• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

So22092018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Ogłoszenia

400 zł miesięcznie dla najzdolniejszych uczniów

Do 2 października trwa nabór do kolejnej edycji programu stypendialnego samorządu województwa. Na wsparcie może liczyć 350 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z najlepszymi wynikami w nauce. - Kształcenie zdolnej młodzieży zawsze sporo kosztuje, dlatego już po raz kolejny wspieramy finansowo uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce - mówi marszałek województwa Jacek Protas. - Zdajemy sobie sprawę, że tego typu wsparcie odciąża rodzinne budżety, a samym stypendystom pozwala jeszcze bardziej rozwijać swoje naukowe zainteresowania i pasje.

Każda ze szkół może wytypować trzech uczniów, którzy mogą starać się o stypendium. Młodzież musi wyróżniać się przede wszystkim wysoką średnią ocen z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Po uwagę będą brane także zarobki w rodzinie. Nie mogą one przekraczać 1 078 złotych netto na osobę w rodzinie, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych 1 246 złotych na osobę.

Z szóstej edycji programu skorzysta 175 uczniów gimnazjów i 175 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Miesięcznie każdy stypendysta otrzyma około 400 złotych. Projekt „Program stypendialny szansą na rozwój edukacyjny uczniów Warmii i Mazur – VI edycja“ jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz pieniędzy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Szczegóły i kryteria przyznania pomocy na stronie: http://stypendia-uczniowskie.warmia.mazury.pl/rozpoczecie-naboru-do-vi-edycji-programu-stypendialnego.html

Sobotnie bezpłatne badania w Ornecie

W najbliższą sobotę, 18 maja, w sklepie Netto w Ornecie, każdy chętny będzie mógł za darmo sprawdzić, jaki ma poziom cukru we krwi i czy nie zagraża mu cukrzyca. Akcja jest częścią kampanii profilaktycznej „Zatrzymać cukrzycę”, prowadzonej od trzech lat przez sieć handlową Netto. Badania w sklepie Netto przy ul. 1 Maja 51 w Ornecie odbędą się w sobotę między godz. 9 a 13. Może z nich skorzystać każdy – niezależnie od wieku. Na miejscu dostępne będą również materiały informacyjne na temat cukrzycy i zdrowego żywienia. Będzie także okazja do popróbowania słodyczy przeznaczonych dla diabetyków, bo w każdym sklepie Netto jest wydzielony regał z żywnością bezpieczną dla osób z problemami cukrzycowymi.

Badanie poziomu cukru we krwi jest proste i bezbolesne. Wystarczy delikatne nakłucie opuszki palca i umieszczenie kropelki krwi na pasku diagnostycznym. Po kilku sekundach glukometr wyświetla wynik. Wszystko odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad higieny i za pomocą wyłącznie środków jednokrotnego użycia. Badania wykonują wykwalifikowane pielęgniarki. Określenie poziomu cukru we krwi pozwala zorientować się, czy nie cierpimy na cukrzycę albo nie jesteśmy nią zagrożeni. W przypadku niepokojącego wyniku badani otrzymują informację, jak powinni postąpić, żeby zweryfikować ewentualne zagrożenie chorobą i gdzie szukać fachowej pomocy. Na miejscu wsparciem służy również edukator diabetologiczny, który udziela porad na temat zdrowego żywienia i trybu życia pomagającego ustrzec się cukrzycy.

Ocenia się, że choroba ta dotyczy ok. 2,5 mln Polaków. Rozwija się przez długi czas bez wyrazistych objawów, wywołuje wiele dolegliwości, niszcząc organy wewnętrzne, uszkadzając wzrok. Powoduje trwałą utratę komfortu życiowego i konieczność leczenia trwającego praktycznie do końca życia chorego. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne – wczesne wykrycie schorzenia i zapobieganie jego rozwojowi. Dotychczas z profilaktycznych badań w ramach kampanii społecznej „Zatrzymać Cukrzycę” w różnych miastach Polski skorzystało kilkanaście tysięcy osób.

Prośba do mieszkańców i sympatyków Ornety

W 2013 obchodzimy 700 lecie nadania praw miejskich Ornecie. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do mieszkańców oraz sympatyków Ornety o udostępnienie starych zdjęć oraz dokumentów z życia naszego miasta. Udostępnione zdjęcia oraz dokumenty posłużą nam do przygotowania wystawy o historii miasta. Zdjęcia wraz z opisem miejsca wykonania oraz imieniem i nazwiskiem autora, bądź właściciela można przesyłać na e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście dostarczyć do siedziby Urzędu Miejskiego w Ornecie pok. nr 9 PI. Wolności 26 lub Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Orneta ul. Mickiewicza 1

KRĘGI KULTURY

Rusza projekt Kręgi Kultury " przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid -znalazł sie na7 miejscu spośród 274 wniosków.W projekcie wezmą udział uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ornecie. Będą mieli okazję współpracować z profesjonalnymi instruktorami ,artystami jak również tworzyć w świetnie wyposażonych pracowniach.W ramach projektu planowane są prelekcje z udziałem artystów, twórców, wystaw prac, wyjazdów wszystkich grup do galerii i muzeów w Gdańsku i Sopocie, akcji happeningowych. Mam nadzieje, że projekt to nowe wyzwanie dla naszych uczniów oraz możliwość indywidualnej ekspresji artystycznej .

Więcej na swiatowid.elblag.pl

Zagraj w filmie Krzysztofa Krauze

Dodatkowa Praca Statysta Filmowy Poszukujemy osób w każdym wieku do najnowszego filmu Krzysztofa Krauze. Przeżyj przygodę na planie filmowym. Poznaj ciekawe osoby i znanych aktorów. Zarób dodatkowe pieniądze. ZAPRASZAMY Miejski Dom Kultury w Ornecie ul. 1 Maja 45 sobota 15.09 wgodz 14:00 -19:00 niedziela 16.09 w godz.10:00 -19:00 Więcej informacji www.abm-trojmiasto.pl Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 509 983 019, 512133 845 Studio ABM Trójmiasto - Sienkiewicza 8, Gdańsk

Zobacz także

Promotion