Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/05 20:01 #1

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Dostałam e-maila od wnuczka żołnierza który zginął w czasie walk na naszych terenach z prośbą o pomoc w odszukaniu miejsca pochówku.


Mieszkam na Górnym Sląsku, mój Dziadek w czasie ostatniej wojny zginął w okolicach miasta Wormditt. Czytając Twoje wypowiedzi na stronie "Nasza Orneta" postanowiłem się zwrócić do Ciebie z prośbą o pomoc. Jako mieszkanka Ornety może wiesz o miejscu pochówku tych,którzy zginęli w lutym 1945 w walkach w mieście lub jego okolicach. Dziadek do niedawna był uważany za zaginionego w okolicach Zinten[Korniewo],dopiero pod koniec ubiegłego roku dostałem wiadomość z Czerwonego Krzyża że Dziadek zginął w okolicach Ornety [Wormditter Wald] 06 .02.1945.Dziadek miał przydział do artylerii przeciwlotniczej [Heres.Fl.Artl.Abtl mot.283] Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat.
Pozdrawiam.


Jeśli ktoś ma informację w tym temacie, bardzo proszę o pomoc.

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/09 18:54 #2

  • Robert1
  • Robert1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dziadek miał przydział do artylerii przeciwlotniczej [Heres.Fl.Artl.Abtl mot.283] B - Trzeba by rozpocząć od tego czy podana jednostka walczyła w okolicach Ornety i tu pytanie do Alberta gdyż On jest specjalistą w tych sprawach . Może wie.

[Wormditter Wald] ? hymn no i który to może być las? Posiedziałem nad mapami i są dwie opcje: las w okolicy kapliczki w stronę Olsztyna i torów kolejowych, lub las na ?kaszunach? wzdłuż drogi szutrowej z Ornety do Kaszum

06 .02.1945.- linia frontu przebiegała Olkowo-Bogatyńskie -Kapliczka na Olsztyn- Opin ? Las Kaszuński wzdłuż wyżej wymienionej drogi. Potwierdzeniem tego są:

1-6.02.45 kierując się na Millenberg (Miłkowo) dywizja prowadziła boje w lesie, forsowała rzeką Drewenz (Drwęca Warmińska). 926 pułk piechoty przesunięty do drugiego rzutu - wspomnienia rosyjskie 250 DP- tłumaczenie z Pomorskiego forum Eksploracyjnego

2-Od 5 do 7.02 14 batalion fizylierów (Füs. Btl. 14) broni się w ?Chłopskim Lesie? (?Bauernwald?), 53 pułk grenadierów (G.R. 53) wokół i na północ od Olkowa, 101 pułk grenadierów (G.R. 101) na północny-zachód od Bogatyńskiego i 11 pułk grenadierów (G.R. 11) po obu stronach Bogatyńskiego. Sąsiednie dywizje walczą na tej samej wysokości. -z dziennika 11-go Lipskiego Regimentu Piechoty - tłumaczenie Pomorskiego forum Eksploracyjnego.

Czyli istnieje duże prawdopodobieństwo że Dziadek tej Pani zginął w okolicy Ornety


No i podstawowe pytanie gdzie go pochowano?
Na pewno w jakiejś zbiorowej mogile która potem ekshumowano i być może Pani Dziadek jest pochowany na cmentarzu radzieckim w Braniewie, gdyż ten cmentarz tylko z nazwy jest radziecki lub wciąż spoczywa w zbiorowej gdzieś w okolicy Ornety.

Jest tez inna opcja że spoczywa w jakimś zapomnianym grobie w wyżej wymienionym rejonie,a jest ich kilka chociażby wzdłuż torów kolejowych na lotnisko, lub najzwyczajniej nie ma grobu.

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/09 19:16 #3

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Robert1 napisał: Dziadek miał przydział do artylerii przeciwlotniczej [Heres.Fl.Artl.Abtl mot.283] B - Trzeba by rozpocząć od tego czy podana jednostka walczyła w okolicach Ornety i tu pytanie do Alberta gdyż On jest specjalistą w tych sprawach . Może wie.


Albert właśnie pracuje nad tą zagadką.
REKLAMA

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/09 19:50 #4

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Staram się.Bardzo mi zależy na wyjaśnieniu tej sprawy.
Żołnierz ten służył w dywizjonie artylerii przeciwlotniczej 24 Dywizji Pancernej.
Wormditter Wald to Las Kaszuński.
Biorąc pod uwagę rejon walk 24 DPanc w grę wchodzi teren Mingajny-Miłkowo-Kaszuny.
Jest duże prawdopodobieństwo że pochówku dokonali żołnierze niemieccy jeszcze w trakcie walk.Jeśli warunki na to pozwalały Niemcy skrupulatnie ewidencjonowali dane poległych i oznaczali miejsca mogił na mapach.To znacznie podnosi szanse na odnalezienie grobu.
Skontaktowałem się z fundacją zajmującą się ekshumacjami grobów żołnierskich, kilka lat temu działali w naszych okolicach.Może od nich uzyskam jakieś informacje.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/09 20:20 #5

  • Robert1
  • Robert1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 0
No tak jeśli ten oddział to część 24 DP to w tym czasie zdecydowanie okolice Mingajn.

A tak przy okazji może warto było by stworzyć jakiś spis zapomnianych mogił w okolicy Ornety, może przy współpracy z parafią?
Grobów oznaczonych i bardzo zaniedbanych jest kilkanaście, a są też i takie o których wiedza bardzo nieliczni bo w żaden sposób nie są oznaczone.
Można by się zebrać w kilka osób szybko uprzątnąć, oznaczyć(?).

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/09 20:55 #6

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19

Gość napisał: No tak jeśli ten oddział to część 24 DP to w tym czasie zdecydowanie okolice Mingajn.

A tak przy okazji może warto było by stworzyć jakiś spis zapomnianych mogił w okolicy Ornety, może przy współpracy z parafią?
Grobów oznaczonych i bardzo zaniedbanych jest kilkanaście, a są też i takie o których wiedza bardzo nieliczni bo w żaden sposób nie są oznaczone.
Można by się zebrać w kilka osób szybko uprzątnąć, oznaczyć(?).

Takie zadania ma w zakresie działania Sekcja historyczno-kolekcjonerska stowarzyszenia ,,MIASTOWIEŚ"
Inicjatywa bardzo ciekawa, do wiosny mamy trochę czasu.Można go przeznaczyć na zebranie informacji, a gdy pogoda pozwoli do roboty!
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/09 20:56 #7

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19

Robert1 napisał: Pani Administrator może warto zablokować dodawanie wpisów przez osoby nie zalogowane - bo znowu napisałem jako gość :roll: :roll:

Eee tam, to sie wytnie... ;)
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/09 21:16 #8

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

albert napisał:

Robert1 napisał: Pani Administrator może warto zablokować dodawanie wpisów przez osoby nie zalogowane - bo znowu napisałem jako gość :roll: :roll:

Eee tam, to sie wytnie... ;)

no właśnie ;)

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/10 20:34 #9

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Otrzymałem odpowiedź z fundacji ,,Pamięć"
Nie odpowiedzieli mi jednoznacznie, ale z ich maila można wywnioskować że nie odnaleźli szczątków tego żołnierza :( .
Jeżeli spoczywa w nieoznaczonej mogile szanse na odnalezienie szczątków są nikłe.
Pozostają jeszcze poszukiwania w niemieckich archiwach, być może istnieją mapy z oznaczonymi miejscami pochówków poległych z tej dywizji.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/10 20:57 #10

  • Robert1
  • Robert1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 0
Gdyby znać numer tego żołnierza to można by poszukać na forach czy ktoś nie znalazł nieśmiertelnika.
Albert jaki napis powinien mieć nieśmiertelnik z tej jednostki?

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/10 21:25 #11

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Numer żołnierza znam. Już szukałem, bez rezultatu :(
Oznaczenie to:
H. Flak Art.Abt.(mot)283
Dla przykładu fotka innego nieśmiertelnika
[attachment=0:1lx0oje7]<!-- ia0 blaszka.JPG<!-- ia0 [/attachment:1lx0oje7]
Ten był noszony przez żołnierza ze 131 Dywizji Piechoty również działającej w okolicach Ornety
I jeszcze co oznaczają litery i cyfry na nim:
LH to służby pomocnicze(wożnica, kucharz itp.)
10 nr żołnierza
13.nr kompanii
434 grenadier regiment-434 pułk grenadierów
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/10 21:30 #12

  • Robert1
  • Robert1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jesteś wielki :!: :!:
Tez trochę pogrzebie na forach.
A natknąłeś się w necie na nieśmiertelniki tej jednostki z okolic Ornety?

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/10 21:38 #13

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
:oops: Tylko spokojnie ;) Znam większych :)
Nieśmiertelniki z 24 Dywizji Pancernej widziałem, ale z dywizjonu przeciwlotniczego nie.
Pzdr
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
REKLAMA

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/12 23:15 #14

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Witam. Może i ja dodam coś co być może pomóc. Gdzies 4-5 lat temu wymieniana fundacja prowadziła ekshumacje min. w rejonie wioski Kaszuny. Miejscowi wskazali miejsce koło kapliczki. Znajdowały się tam szczatki 17 zołnierzy. Informację mam bezposrednio od przedstawiciela ww. fundacji (przekaz słowny). Jeżeli moge dodać o trasie poruszania sie ww. formacji okolice Łaniewa-Drwęca warm.-Mingajny-Miłkowo-cofnięcie się drogą do skrzyżowania leśnego "leśniczówka Migny"- Radziejewo.
REKLAMA

Re: Miejsce pochówku niemieckich żołnierzy 2011/01/12 23:18 #15

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Moze jeszcze "jakąś" mapkę taktyczną 24DPanc...
  • Strona:
  • 1