• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

60-lecie sformowania 29 PLM

15 czerwca br. w Ornecie odbędą się uroczyste obchody 60-lecia sformowania 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który stacjonował w Ornecie w latach 1952-1968 i którego imię nosi Gimnazjum Nr 2 w Ornecie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 uroczystą sesją Rady Miejskiej w Ratuszu , podczas której zostanie nadany tytułu honorowego obywatela Ornety ostatniemu Dowódcy PLM Płk. Pil. Dypl. Franciszkowi Walentynowi .

Na obchody rocznicy składają się również: otwarcie wystawy poświęconej historii 29 Pułku w Galerii Art. Nova przy ul. Rycerskiej oraz po przemarszu ulicami naszego miasta Apel Pamięci Pilotów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Komunalnym. Uroczystości przeprowadzone zostaną przy udziale orkiestry wojskowej oraz kompanii honorowej Wojska Polskiego, obecnych dowódców wojskowych i byłych pilotów jednostki w Ornecie. Serdecznie zapraszamy.

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #17 ewa ol 2012-07-05 13:08
Tylko ze zwalnia sie tych nauczycieli co wlasnie cos robia , dziwne sa układy w szkołach , chyba chodzi o prywatne sympatie dyrektorów
Cytować
0 #16 anonim 2012-07-05 12:43
Cytuję ina:
Cytuję Tomasz:
Gimnazjum?
Gimnazjum na uroczystość związaną ze swoim patronem zdołało zgromadzić aż 30 uczniów-żenada
Uczestnictwo kilku nauczycieli i garstki uczniów w Apelu Poległych i udostępnienie stołówki .I NIC więcej- WSTYD!!!
PS.Dziękuję za zaangażowanie osobom które rzeczywiście przyczyniły się do realizacji obchodów oraz urządzenia ekspozycji-warto ją zobaczyć


Żenada to Twoja wypowiedź. Jeśli byłeś tak bacznym obserwatorem ilości osób z gimnazjum uczestniczących w uroczystościach to mogłeś się postarać zainteresować jaka była organizacja tej uroczystości uzgodniona z władzami miasta. Powinieneś wiedzieć, że uczniów było nie 30 a 40, tj pięcioosobowe delegacje z 8 klas (nota bene, których zapomniano powitać podczas uroczystej sesji, nie mówiąc już o poczcie sztandarowym, nad którym sie wielu gości zastanawiało, co tam robi i skąd jest?), a w całej uroczystości uczestniczyli wszyscy pozostali uczniowie gimnazjum niestety szkoda , że tylko ci z miasta, bo planowane uroczystości kończyły się później niż ostatni kurs gimbusa dla uczniów dojeżdżających, a niestety władze nie pomyślały o zapewnieniu im odwozu po skończonych uroczystościach (na pewno z przyczyn oszczędnościowych), jeśli chodzi o Apel Poległych, o którym szanowny komentatorze wspominasz nie był Apelem Poległych tylko był to Apel Pamięci (by wiedzieć jaka jest między nimi różnica należało się włączyć w przygotowania do imprezy lub sprawdzić w dostępnych źródłach informacji), który opracowali do odczytania przez wojsko właśnie nauczyciele gimnazjum. Nauczycieli nie była garstka ale wszyscy zatrudnieni w tej szkole, jednak z przyczyn organizacyjnych, o których wiadomo tylko organizatorom, nie wszyscy mogli być w jednym miejscu, każdy z nauczycieli miał w tym dniu wyznaczone zadanie i wiedział co ma robić. A wynajęty to chyba jesteś Ty do napisania tego komentarza, a nie stołówka szkolna, której przygotowanie również zajmowali się nauczyciele i uczniowie gimnazjum.


Zwolnić belfrów co nic nie robią a tylko klatę wystawiają do zaszczytów. Gimnazjum nr 2 jedno z najgorszych w powiecie.
Cytować
0 #15 1234 2012-06-22 10:56
Miasto i wieś to nic nie robi po za Panem Robertem i tyle w tym temacie
Cytować
0 #14 miasto i wieś 2012-06-21 19:16
główna zasługa miasto i wieś
Cytować
0 #13 Krzysztof Urbański 2012-06-21 15:35
Mimo obiektywnych trudności udało się godnie uczcić okrągłą rocznicę sformowania 29 PLM. Mimo że lotnicza jednostka krótko stacjonowała w Ornecie to zdążyła na trwałe wejść do historii naszego miasta. To także jedna z najpiękniejszyc h kart powojennych dziejów miasta, także w kontekście zbliżającego się 700 - lecia Ornety.

Wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów należą się wielkie podziękowania. W szczególności młodzieży i kadrze nauczycielskiej z gimnazjum oraz władzom miasta oraz aktywistom ze stowarzyszenia MIASTOWIEŚ.

Więcej w tym temacie:

http://nasza-orneta.pl/samorzad/sekcje/gmina/1645-uroczyste-obchody-sformowania-29plm.html
Cytować
+1 #12 ina 2012-06-21 13:52
Cytuję Tomasz:
Gimnazjum?
Gimnazjum na uroczystość związaną ze swoim patronem zdołało zgromadzić aż 30 uczniów-żenada
Uczestnictwo kilku nauczycieli i garstki uczniów w Apelu Poległych i udostępnienie stołówki .I NIC więcej- WSTYD!!!
PS.Dziękuję za zaangażowanie osobom które rzeczywiście przyczyniły się do realizacji obchodów oraz urządzenia ekspozycji-warto ją zobaczyć


Żenada to Twoja wypowiedź. Jeśli byłeś tak bacznym obserwatorem ilości osób z gimnazjum uczestniczących w uroczystościach to mogłeś się postarać zainteresować jaka była organizacja tej uroczystości uzgodniona z władzami miasta. Powinieneś wiedzieć, że uczniów było nie 30 a 40, tj pięcioosobowe delegacje z 8 klas (nota bene, których zapomniano powitać podczas uroczystej sesji, nie mówiąc już o poczcie sztandarowym, nad którym sie wielu gości zastanawiało, co tam robi i skąd jest?), a w całej uroczystości uczestniczyli wszyscy pozostali uczniowie gimnazjum niestety szkoda , że tylko ci z miasta, bo planowane uroczystości kończyły się później niż ostatni kurs gimbusa dla uczniów dojeżdżających, a niestety władze nie pomyślały o zapewnieniu im odwozu po skończonych uroczystościach (na pewno z przyczyn oszczędnościowy ch), jeśli chodzi o Apel Poległych, o którym szanowny komentatorze wspominasz nie był Apelem Poległych tylko był to Apel Pamięci (by wiedzieć jaka jest między nimi różnica należało się włączyć w przygotowania do imprezy lub sprawdzić w dostępnych źródłach informacji), który opracowali do odczytania przez wojsko właśnie nauczyciele gimnazjum. Nauczycieli nie była garstka ale wszyscy zatrudnieni w tej szkole, jednak z przyczyn organizacyjnych , o których wiadomo tylko organizatorom, nie wszyscy mogli być w jednym miejscu, każdy z nauczycieli miał w tym dniu wyznaczone zadanie i wiedział co ma robić. A wynajęty to chyba jesteś Ty do napisania tego komentarza, a nie stołówka szkolna, której przygotowanie również zajmowali się nauczyciele i uczniowie gimnazjum.
Cytować
+2 #11 nauczyciel 2012-06-21 09:39
Nie będę tych BZDUR komentował!!! Ci, którzy uczestniczyli w tej imprezie widzieli na WŁASNE OCZY kto się najbardziej napracował przy jej organizacji... PRAWDA SIĘ SAMA OBRONI!!! Przykro tylko takie rzeczy czytać... takie rzeczy to tylko w Ornecie!!!
Cytować
0 #10 karol 2012-06-20 12:31
W związku z obchodami 60-lecia sformowania 29 PLM w Ornecie, Urząd Miejski w Ornecie, Stowarzyszenie Miastowieś, Gimnazjum Nr 2 w Ornecie oraz Miejski Dom Kultury zorganizowali 15 czerwca uroczyste obchody
Cytować
0 #9 były uczeń 2012-06-20 10:40
Mało który uczeń wie dlaczego gimnazjum nosi imię i kto to jest. Moim zdaniem to wina nauczycieli.
Cytować
0 #8 Tomasz 2012-06-19 20:56
Gimnazjum?
Gimnazjum na uroczystość związaną ze swoim patronem zdołało zgromadzić aż 30 uczniów-żenada
Uczestnictwo kilku nauczycieli i garstki uczniów w Apelu Poległych i udostępnienie stołówki .I NIC więcej- WSTYD!!!
PS.Dziękuję za zaangażowanie osobom które rzeczywiście przyczyniły się do realizacji obchodów oraz urządzenia ekspozycji-wart o ją zobaczyć
Cytować
+3 #7 Eliza 2012-06-18 17:39
Cytuję wiem:
Cytuję jowi:
z tego co wiem to urzad i stowarzyszenie miastowies bylo glownym organizatorem a przede wszytskim 2 pasjonatów stowarzyszenia.


nie stowarzyszenie tylko jeden wojskowy z ornety ;-)

a z tego co ja wiem to wszystko organizowało gimnazjum nr 2 i większa cześć tej imprezy odbywała się właśnie na terenie dwójki. Całą robotę wykonali nauczyciele dwójki, tyle że szanowny Pan Burmistrz zapomniał im podziękować. To pewnie dlatego, że tego dnia był stremowany i miał tyle na głowie...:)
Cytować
0 #6 wiem 2012-06-17 11:14
Cytuję jowi:
z tego co wiem to urzad i stowarzyszenie miastowies bylo glownym organizatorem a przede wszytskim 2 pasjonatów stowarzyszenia.


nie stowarzyszenie tylko jeden wojskowy z ornety ;-)
Cytować
0 #5 jowi 2012-06-16 09:53
z tego co wiem to urzad i stowarzyszenie miastowies bylo glownym organizatorem a przede wszytskim 2 pasjonatów stowarzyszenia.
Cytować
0 #4 Eliza 2012-06-14 22:35
Cytuję Eliza:
Nie bardzo rozumiem co ma Pan Uzar i burmistrz do organizacji tej imprezy. Raczej nauczyciele i dyrektor Gimnazjum nr 2...:)

to sie tyczy wypowiedzi kubusia
Cytować
0 #3 Eliza 2012-06-14 22:35
Nie bardzo rozumiem co ma Pan Uzar i burmistrz do organizacji tej imprezy. Raczej nauczyciele i dyrektor Gimnazjum nr 2...:)
Cytować
0 #2 KubaEd 2012-06-11 20:23
ponad 10 lat temu,na lotnisku w Malborku spotkałem Pana,który wykonywał zdjęcia podczas remontu wieży dowodzenia.Miał zezwolenia na fotografowanie, mimo,że obok starowały bojowe MIGi...po krótkiej rozmowie z Tym Panem dowiedziałem się,że jest kronikarzem wojskowym oraz rzecz najważniejszą,ż e swoją karierę żołnierza zawodowego zaczynał w Pułku Lotniczym w Ornecie.Ja jestem rodowitym orneciakiem i podjąłem temat ponieważ tam się wychowałem i niektórych ludzi z tamtego okresu znałem osobiście.Dowie działem się od tego emeryta,że posiada w swoich zbiorach wiele zdjęć z Ornety no i oczywiście ma wiele wspomnień.Nie pamiętam nazwiska tego Pana-mieszka w Malborku-jest emerytowanym żołnierzem Pułku Lotniczego.Sądz ę,że jeśli kogoś zainteresuje ten temat to wystarczy skontaktować się z dowództwem obecnego pułku lotniczego w Malborku,a oni zapewne pomogą w dotarciu do Tego Pana i ew.materiałów z Orneckiego czasu Pułku.Pozdrawia m wszystkich orneciaków...sa m mieszkam na Kociewiu ale Orneta zawsze jest w moim sercu!!!
Cytować
0 #1 kubuś 2012-06-11 20:12
Coś w mieście drgnęło za nowej władzy. Trzymam kciuki za Burmistrza i Pana Uzara.
Cytować