kombatanckie z powiatu lidzbarskiego.

Grupa teatralno-wokalna UTW pod kierunkiem pani Marzeny Ołtuszewskiej wystąpiła z repertuarem piosenek patriotycznych takich jak: „Kwiaty polskie”, „Biały krzyż”. „O mój rozmarynie”, „ Przybyli ułani pod okienko”, „ Białe róże”, „Płynie Wisła płynie”, „Płonie ognisko i szumią knieje”, „ Rozszumiały się wierzby płaczące”, „ Żyjmy pełnym życiem” itp. Uroczystość zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych pt.: „ W swoim sercu odnajdziesz ojczyznę „ w wykonaniu pana Michała Fedaka. Seniorzy UTW w Ornecie chcieli m.in. pokazać młodemu pokoleniu, że takie wartości jak historia, obyczaje stanowią nasze dziedzictwo kulturowe. Celem głównym spotkania było inicjowanie aktywnych form integracji międzypokoleniowej umożliwiającej budowanie autorytetu osób starszych, przekazanie praktycznej wiedzy i umiejętności oraz dzielenia się doświadczeniami i mądrością życiową, w tym obalanie stereotypu seniora, jako osoby, która nie jest na czasie, na niczym się nie zna i niczego nie potrafi.

Cała uroczystość była objęta patronatem medialnym Radia Olsztyn i Telewizji Olsztyn. Uczestnicy spotkania uczcili pamięć poległych żołnierzy nutą patriotycznej piosenki i powrócili do swoich domów autokarem, który na nich czekał przy Sanktuarium w Krośnie.

 

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion