• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Mistrzostwa Świata Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS w Ornecie

Mistrzostwa Świata Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS w Ornecie

W lipcu 2017 roku w Ornecie odbędą się Mistrzostwa Świata Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS pod auspicjami Światowej Organizacji Modelarstwa Okrętowego i Sportu Modelarskiego NAVIGA. Będzie to najwyższej rangi impreza sportowa w długoletniej historii Ornety. Przewidywany jest udział reprezentacji 15 krajów, 200 zawodników i 350 modeli redukcyjnych. Mistrzostwa będą trwały 9 dni Po raz ostatni mistrzostwa świata w tym sporcie były rozgrywane w Polsce przed 15 laty w 2001 roku w Iławie. Później gospodarzami były miasta Francji, Czech, Niemczech, dwukrotnie na Węgrzech i dwukrotnie w Rosji.

Decyzja w sprawie organizacji mistrzostw w Ornecie, była wynikiem długotrwałych zabiegów orneckich władz samorządowych i osób – pasjonatów modelarstwa okrętowego. W czerwcu ubiegłego roku odbyły się w Ornecie Mistrzostwa Polski Pływających Modeli Redukcyjnych klas NS. Impreza ta zebrała bardzo pozytywne opinie wśród startujących z całej Polski, co zachęciło i zmobilizowało organizatorów do starań o Mistrzostwa Świata. Rozpoznanie technicznych i organizacyjnych uwarunkowań to kolejny etap samooceny możliwości organizacji imprezy w Ornecie. Konsultacje ze środowiskiem zawodników – modelarzy, uzgodnienia i porozumienia z Polskim Związkiem Sportowym Modelarstwa Kołowego i Pływającego (obsługującym tę dyscyplinę w naszym kraju) doprowadziły do wizyty w listopadzie ub. roku władz samorządowych Ornety w Oberhausen (Niemcy) na Walnym Posiedzeniu NAVIGA. Właśnie tam ornecki samorząd w prezentacji i rozmowach z przedstawicielami Zarządu NAVIGA przedstawił Ornetę jako przyszłą arenę zmagań sportowych. Skutkiem tej wizyty była ostateczna decyzja o powierzeniu Ornecie oficjalnie organizacji Mistrzostw Świata.

Trzeba też wspomnieć, że na wcześniejszym etapie o organizację mistrzostw ubiegała się Austria, tym większy wydaje się sukces polskiej Ornety. Ta dziedzina sportu mimo, że nie jest sportem olimpijskim jest równoprawna wielu innym sportom. Odbywają się w mistrzostwa poszczególnych krajów, Europy i Świata. Polega ona na tym, że zawodnicy budują modele będące wiernymi kopiami istniejących bądź historycznych statków i okrętów, którymi potem rywalizują na zawodach. W pierwszej kolejności modele oceniane są pod względem precyzji wykonania i zgodności z dokumentacją techniczną i zdjęciami oryginalnych jednostek. Potem modele trafiają na wodę, gdzie zdalnie sterowane przez zawodnika muszą pokonać ustaloną trasę w określonym czasie z jak największą dokładnością. Obie części - ocena wykonania i pływanie - są punktowane. W zawodach modele podzielone są na kategorie uwzględniające wiek zawodnika, jak i wielkość modelu oraz rodzaju napędu. Modele mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub prawdziwą maszyną parową. Modele żaglowe, napędzane wyłącznie siłą wiatru stanowią osobną kategorię.

Zawody modeli pływających to niesamowite widowisko. Organizatorzy (Gmina Orneta , NAVIGA , Polski Związek Sportowy Modelarstwa Kołowego i Pływającego) już teraz zapraszają do Ornety na mistrzostwa w lipcu 2017 roku . Oprócz samej rywalizacji sportowej na pewno nie zabraknie niespodzianek i imprez towarzyszących . To w końcu dziewięć dni pełnych niezapomnianych wrażeń.

Organizatorzy

 

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion