• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Cz16082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Pożar budynku mieszkalnego w Ornecie przy ul. Zarzecznej.

Wczoraj 19 marca o godz. 22:42 dyżurny stanowiska kierowania lidzbarskiej straży pożarnej otrzymał telefoniczne zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Ornecie przy ul. Zarzecznej. Z informacji jaką uzyskał od zgłaszającego wynikało, że pali się budynek mieszkalny zamieszkały przez dwie rodziny tzw. bliźniak. Ze względu na realne zagrożenie rozprzestrzenienia się pożaru na cały obiekt dyżurny natychmiast zadysponował znaczne siły i środki nie tylko z powiatu lidzbarskiego, ale także z JRG w Morągu, Pasłęku oraz jednostki OSP z Miłakowa, Pieniężna i Dobrego Miasta.

Po przybyciu na miejsce pożaru strażacy z Ornety stwierdzili, że ogniem objęta jest połowa dachu i poddasze budynku mieszkalnego typu bliźniak, parterowego, z użytkowym poddaszem. Z rozpoznania, które przeprowadzili strażacy wynikało, że wszystkie osoby zamieszkujące w objętym pożarem budynku opuściły go przed przybyciem straży pożarnej. Mimo to dowódca akcji polecił dokładne sprawdzenie wszystkich pomieszczeń do których można było wejść jeszcze przed ugaszeniem pożaru. Ze względu na bardzo silne zadymienie strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Na miejsce pożaru przybył Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, który wspólnie z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP st.kpt. Markiem Pasławskim podjął decyzję o ewakuacji części mienia z parteru. Wyposażenie mieszkania w postaci mebli, sprzętu AGD itp. zostało przewiezione do siedziby OSP w Ornecie. Rodzina spalonej części budynku znalazła tymczasowe zakwaterowanie u swoich rodzin. Obecny na miejscu pożaru Burmistrz Ornety zadeklarował przydział pogorzelcom lokalu zastępczego do czasu remontu spalonego budynku.

Działania strażaków utrudniało bardzo duże zadymienie w pomieszczeniach poddasza oraz wysoka temperatura (pomieszczenie mieszkalne na poddaszu znajdowało się w fazie rozgorzenia). W pierwszej fazie akcji gaśniczej wystąpiły także problemy z odłączeniem energii elektrycznej w budynku, a także napowietrzną linię oświetlenia ulicznego przebiegającą wzdłuż budynku objętego pożarem. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono strop budynku by wykluczyć ukryte zarzewia ognia w tych niedostępnych i niewidocznych miejscach. Uratowano całkowicie drugą część zabudowy bliźniaczej budynku. Obecnie trudno mówić co mogło być przyczyną powstania pożaru. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komenda powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim.

st. kpt. Marek Pasławski - rzecznik prasowy KP PSP w Lidzbarku Warmińskim

Fot - OSP Orneta
comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion