• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Straż Pożarna

Strażacy uratowali psa w Dąbrówce

Akcja OSP w Dąbrówce

Akcja OSP w Dąbrówce

Akcja OSP w Dąbrówce

Akcja OSP w Dąbrówce

Akcja OSP w Dąbrówce

19 października 2014 roku około godziny 13 dysponowano naszą jednostkę do dość nietypowego zdarzenia, które miało miejsce w miejscowości Dąbrówka. Zdarzenie to dotyczyło psa, który wpadł do bagna i nie potrafił wydostać się o własnych siłach. Psa wydobyto przy pomocy drabin nasadkowych. Działania w tym miejscu trwały ponad godzinę czasu. Psa przekazano Straży Miejskiej,która odwiozła go do schroniska. Do działań dysponowano GBA 3,5/27 oraz straż miejską.

OSP Orneta

Uderzył w drzewo

Wypadek w Opinie

Wypadek w Opinie

Wypadek w Opinie

Wypadek w Opinie

Wypadek w Opinie

Wypadek w Opinie

Wypadek w Opinie

17.10.2014 r.około 17.00 dysponowano nas do zdarzenia w miejscowości Opin. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastano samochód który uderzył w przy drożne drzewo. Osobie biorącej udział w zdarzeniu nic się nie stało. Działania polegały na odłączeniu akumulatora, neutralizacji substancji ropopochodnych oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Działania w tym miejscu trwały około godziny czasu do działań dysponowano GBA3.5/27 oraz ZRM z Ornety jak również patrol policji.

źródło - facebook

Wybuch butli gazowej w Henrykowie

 

-Usłyszałem ogromny huk. Nie wiedziałem co się dzieje. Gdy się zorientowałem pobiegłem ratować sąsiadkę mówi prezes OSP Henrykowo Leonard Gruba. Doszło do wybuchu mieszaniny , która powstała najprawdopodobniej w wyniku niedokręcenia butli - tłumaczy st. kpt. Marek Pasławski, rzecznik komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim. Butla wybuchła około godziny 21:00. W budynku znajdowała się 82-letnia mieszkanka. Na szczęście nic się jej nie stało. Z budynku wyprowadził ją Leonard Gruba, sąsiad a jednocześnie prezes OSP Henrykowo. Potem zaczął gasić pożar. ? Zacząłem lać wodę , stłumiłem trochę ten ogień. Na podłodze leżała butla i palił się ulatniający gaz. Z tyłu stała druga pełna butla, wyciągnąłem tą leżącą i zalałem wodą - mówi. Na miejscu pojawiły się strażacy z Ornety, Mingajn i Lidzbarka Warmińskiego. Przyjechał też burmistrz Ornety Ireneusz Popiel i przewodniczącego Rady Miejskiej Józef Uzara. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że z powodu naruszonej ściany budynek nie nadaje się do zamieszkania. Obecnie właścicielka domu przebywa u rodziny w Ornecie.

Wypadek na "nowej" drodze

5 października 2014r. ok.godziny 10.05 zostaliśmy zadysponowani do wypadku,który miał miejsce za miejscowością Drwęczno około 4 km za Ornetą. W zdarzeniu udział brały 2 pojazdy w których łącznie podróżowało 7 osób, 4 osoby dorosłe i 3 dzieci. Jedną osobę poszkodowaną w tym zdarzeniu do szpitala zabrał śmigłowiec LPR-u, była to jedyna osoba poszkodowana w tym zdarzeniu. Działania w tym miejscu trwały 4 godziny droga zablokowana była przez 3 godziny. Do działań dysponowano 489[N[37, 39 OSP Orneta, 481[N]21 JRG PSP Lidzbark Warmiński, Policje, ZRM, LPR oraz Panią Prokurator

źródło - facebook

Wypadek na 513

6 października 2012 r ok. godz. 17.25 na trasie Orneta – Pasłęk (droga wojewódzka nr 513, powiat lidzbarski) doszło do wypadku drogowego, w którym na szczęście nikt nie ucierpiał. Zadysponowani na miejsce wypadku strażacy „ochotnicy” z Ornety zastali samochód osobowy marki Renault Laguna stojący na środku jezdni, na kołach po zderzeniu z przydrożnym drzewem. W momencie zderzenia pojazdem podróżowały trzy osoby, które opuściły pojazd o własnych siłach przed przybyciem służb ratowniczych. Wszystkie osoby zostały przebadane przez ratownika medycznego pogotowia ratunkowego. Na szczęście żadna nie odniosła obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca wypadku, odłączeniu akumulatora, neutralizacji wycieków płynów eksploatacyjnych.

Pożar kamienicy w Ornecie

Pożar kamienicy w Ornecie

Pożar kamienicy w Ornecie

Pożar kamienicy w Ornecie

Pożar kamienicy w Ornecie

Pożar kamienicy w Ornecie

Pożar kamienicy w Ornecie

2 września 2013 roku o godz. 4.10 dyżurny powiatowego stanowiska kierowania PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał informację o pożarze kamienicy przy ul. Żelaznej 1 w Ornecie. Natychmiast zadysponował miejscową jednostkę w sile 2 zastępów, w tym autodrabinę SD 30 oraz zastępy z jrg PSP w Lidzbarku Warmińskim i jednostki OSP z terenu powiatu oraz powiatów sąsiednich. Strażacy-ochotnicy z Ornety, którzy dotarli do miejsca pożaru jako pierwsi, zastali palące się poddasze 3-kondygnacyjnego budynku (kamienicy).

Pożar był w fazie intensywnego rozwoju, płomienie obejmowały niemal całą część dachu. Strażacy podjęli działania gaśnicze z autodrabiny SD 30 oraz od wewnątrz budynku, prowadząc linie wężowe z wodą po klatce schodowej. W budynku znajdowały się: na parterze dwa lokale (jeden użytkowany jako salon fryzjerski, drugi lokal nieużytkowany przeznaczony do wynajmu), na I piętrze dwa lokale mieszkalne, na II piętrze poddasze zaadoptowane na mieszkanie. Objętą pożarem część kamienicy cztery osoby opuściły jeszcze przed przyjazdem pierwszego zastępu straży pożarnej. Jedna osoba (starsza kobieta) z mieszkania na I piętrze została ewakuowana na zewnątrz przez ratowników z OSP, na szczęście nie wymagała pomocy medycznej. Podczas działań strażacy odnaleźli dwie butle z gazem propan-butan, które po schłodzeniu wynieśli na zewnątrz budynku.

W działaniach gaśniczych udział brało 48 strażaków - 12 zastępów straży pożarnej, w tym podnośnik hydrauliczny SH 23, autodrabina SD 30 oraz SH-18 , które w znacznym stopniu ułatwiały działania na wysokości.

Na miejsce pożaru przybyli: Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, Zastępca Burmistrza Andrzej Gierlof oraz Komendant Powiatowy PSP w Lidzbarku Warm st. kpt. Marek Pasławski. Burmistrz Miasta i Gminy Orneta zapewnił lokale zastępcze mieszkańcom, których mieszkania uległy zniszczeniu. Podczas jazdy do miejsca pożaru zastęp z OSP Godkowo uległ kolizji drogowej w miejscowości Krykajmy, uszkodzony pojazd został zawrócony z trasy. Stan techniczny pojazdu umożliwił powrót do jednostki. Na szczęście nikt nie ucierpiał w zdarzeniu.

Pożar kamienicy przy ul. Kopernika 1

8 sierpnia 2012 roku o godz. 4.20 dyżurny powiatowego stanowiska kierowania PSP w Lidzbarku Warm. otrzymał informację o pożarze kamienicy przy ul. Kopernika 1 w Ornecie. Natychmiast zadysponował do pożaru miejscową jednostkę OSP w sile 3 zastępów, w tym autodrabinę SD 30 oraz zastępy JRG PSP w Lidzbarku Warm. i jednostki OSP z terenu powiatu. Strażacy-ochotnicy z Ornety, którzy jako pierwsi dotarli do miejsca pożaru , zastali palące się poddasze 4-kondygnacyjnego budynku. Pożar był w fazie intensywnego rozwoju, płomienie obejmowały znaczną część dachu. Strażacy podjęli działania gaśnicze z autodrabiny SD 30 oraz od wewnątrz budynku, prowadząc linie wężowe z wodą po klatce schodowej. Jednocześnie budzili mieszkańców stukając do drzwi mieszkań i nakazując natychmiastowe opuszczenie budynku. W sumie z części objętej pożarem 25 osób opuściło budynek o własnych siłach, natomiast jedną kobietę o ograniczonej zdolności poruszania się strażacy ewakuowali. Kobietę przebadał lekarz pogotowia ratunkowego, na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. W działaniach gaśniczych udział brało 50 strażaków - 11 zastępów straży pożarnej, w tym podnośnik hydrauliczny SH 23 oraz autodrabina SD 30, które w znacznym stopniu ułatwiały działania na wysokości. Na miejsce pożaru przybyli Wicestarosta Lidzbarski - Jarosław Kogut, Burmistrz Ornety - Ireneusz Popiel, zastępca Burmistrza - Andrzej Gierlof oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warm. - st. kpt. Marek Pasławski. Burmistrz Miasta i Gminy Orneta zapewnił lokale zastępcze mieszkańcom, których mieszkania uległy zniszczeniu. Po zakończeniu działań gaśniczych i uprzątnięciu rumowiska w części poddasza, strażacy zabezpieczyli dach budynku plandekami. .

Pożar budynku mieszkalnego w Ornecie przy ul. Zarzecznej.

Wczoraj 19 marca o godz. 22:42 dyżurny stanowiska kierowania lidzbarskiej straży pożarnej otrzymał telefoniczne zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Ornecie przy ul. Zarzecznej. Z informacji jaką uzyskał od zgłaszającego wynikało, że pali się budynek mieszkalny zamieszkały przez dwie rodziny tzw. bliźniak. Ze względu na realne zagrożenie rozprzestrzenienia się pożaru na cały obiekt dyżurny natychmiast zadysponował znaczne siły i środki nie tylko z powiatu lidzbarskiego, ale także z JRG w Morągu, Pasłęku oraz jednostki OSP z Miłakowa, Pieniężna i Dobrego Miasta.

Po przybyciu na miejsce pożaru strażacy z Ornety stwierdzili, że ogniem objęta jest połowa dachu i poddasze budynku mieszkalnego typu bliźniak, parterowego, z użytkowym poddaszem. Z rozpoznania, które przeprowadzili strażacy wynikało, że wszystkie osoby zamieszkujące w objętym pożarem budynku opuściły go przed przybyciem straży pożarnej. Mimo to dowódca akcji polecił dokładne sprawdzenie wszystkich pomieszczeń do których można było wejść jeszcze przed ugaszeniem pożaru. Ze względu na bardzo silne zadymienie strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Na miejsce pożaru przybył Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, który wspólnie z Zastępcą Komendanta Powiatowego PSP st.kpt. Markiem Pasławskim podjął decyzję o ewakuacji części mienia z parteru. Wyposażenie mieszkania w postaci mebli, sprzętu AGD itp. zostało przewiezione do siedziby OSP w Ornecie. Rodzina spalonej części budynku znalazła tymczasowe zakwaterowanie u swoich rodzin. Obecny na miejscu pożaru Burmistrz Ornety zadeklarował przydział pogorzelcom lokalu zastępczego do czasu remontu spalonego budynku.

Działania strażaków utrudniało bardzo duże zadymienie w pomieszczeniach poddasza oraz wysoka temperatura (pomieszczenie mieszkalne na poddaszu znajdowało się w fazie rozgorzenia). W pierwszej fazie akcji gaśniczej wystąpiły także problemy z odłączeniem energii elektrycznej w budynku, a także napowietrzną linię oświetlenia ulicznego przebiegającą wzdłuż budynku objętego pożarem. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono strop budynku by wykluczyć ukryte zarzewia ognia w tych niedostępnych i niewidocznych miejscach. Uratowano całkowicie drugą część zabudowy bliźniaczej budynku. Obecnie trudno mówić co mogło być przyczyną powstania pożaru. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komenda powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim.

st. kpt. Marek Pasławski - rzecznik prasowy KP PSP w Lidzbarku Warmińskim

Fot - OSP Orneta

Podsumowanie roku 2011 w Henrykowie

17.02.2012 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Henrykowie, odbyła się uroczysta narada podsumowująca działalność OSP w Henrykowie w roku 2011. Tradycyjnie już, jak co roku, swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Burmistrz miasta gminy Orneta Ireneusz Popiel, komendant Zbigniew Gożdziejewski, Prezes Henryk Kaczmarek sołtys Henrykowa Emil Rońda, zastępca sołtysa Mirosław Piotrowicz oraz Rada Sołecka Henrykowa. Prezes OSP Henrykowo Leonard Gruba podsumował działalność w zakresie działalności ratowniczo-gaśniczej, za rok 2011 ,oraz wskazali główne zadania przyjęte do realizacji w roku 2012. Spotkanie było także doskonałą okazją do podziękowań za wspólne akcje ratowniczo–gaśnicze strażakom ochotnikom, którzy bardzo aktywnie, a co najważniejsze z coraz większym profesjonalizmem i sprawniejszym sprzętem, wspierają działania strażaków OSP. Na zakończenie narady padły bardzo miłe słowa , podziękowali za pracę w minionym roku.

Pożar przy ul. 1 Maja w Ornecie

Pożar w Ornecie

Wczoraj ok. godz. 14.30 doszło do pożaru poddasza budynku mieszkalnego przy ul. 1 Maja w Ornecie. Ze względu na niską temperaturę do ugaszenia pożaru zadysponowano w pierwszej fazie aż 11 pojazdów pożarniczych i w sumie 42 strażaków. Na poddaszu budynku wybuchł pożar Autor: OSP Orneta Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszych zastępów z OSP w Ornecie, strażacy stwierdzili bardzo intensywnie wydobywający się dym i ogień spod pokrycia dachowego (blachodachówka).

Podjęli działania ratowniczo–gaśnicze podając dwa prądy gaśnicze wody do wewnątrz budynku i jeden z drabiny SD-30 na zewnątrz. W celu dotarcia do źródła ognia wycięli otwór w blachodachówce przy pomocy przecinarki około 1m2. Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do prac rozbiórkowych w celu wykluczenia ponownego powstania pożaru. Rozebrano około 12 m2 podbicia dachowego z boazerii. Prowadzenie działań utrudniała niska temperatura i przymarznięte hydranty. Na szczęście znaczna ilość sił i środków pozwoliła na skuteczne i bardzo szybkie zlokalizowanie pożaru.

st.kpt. Marek Pasławski

OSP Orneta najlepsza

15 maja 2011 roku na Stadionie Miejskim w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu lidzbarskiego. Do sportowej rywalizacji o miano mistrza powiatu stanęło 7 drużyn, w tym jedna kobieca.

Ze względu na brak konkurentek Panie z OSP w Wilczkowie wystartowały w zawodach bez obciążenia psychicznego i bez problemu pokonały zarówno sztafetę pożarniczą 7x50 metrów jak również zaliczyły w dobrym czasie ćwiczenie bojowe. Tym samym bez większego wysiłku zdobyły tytuł Mistrza Powiatu w kategorii kobiet.

Wśród mężczyzn najlepsi okazali się strażacy ochotnicy z Ornety, którzy tylko dwoma punktami wyprzedzili kolegów z Mingajn.

Ostatecznie klasyfikacja końcowa zawodów przedstawia się następująco:

I miejsce OSP Orneta

II miejsce OSP Mingajny

III miejsce OSP Wilczkowo

IV miejsce OSP Rogóż

V miejsce OSP Runowo

VI miejsce OSP Żegoty

Organizatorzy zawodów Komenda Powiatowa PSP oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Lidzbarku Warmińskim przygotowali dla zwycięzców atrakcyjne nagrody i puchary. Podczas uroczystego otwarcia zawodów Pani Ewa Lubińska – redaktor naczelna Gazety Lidzbarskiej otrzymała z rak Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP dh Marka Chyla i Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Jerzego Pakisza Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. To wyróżnienie nadane uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Olsztynie to podziękowanie za wieloletnie propagowanie bezpieczeństwa pożarowego oraz budowanie pozytywnego wizerunku strażaka – ratownika na łamach lokalnej prasy.

źródło - Straż Pożarna Lidzbark

Pożar na Elbląskiej

Wczoraj 16 grudnia o godz. 21.45 dyżurny powiatowego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o zadymieniu w mieszkaniu na ul. Elbląskiej w Ornecie. Pożar kuchni w Ornecie. Po przybyciu na miejsce pożaru i wstępnym rozpoznaniu strażacy stwierdzili, że pali się drewniana szafka, a na włączonej kuchence gazowej przypala się pozostawiony garnek. Po przygaszeniu ognia strażacy przewietrzyli kuchnię oraz sprawdzili pozostałą część mieszkania. Cztery osoby zamieszkujące w budynku opuściły pomieszczenie jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Jedna osoba została poszkodowana, 40-letni mężczyzna uskarżał się na ból głowy i złe samopoczucie. Po przebadaniu przez zespół medyczny pogotowia ratunkowego został zabrany do szpitala na obserwację.

Wypadek w Augustynach - kierowca malucha nie żyje

W dniu 6 sierpnia 2011 roku ok. godz. 18.30 w okolicach miejscowości Augustyny (gm. Orneta) doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym śmierć poniósł 91-letni mężczyzna. Z nieustalonej przyczyny, kierujący samochodem osobowym marki Fiat 126p, zderzył się czołowo z ciągnikiem rolniczym, a następnie zjechał do przydrożnego rowu. W wyniku zderzenia i poniesionych obrażeń kierowca fiata poniósł śmierć na miejscu. Działania strażaków polegały na pomocy w wydobyciu denata z rozbitego pojazdu oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku, odłączeniu akumulatora i neutralizacji wycieku płynów eksploatacyjnych.
tekst: kpt. M. Pasławski, fot. archiwum OSP Orneta

http://www.strazlidzbark.pl

 

{module Link do NK|none}

Wyciek kwasu azotowego za Karbowem

Specjalna grupa ratownictwa chemicznego z Olsztyna, policjanci oraz strażacy pracują na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Orneta - Dobre Miasto. Na odcinku drogi Karbowo – Lubomino ciężarowa naczepa uderzyła w przydrożne drzewo. Ciężarówka przewoziła zbiorniki z kwasem azotowym oraz sodą kaustyczną. W wyniku zdarzenia 2 zbiorniki uległy rozszczelnieniu i nastąpił wyciek żrących substancji. Droga na tym odcinku jest całkowicie zablokowana. Do zdarzenia doszło dziś około godziny 7:30. Jak ustalili wstępnie policjanci na odcinku drogi W-507 samochód ciężarowy zjechał na pobocze i uderzył naczepą w przydrożne drzewo. Ciężarówka przewoziła pojemniki z substancją żrącą. W wyniku wypadku dwa pojemniki z kwasem azotowym uległy rozszczelnieniu i nastąpił ich wyciek. Kierujący pojazdem nie odniósł obrażeń ciała. W chwili obecnej droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zablokowana. Zabezpieczony został teren w promieniu 500 metrów. Policjanci zorganizowali objazdy. Utrudnienia w ruchu potrwają jeszcze kilka godzin.

Nowa remiza OSP w Ornecie

remiza

 

12 listopada ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej remizy strażackiej. Inwestycja była realizowana od listopada 2008 roku. Koszt brutto to 1 646 266,81 zł. Oprócz środków własnych pozyskano finansowanie z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwa Powiatowego oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Nowa remiza to ładny parterowy budynek z poddaszem użytkowym.  Strażacy mają  do dyspozycji ponad 926 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W remizie znajdują się cztery boksy na wozy bojowe oraz dwa boksy na ratownictwo medyczne. Oprócz tego w remizie znajduje się sala konferencyjna z aneksem kuchennym i zapleczem socjalnym, pomieszczenie dla komendanta, pokój gościnny, przebieralnia, natryski, siłownia, magazyny i szuszarnia.

Zobacz także

Promotion