• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Remont linii nr 221 Gutkowo-Orneta-Braniewo

 

We wtorek 4 listopada w Braniewie władze województwa i przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych będą rozmawiać o przyszłości kolei w naszym regionie. Omówione zostaną strategiczne inwestycje, w tym planowane remonty linii kolejowych, m.in. linii nr 221 Gutkowo-Orneta-Braniewo. Samorząd województwa reprezentować będzie marszałek Jacek Protas, PKP PLK - Maciej Kaczorek, dyrektor Biura Planowania Strategicznego oraz Ireneusz Merchel, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie.

Unia Europejska w nowej perspektywie stawia na kolej, jako przyjazny środowisku i bezpieczny sposób transportu, dlatego przychylnie podchodzi do inwestycji w infrastrukturę kolejową. Dzięki temu w nadchodzącej perspektywie finansowej remontowane będą aż cztery ważne arterie komunikacyjne w regionie: linia nr 38 Ełk-Korsze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, linie nr 219 Szczytno-Pisz-Ełk oraz nr 216 Olsztyn-Działdowo z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, a także linia nr 221 Gutkowo-Braniewo z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Tory łączące stolicę województwa z Braniewem mają 87 km długości. Linia przebiega przez Dobre Miasto, Ornetę, Lubomino i Pieniężno. Jej stan pozostawia wiele do życzenia, ponad 70 proc. wymaga remontu. To sprawia, że pociągi mogą poruszać się tu z maksymalną prędkością 60 km/h. Po modernizacji pojadą z prędkością 90 km/h, a czas podróży skróci się o 45 min (teraz tę odległość pokonuje się w 2 godziny).

Przebudowane zostaną również obiekty inżynieryjne, perony oraz budynki kolejowe wzdłuż trasy. Koszt rewitalizacji linii szacuje się na 220 mln zł. Inwestycja skróci czas podróży mieszkańców miejscowości położonych na linii do pracy, szkoły czy instytucji kultury. Otworzy również nowe możliwości podróżowania gościom z obwodu kaliningradzkiego, którzy ze względu na mały ruch graniczny coraz chętniej odwiedzają nasz region.

Spotkanie odbędzie się w Hotelu Warmia przy ul. Gdańskiej 18 we wtorek 4 listopada o godz. 15.00.

Fot - ZHP Orneta

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion