• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

ArtNova

Art – Nova zaprasza na wystawę grafik Pablo Picasso

Burmistrz Ornety i Galeria Art – Nova zaprasza na wystawę grafik Pablo Picasso artysty rozpoznawalnego na całym świecie. Wernisaż wystawy 13.06.2016 r.(poniedziałek) godz.18.00 Galeria Art – Nova ul. Rycerska Orneta Wystawa 13.06.–10.07.2016 r. Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco) żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik) jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności. Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian min. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.

Wernisaż malarstwa Iwonny Ficek

 

Urząd Miejski w Ornecie, Galeria Art - Nova zaprasza na wernisaż malarstwa Iwonny Ficek. Iwonna Ficek Związana z Lidzbarkiem Warmińskim od 35 lat. Urodzona w Ornecie. Pracuje w Starostwie Powiatowym w Lidzbarku Warmińskim w Wydziale Ochrony Środowiska. Interesuje się malarstwem, fotografią przyrody i krajobrazu. Zaś po wernisażu coś dla oka i zmysłów .... Po delikatnym malarstwie Iwonny Ficek, duża dawka animowanej muzyki. Kategoria animowany wideoklip /teledysk. Dziękujemy Miejskiemu Domu Kultury im. Franciszka Chruściela w Ornecie za możliwość obejrzenia POLSKIEJ ANIMACJI. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Wernisaż malarstwa Agaty Smólskiej

Galeria Art -Nova zaprasza na wernisaż malarstwa Agaty Smólskiej o godz 18, zaś o godz 16 artystka poprowadzi warsztat pt. ,, Mój Anioł Stróż" na podstawie reprodukcji dzieł Sztuki.

Pierwszy Festiwal Twóczości Kobiet w Ornecie

Galeria Art - Nova i Urząd Miejski w Ornecie zapraszają na 1 Festiwal Twórczości Kobiet. Trzy niezwykłe kobiety zabiorą nas w ten wieczór w podróż artystyczną. Będą tworzyć w odsłonach, które zabiorą nas w świat koloru, materii i słowa pisanego. Zapraszamy serdecznie na ucztę kulturalną dla ciała i ducha. „My, kobiety, przez całe życie powinnyśmy wyrażać swoją naturalną kreatywność” Dr Christiane Northrup, "Ciało kobiety, mądrość kobiety" Twórczość jest podstawową cechą każdej kobiety. Jest przypisana do naszej najgłębszej natury. Bez niej usychamy i zamieramy. Kobieta musi tworzyć, ponieważ jej wewnętrzna natura nakazuje, aby z niczego stworzyła coś. Kobieta jest biologicznie uwarunkowana do kreatywności - to jej ciało tworzy ciało dziecka – ten proces - tak niesamowity i cudowny, że zapiera dech w piersiach, a wydaje mi się, że traktowany jest pospolicie i zwyczajnie.

 

Wernisaż -Joanna Bentkowska -Hlebowicz

Wernisaż -Joanna Bentkowska -Hlebowicz w Galerii ART -NOVA ul.Rycerska 28.11.14 o 18. Zapraszamy także na warsztaty z rysowania portretów w piątek na godz 16.30, zapisy w biurze MDK, Galeria Art-Nova.

Orneta w międzynarodowej sieci Cittaslow

 

Obecnie międzynarodowa sieć miast Cittaslow zrzesza około 200 miast z 30 krajów. Polska krajowa siec miast Cittaslow liczy dwadzieścia trzy miejscowości z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz cztery spoza naszego województwa. Idea ruchu Slow City zorientowana jest na promowanie kultury dobrego, zrównoważonego życia, ekologicznie poprawnego i jak najściślej związanego z tym co lokalne i dobre. Próba poprawy jakości życia mieszkańców małych miasteczek poprzez wymianę doświadczeń, eksperymentowanie, wykorzystanie możliwości technologicznych i kulturalnych dzisiejszych czasów, nie zapominając o spuściźnie doświadczeń, które pozostawia nam historia i kultura.

Jest to wystawa prac studentów Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, wykonanych pod kierunkiem prof. dr hab. Bruno Kopera. Projekt ten aktywnie wspiera prof. dr hab. Krzysztof Skalski z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego Cittaslow z ramienia Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow.

Wystawa prac Aleksandry Jadczuk

Zapraszamy do Galerii Art-Nova Wystawa prac Aleksandry Jadczuk 26.09.2014, godz. 18.00 Aleksandra Jadczuk Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 1995-2000. Dyplom z malarstwa uzyskała w roku 2001, a w 2012 – tytuł doktora sztuk pięknych. Od 2003 roku jest pracownikiem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Zapraszamy wszystkich chętne dzieci na otwarte warsztaty z artystką Aleksandrą Jadczuk. Galeria Art.-Nova 26.09.2014, godz. 16.00

Wernisaż wystawy „Ocalić od zapomnienia”

W piątek trzynastego listopada 2015 roku w Galerii Art-Nova w Ornecie odbył się wernisaż wystawy „Ocalić od zapomnienia”. Wystawa jest podsumowaniem projektu o tej samej nazwie prowadzonego przez ostatnie miesiące przez nasze stowarzyszenie, polegającego na organizacji spotkań organizacji pozarządowych z terenu gminy Orneta wraz z plenerem fotograficznym, którego tematem są historyczne obiekty techniczne i gospodarcze na terenie Gminy Orneta. Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia zrobione w trakcie trwania projektu. Zdjęcia posłużyły również do opracowania folderu „Obiekty techniczne i gospodarcze na terenie Gminy Orneta”, który ma służyć do promocji Ornety wśród turystów zainteresowanych taką tematyką. Całość projektu została sfinansowana przez Gminę Orneta w ramach zadania publicznego Organizacja spotkań integrujących mieszkańców Gminy Orneta (festyny, przeglądy, spotkania okolicznościowe).

Wystawę można obejrzeć do końca grudnia Galerii Art-Nova przy ul. Rycerskiej.

Galeria Art Nova zaprasza na wernisaż Wojciecha Dzieszkiewicza

Galeria Art Nova zaprasza 15 maja o godzinie 18 na wernisaż Wojciecha Dzieszkiewicza. Urodził się  24.06.1985 roku w Giżycku. Dyplom licencjata zdobył na wydziale Turystyki i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Studia artystyczne pierwszego i drugiego stopnia ukończył na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dyplom magisterski z wyróżnieniem obronił w pracowni druku wklęsłego pod kierunkiem dr Aleksandra Woźniaka. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora UWM za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Laureat Złotego medalu Kapituły Okrągłego Obrazu w 40 przeglądzie grafiki w Mediolanie. 6 wyróżnienie w Biennale di Grafica Contemporanea w Perugi. Zajmuje się głownie grafiką warsztatową, rysunkiem i fotografią. Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Ważniejsze wystawy:

 • Wystawa „Bez nazwy” wystawa malarstwa i rysunku - Galeria Legusa - Olecko
 • Wystawa ceramiki - Muzeum Wina - Torgiano
 • Wystawa portretu „Ludzie których się nie boję” - Galeria Hol - Olecko
 • Wystawa „Dwa bieguny portretu” - Galeria Restauracji u Artystów - Olsztyn 
 • Wystawa Graficznej Książki Artystycznej - Galeria WBP Stary Ratusz w Olsztynie
 • Wystawa Prof. Małgorzata Chomicz studenci i absolwenci - Galeria Pentagon w Radomiu 
 • Wystawa Mistrz i uczeń - Galeria WBP Stary Ratusz w Olsztynie 
 • Wojciech Dzieszkiewicz Grafika, Rysunek - Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB w Białymstoku 
 • Wystawa Grafiki Warsztatowej - Galeria Hol ROK w Olecku
 • Wystawa Książki Artystycznej - Pracownia Grafiki UWM - Wystawa Kryzys i Format - Koszary Dargonów w Olsztynie
 • Wystawa pokonkursowa 40 Międzynarodowego Przeglądu Grafiki w Mediolanie
 • Wystawa pokonkursowa Biennale di Grafica Contemporanea w Perugi
 • Wystawa "Segni Magici" Ex Chiesa S.Maria della Misericordia w Perugi

Są tacy Warmiacy czyli slow life po warmińsku''

Zapraszamy na drugie spotkanie kulturalno - poetyckie z Ewa Lubińską, autorką książki '' Są tacy Warmiacy czyli slow life po warmińsku'' Autorka publikowała między innymi w Gazecie Olsztyńskiej, Dzienniku Elbląskim, Dzienniku Pojezierza i innych tytułach regionu oraz w rosyjskich Paralelach. Wydała tomik poezji pt. "Droga do siebie". Ewa Lubińska jest redaktor naczelną Gazety Lidzbarskiej, mamą studentki ostatniego roku gdańskiej ASP i właścicielką dachowca. "Są tacy Warmiacy..." to 22 opowieści o ludziach mieszkających w powiecie lidzbarskim. Barwnych, nietuzinkowych, a tak bardzo zwyczajnych. Ludziach, którzy odnaleźli swoje przeznaczenie i mają odwagę je realizować krok po kroku. Udowadniają, że wszędzie i zawsze można żyć ciekawie i cieszyć się każdym dniem, mimo że nie są wcale urodzonymi w czepkach dziećmi szczęścia. Książka ukazuje także różnorodność mikroświatów niewielkiej Warmii. Krainie niemal niezauważanej, nazywanej przez resztę świata Mazurami. To tutaj żyją dom w dom, mieszkanie w mieszkanie: Polacy, Niemcy, Ukraińcy.

7 Kobiet - wystawa już 7 marca

7 Kobiet artystek związanych z artystycznym środowiskiem olsztyńskim,z Wydziałem Sztuki UWM ,Ornetą. Łączy je pasja malarstwa , tworzenia. W dorobku artystycznym mają szereg wystaw zagranicznych i krajowych, wyróżnień i nagród.

10 lat w Areszcie Sztuki

W piątek 23 października o godz.18.00, artyści ze stowarzyszenia Areszt Sztuki świętować będą kolejne otwarcie tym razem w Galerii Art – Nova w Ornecie. 10 lat w Areszcie Sztuki to projekt Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Areszt Sztuki, które powstało dekadę temu przede wszystkim, by promować regionalne przedsięwzięcia twórcze i integrować środowisko artystyczne. Projekt zakłada 10 wystaw w Olsztynie i innych miastach Warmii i Mazur. Z okazji przedsięwzięcia „10 lat w Areszcie Sztuki” Stowarzyszenie Areszt Sztuki przybliży dokonania swoich członków organizując wystawy w galeriach w Olsztynie, Nidzicy, Elblągu, Głotowie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Ornecie, Ostrołęce, Bartoszycach. Do stowarzyszenia należy ponad 40 osób. Wśród nich są artyści, ludzie kultury z Olsztyna i regionu. Większość z nas to uznani twórcy, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. „10 lat w Areszcie Sztuki” to demokratycznie wybrany tytuł wystawy. Nazwa „Areszt Sztuki” budzi kontrowersje. Ci, dla których idea powstania Stowarzyszenia jest obca, szukają wyjaśnienia w tym, że – jak więźniowie – twórcy są skazani… wewnętrznym przymusem, talentem na swoją sztukę.

WYSTAWA MALARSTWA VANESSY KURMIN

 

Galeria ART -NOVA zaprasza na wernisaż młodej artystki z Olsztyna, stypendystki Lions 2010 ,wyróżnionej za plakat "660 LAT Olsztyna" uczestniczki wystaw indywidualnych i zbiorowych. Feria kolorów , ciepłe barwy wraz z instalacją z owoców rozpoczną kulturalny piątek. Zmysłowa wystawa o 17 w Galerii ART -NOVA Koncert folkowy ,,Nie Po Drodze -Miejski Dom Kultury godz 19 Zapraszamy

Bogumiła Hawryluk - wieczór autorski.

Galeria Art - Nova zaprasza na spotkanie kulturalno poetyckie, które odbędzie się 20 sierpnia o godz.17 00. Będzie okazja do porozmawiania, poznania się i spędzenia mile czasu z autorką książki ,,Śmiechem i prawdą'' Serdecznie zapraszamy. Galeria Art -Nova, ul. Rycerska Orneta.

Historia Ornety - wystawa w Art Nova

Wczoraj o godzinie 16.00 w galerii Art Nova otworzono wystawę "Historia Ornety". Mieszkańcy mogli z bliska zobaczyć prawdziwe perełki udostępnione przez Państwowe Archiwum w Olsztynie i Malborku. Były to między innymi:

 • Wilkierz-księga praw Ornety z 1772 roku, która była pierwszym zbiorem praw na Warmii,
 • Dokumentacja kolejowa z początku XX w. dotycząca dworca i linii kolejowych,
 • Kronika przebiegu zarazy,
 • Inwentarz zamkowy, 
 • Księga Bractwa Kurkowego,
 • Mapy miasta z różnych okresów Ornety

Niestety, obiekty te dostępne były tylko przez niecałą godzinę i cały czas pod bacznym okiem ochrony ponieważ są bezcenne. Część udostępnionych zbiorów pochodziło z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.

Ogromną atrakcją dla zwiedzających są też pozostałe z wystawionych przedmiotów. Podziw budzi perfekcyjnie wykonana makieta orneckiego zamku. Pomimo, że nie zachowały się żadne plany czy zdjęcia, udało się odtworzyć przypuszczalny wygląd zamku i okolicznych zabudowań.

Miejscowa Parafia Rzymskokatolicka udostępniła Mszał z początku XVIII wieku, Biblię z 1727 roku oraz ornat.

Dla miłośników kolejnictwa organizatorzy przygotowali makietę pierwszego dworca kolejowego w Ornecie oraz mnóstwo rekwizytów związanych z tematem kolei.

Sporą część wystawy poświęcono przedmiotom codziennego użytku związanych pośrednio lub bezpośrednio z Ornetą oraz militariom.

Poniżej wywiad z Robertem Dubajem w Radio Olsztyn.

 

oraz redaktorem Grzegorzem Radzickim


  

Wernisaż fotografii - Rafał Karcz

Już na początku lipca wernisaż fotografii - Rafał Karcz Rafał Karcz: malarz, rysownik, grafik i fotograf. Zdjęcia, wykonane wyłącznie aparatami cyfrowymi, drukuje na papierze fotograficznym, rozpuszcza mieszankami kwasów chemicznych, suszy i poddaje wtórnie zabiegom graficznym czy malarskim. Koloruje swoje kadry akwarelami lub gwaszami, dorysowuje znaki, czasem umieszcza na nich symbole lub napisy. Gdybyśmy mieli wykuć określenie potoczne dla tej techniki, to zapewne było...by to coś w rodzaju “analogowego Photoshopa”. Karcz nie korzysta jednak z wyrafinowanych narzędzi cyfrowych, a eksperymentuje jak tylko może na różnorakie sposoby, traktując fotografię niemalże jak grafikę warsztatową . Rafał Karcz skończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jest też absolwentem Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. W poszukiwaniach artystycznych interesuje go sztuka pop, neorealizm, psychodelia, film i muzyka. Zdjęcia autorstwa Rafała Karcza znajdziecie między innymi na łamach serwisu maxmodels.pl

Wystawa "Historia Ornety"

Z okazji obchodów 700-lecia nadania praw miejskich miastu Orneta, w dniu 26 marca 2013 roku odbędą się uroczystości związane z powstaniem i historią naszego grodu. W Galerii Art.-Nova o godzinie 16.00 rozpocznie się wystawa „Historia Ornety”, tylko w tym dniu będą udostępnione przez Państwowe Archiwum w Olsztynie ciekawe dokumenty – unikaty życia społecznego w naszym mieście takie jak:

 • Wilkierz-księga praw Ornety z 1772 roku, która była pierwszym zbiorem praw na Warmii,
 • Dokumentacja kolejowa z początku 20 w. dotycząca dworca i linii kolejowych,
 • Kronika przebiegu zarazy, · Inwentarz zamkowy, · Księga Bractwa Kurkowego,
 • Mapy miasta z różnych okresów Ornety

W pozostałe dni na wystawie oglądać będzie można tylko skany tych unikatów.

W Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego o godz. 16.30 rozpocznie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, której program obejmuje:

 • Uroczyste otwarcie Sesji 
 • Podróż w czasie- historia Ornety · Orneta- ośrodek myśli prawnej i samorządowej na Warmii” – referat prof. Stanisława Achremczyka
 • Wystąpienie Burmistrza Ornety Ireneusza Popiela
 • Ku wiecznej rzeczy pamiątce – podpisanie listu dla potomnych · Wystąpienia zaproszonych gości
 • Zamknięcie Sesji

 

Gospodarze i Organizatorzy uroczystości serdecznie zapraszają mieszkańców i wszystkich zainteresowanych na spotkanie z 700-letnim okresem dziejów naszej dostojnej Jubilatki – Ornety.

Landartowi artyści z Gimnazjum nr 2 im. 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie

Sztuka ziemi - inaczej Land Art to działalność artystyczna, której obszarem działania ( tłem, kontekstem czy tworzywem ) jest przestrzeń ziemi. Uczniowie klas trzecich stworzyli instalacje nawiązujące do sztuki Land Art. Podjęli próbę tworzenia nieinwazyjnej sztuki ziemi. Działania były pełne ekspresji nacechowane artyzmem, zmierzały w kierunku młodej niezależnej sztuki . Taki rodzaj zajęć artystycznych pozwala na rozwijanie zdolności artystycznych, manualnych jak również pracy w grupie. Projekt wpisuje się w innowacje, którą prowadzi szkoła.

Iwona Dombek Rybczyńska

 

Ewa Letki - wernisaż

Ewa Letki (1977- ) – artterapeutka, projektant graficzny, scenograf, ilustratorka Urodziła się w Olsztynie. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie, które ukończyła w 1996 r. Studiowała edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego na olsztyńskim Uniwersytecie. Dyplom obroniła w 2003 r. Do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków przyjęta w 2004 r. Wyszywa obrazy metodą patchworkową, tworzy lalki na szydełku i wełniaczki. Prowadzi warsztaty artterapi. Jak sama mówi, tworzy tak jak czuje. Jej prace opowiadają w sposób dziecięcy o tym, co dzieje się wokół, a ich zadaniem jest rozweselać i wprowadzać w dobry nastrój Wystawy 2003 – Wystawa Konferencje 2003, Leszno 2004 – Wystawa tkaniny artystycznej, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Olsztyn Wystawy indywidualne 2005 – Wystawa w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków, Olsztyn 2006 – Wystawa w Klubie „Dakini”, Olsztyn 2010 - Wystawa „Kolorowe emocje”, Galeria Klubu II Korpusu Zmechanizowanego, Kraków

Wernisaż 30.11.2012 piątek godz. 18 Galeria Art.-Nova ul. Rycerska Orneta

Wernisaż wystawy JANUSZA POŁOMA - Energia

GALERIA ART -NOVA zaprasza na wernisaż wystawy JANUSZA POŁOMA - Energia lasu 23.04.05 godz.18.00 ul.Rycerska -Orneta Janusz Połom urodzony w 1950 r. w Toruniu. Młynarz , operator filmowy, fotograf, reżyser. Bywa poetą. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Przez wiele lat przebywał i tworzył poza krajem , w Kanadzie i Meksyku. Do Polski powrócił w 2001.r. Jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego . Uczy fotografii na Wydziale Sztuki . Mieszka w rodzinnym domu w gminie Gietrzwałd , na Warmii. 

DNI ORNETY - WERNISAŻ W GALERII ART-NOVA .

Art Nova - Orneta

 MG_4290

 MG_4335

24844

523075 4236708

 MG_4269

 MG_4271

 MG_4280

 MG_4284

 MG_4291

 MG_4321

 MG_4325

Art Nova - Orneta

Art Nova - Orneta

Nie pierwszy raz się spotykam z opinią pozytywną na temat naszej galerii ART-NOVA ze względu na miejsce i profesjonalne oświetlenie. Tym bardziej się cieszę, że każda kolejna wystawa gromadzi coraz więcej odbiorców sztuki jak i gości chcących uczestniczyć w kulturalnym życiu naszego pięknego miasta. 14 września gościliśmy artystę o wielu zainteresowaniach i pasjach Zbigniewa .T .Szmurło o czym mogli sie przekonać uczestnicy wernisażu. Wernisaż to nie tylko sztuka często niezrozumiała dla oka , ale również co zawsze podkreślam możliwość spotkań , rozmów ,również wymiany poglądów.

J.D.R-Cartea

Zobacz także

Promotion