• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Rolnictwo

Produkcja roślin sadowniczych i owoców miękkich na terenie Warmii, Mazur i Powiśla

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie MIRPOL Orneta zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję "Produkcja roślin sadowniczych i owoców miękkich na terenie Warmii, Mazur i Powiśla" która odbędzie się w dniu 14 marca 2014 r. o godz. 1000 w Ornecie, w „Gościńcu Warmińskim” przy ul. Przemysłowej 25

PROGRAM KONFERENCJI

 • Otwarcie konferencji - Mank Bojarski - Dyrektor W-MODR w Olsztynie
 • Integrowana ochrona roślin Stanisław Bawot Kierownik Sekcji SPZDR, Główny specjalista ds. ogrodnictwa W-MODR
 • Problem pozostałości pestycydów w uprawach rolniczych i ogrodniczych dr Artur Miszczak Instytut Ogrodnictwo w Skierniewicach -
 • Aktualne problemy ochrony roślin sadowniczych i jagodowych przed szkodnikami - dr bab. Barbara H. Łabanowska - prof. Instytut Ogrodnictwo w Skierniewicach
 • Integrowana ochrona roślin sadowniczych i jagodowych przed chorobami - dr bab. Beata Meszka - Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach 
 • Prezentacja środków ochrony roślin dla upraw sadowniczych i jagodowych firmy Bayer CropScience - Mariusz Szyczewski, Roman Konstantynowicz - Bayer CropScience
 • Innowacyjność preparatów Intermag Olkusz - Wiesław Ciecierski - Kierownik ds. Rozwoju Biznesu Intermag Sp. zo.o.
 • Nawożenie roślin sadowniczych i jagodowych - Jarosław Barszczewski - Yara Poland Sp. z o.o.
 • Prezentacje podmiotów skupowych i przetwórczych Podsumowanie konferencji Mirosław Król - MIRPOL Orneta 15,s
 • Poczęstunek

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 10.03.2014 r. Osoby do kontaktu: Aneta Ferdycz-Augun tel. (89) 526 44 39 wew. 42,665 991329 (W-MODR), Aneta Tonkowicz tel./fax (55) 242 15 00,600 050 038 (MIRPOL Orneta)

"ROLNICTWO TO MOJA PASJA"

 

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie zaprasza do wzięcia udziały w konkursie fotograficznym "ROLNICTWO TO MOJA PASJA" Głównym założeniem konkursu jest ukazanie piękna warmińsko-mazurskiej wsi i rolnictwa. Uchwycenie na fotografii wyjątkowości ludzi, zwierząt, uroku zagrody wiejskiej oraz trudu pracy rolnika jest niewątpliwie sztuką. Konkurs będzie rozstrzygany w trzech kategoriach:

 1. życie codzienne rolników,
 2. zwierzęta gospodarskie, 
 3. bezpiecznie na wsi.

Zgłoszone do konkursu prace powinny być przesłane w formie plików elektronicznych, zapisanych w formacie JPG o minimalnej rozdzielczości 300 dpi i minimalnych rozmiarach 2592x1944. Zdjęcia o niskiej jakości technicznej, przesłane w złym formacie, rozdzielczości lub wielkości pliku jak również niespełniające kryteriów tematycznych mogą zostać, decyzją Organizatora, wyłączone z konkursu. Ilość zgłoszonych przez uczestnika zdjęć nie może przekraczać 3 w poszczególnych kategoriach. Jednakże do puli laureatów może zostać zakwalifikowane tylko jedno zdjęcie uczestnika.

Każde zgłoszone do konkursu zdjęcie powinno być zatytułowane! Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, ul. Jagiellońska 91, 10-356 Olsztyn, na płycie CD-R bezpośrednio na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem "Konkurs fotograficzny", wraz z kartą zgłoszenia uczestnika.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród dla laureatów odbędzie się podczas VI Wiosennych Targów Ogrodniczych "Pamiętajcie o ogrodach", które odbędą się w dniach 26-27.04.2014 r. TERMIN NADSYŁANIA ZDJĘĆ MIJA 31 MARCA 2014 ROKU Szczegółowe informacje: Aleksandra Kopańska, kom. 665 890 903 , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

karta zgłoszenia

regulamin konkursu

Utrudnione żniwa

 

Tegoroczna aura sprawia naszym rolnikom regularne problemy. Długotrwałe opady deszczu opóźniły zbiory rzepaku. Jest to o tyle niebezpieczne, że łuszczyny tej rośliny mają tendencję do samo osypywania się. Zjawisko to występuje raz w większym, raz w mniejszym nasileniu - zależy to także od warunków pogodowych i podatności odmian. Z powodu tegorocznych warunków pogodowych straty mogą być bardzo odczuwalne. Jest możliwe, że część pól z rzepakiem w ogóle nie zostanie skoszona. Mniejsze plony to większa cena nasion a co za tym idzie droższy olej w sklepach. W tym przypadku rolnicy mogą wyjść na swoje ponieważ cena rzepaku w skupie jest dość wysoka. Waha się od 1800 do 2000 zł za tonę. Ubiegłego roku było to maksymalnie 1400 zł. Więc mniejsze zbiory mogą sobie zrekompensować dużo wyższą ceną.

Nie najlepsza sytuacja jest także z pszenicą i innymi zbożami. Pszenica nie trzyma parametrów jakościowych, nie ma odpowiedniej liczby opadania czy wysokiego białka. Efekt jest taki że niewiele jest pszenicy konsumpcyjnej, bardzo dużo paszowej. Producenci pasz zacierają ręce ponieważ liczą na bardzo korzystne ceny surowca do produkcji. Zadowoleni mogą być także ci rolnicy którzy prowadzą tucz trzody chlewnej. Mają nadzieję na tańsze pasze do produkcji.

Krótki okres ładnej pogody trwał do wczoraj. Od rana nad naszą gminą mamy chmury, z których już gdzieniegdzie pokropiło. Prognoza na jutro także nie jest optymistyczna. Na wsi więc wszyscy uwijają się jak w ukropie. Bardzo pomocny okazuje się nowoczesny sprzęt, w tym coraz liczniejsze na naszych polach zachodnie kombajny.Wydajne i mniej awaryjne niż wysłużone Bizony są niezastąpione na większych areałach.

 

{module Link do NK|none}

Trwa dyskusja o środkach unijnych dla obszarów wiejskich

 

W latach 2014-2020 Polska otrzyma ponad 13,5 mld euro na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Samorządy województw postulują, aby w programie znalazły się środki na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną oraz lokalne drogi, a zarządzanie funduszami było w mniejszym stopniu zcentralizowane. Wczoraj w Olsztynie przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiali najnowszy projekt programu. Polskie regiony są bardzo zróżnicowane – mówi wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma. – Nie można tak samo traktować rolnictwa na Warmii i Mazurach oraz w Małopolsce, dlatego chcemy, aby większą rolę w działaniach przewidzianych na kolejne lata odgrywały regionalne samorządy. Uważamy także, że w programie powinny znaleźć się środki na budowę lokalnych dróg oraz infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Specjalne stanowisko w sprawie projektu PROW na lata 2014-2020 przedstawiciele samorządu województwa uchwalili już 7 lutego podczas obrad Konwentu Marszałków RP w Kielcach. W obecnej propozycji programu ministerstwo najwięcej środków, bo po 4 mld euro, proponuje przeznaczyć na poprawę konkurencyjności w rolnictwie oraz ochronę ekosystemów. Chodzi tu o działania takie jak: organizowanie szkoleń, warsztatów i punktów doradztwa dla rolników, inwestycje w sprzęt i innowacyjne technologie, wspomaganie nisko przetworzonej produkcji rolno-spożywczej, zalesianie w celu utworzenia korytarzy ekologicznych i kompleksów leśnych, wspieranie rolnictwa zrównoważonego i ekologicznego, ochrona gleb i wód, zachowanie tradycyjnych odmian roślin i gatunków zwierząt.

W najnowszym projekcie programu nie znalazły się wydatki związane z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi oraz drogowymi. Z edycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2014 korzysta 110 na 116 warmińsko-mazurskich gmin.

Zobacz także

Promotion