• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

So22092018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Zadzwonił i uchronił bezdomnych od zamarznięcia

Ornecki policjant oraz funkcjonariusz Straży Miejskiej uratowali przed zamarznięciem dwóch bezdomnych mężczyzn. 49 i 55 - latka funkcjonariusze znaleźli po sygnale mieszkańca miasta w altanie ogrodowej na terenie ogródków działkowych przy ulicy Dworcowej. Obaj byli pijani. Policjanci apelują o zdrowy rozsądek oraz reakcję wobec takich sytuacji. Temperatura powietrza w przeciągu kilku ostatnich dni znacznie się obniżyła. Synoptycy w prognozach pogody ostrzegają przed długofalowym mrozem. Pamiętajmy o tym, że wśród nas są też osoby samotne, starsze i chore, a także te, które mają problemy z alkoholem. To właśnie oni bez pomocy innych zimy mogą nie przeżyć. Wczoraj przed godziną 19:00 oficer dyżurny lidzbarskiej Policji został telefonicznie poinformowany o dwóch bezdomnych, którzy mogą przebywać na terenie ogródków działkowych w Ornecie.

W jednej z altanek przy ulicy Dworcowej, policjant wspólnie ze strażnikiem miejskim zauważyli dwóch śpiących mężczyzn. Jak się okazało, to 49 i 55- letni bezdomni, którzy schronienie przed mrozem znaleźli w altance ogrodowej. Obaj mężczyźni byli pijani. Zostali zabrani do komendy Policji i tu spędzili noc. Policjanci zimą szczególnie zwracają uwagę na osoby mieszkające samotnie, patrolują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Pamiętajmy, że nie możemy obojętnie przechodzić obok tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Zwróćmy uwagę na bezdomnych, którzy w mroźne dni oraz noce przebywają bez dachu nad głową. Zwracajmy też uwagę na osoby, których zachowanie wskazuje, że są nietrzeźwe. Policjanci dotrą wszędzie, gdzie zostaną skierowani. Nie zostawią bez pomocy żadnej osoby, której będzie groziło wychłodzenie.

Jak wynika z ubiegłorocznych doświadczeń policjantów, do noclegowni, schronisk przewozili oni około pół tysiąca potrzebujących. Drugie tyle, nietrzeźwych znajdowało schronienie w komendach Policji. Niestety, tygodniowo aż około 150 osób odmawiało skorzystania z pomocy placówek opieki społecznej. Zachęcamy wszystkich, którzy widzą osoby bezdomne, samotne w złej sytuacji, szczególnie teraz, kiedy jest tak zimno, do reakcji, a właściwie wykonania tylko jednego telefonu. Może być to numer Policji, czy Straży Miejskiej. Taki telefon, jak pokazuje sytuacja z Lidzbarka Warm. może uratować osobę bezdomną przed zamarznięciem. W olsztyńskim Urzędzie Wojewódzkim kolejny rok z rzędu została uruchomiona specjalna infolinia, która będzie czynna aż do 31 marca. Co ważne, infolinia ta jest całodobowa oraz bezpłatna, a dzięki niej bezdomni z całego województwa Warmińsko-Mazurskiego mogą uzyskać bardzo istotne dla nich informacje dotyczące lokalizacji najbliższych miejsc noclegowych, jadłodajni oraz innych życzliwych im instytucji. Konsultanci zgłaszający się pod bezpłatnym numerem 800 165 320 mają obowiązek udzielić informacji dotyczących nie tylko noclegowni czy jadłodajni, ale też punktów, w których bezdomnym udziela się pomocy finansowej, rzeczowej, prawnej i medycznej. Infolinia ma szeroki zasięg, posiada bowiem dane z obrębu całego województwa. Przypominamy numer infolinii: 800 165 320

 

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion