• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

So22092018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Kolejka do bezpłatnych badań w Ornecie

Klientów odwiedzających w ostatnią sobotę (18 maja) przed południem sklep Netto w Ornecie witał nietypowy widok: kolejka. Nie była to jednak kolejka po koszyk czy towar. Tylu było chętnych do skorzystania z bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi, jakie odbywały się tam w ramach akcji profilaktycznej „Zatrzymać cukrzycę”. Pielęgniarki wykonujące badania nie miały ani chwili wytchnienia. W ciągu czterech godzin wykonały 330 pomiarów za pomocą glukometrów. W przypadku osób, których wynik budził niepokój, objaśniały, co należy dalej zrobić. Sugerowały wizytę w nieodległym czasie u lekarza rodzinnego, by ten dał skierowanie na badanie krwi z żyły. Powtórna, dokładna analiza krwi pozwala stwierdzić z dużą dozą pewności, czy ktoś jest zdrowy albo czy zagraża mu cukrzyca. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowego poziomu glukozy we krwi wykonywane są dalsze, specjalistyczne badania, a pacjent trafia pod opiekę lekarza specjalisty.

Pacjenci z Ornety do diabetologa mają daleko. W ramach ubezpieczenia NFZ mogą korzystać z pomocy przychodni w Olsztynie, a to każdorazowo oznacza 50-kilometrową podróż autobusem. Dlatego też bezpłatne badania, jakie zaproponował sklep Netto w tym 10-tysięcznym miasteczku wzbudziły takie zainteresowanie. Większość pojawiających się na wyświetlaczach wyników mieściła się w normie. W kilku przypadkach wyniki były alarmujące, a jeden niewiarygodnie wysoki. Pięćdziesięcioletni mężczyzna miał poziom cukru przekraczający pięciokrotnie dopuszczalną normę. Po pierwszym badaniu pojawiło się przypuszczenie, że to pewnie pomyłka. Po drugim, wykonanym tym samym aparatem, pojawił się pomysł, żeby badanie wykonać innym urządzeniem – w końcu to tylko sprzęt i może zawodzić. Trzy kolejne próby, wykonane różnymi glukometrami, nie pozostawiały najmniejszych wątpliwości: w organizmie mężczyzny rozwinęła się cukrzyca. Konieczne są dokładne badania i natychmiastowe włączenie leczenia. Takie sytuacje najlepiej zaświadczają, że prowadzona od trzech lat przez sieć Netto akcja profilaktyczna „Zatrzymać cukrzycę” ma głęboki sens. W ramach Białych Sobót, jak ta w Ornecie, przebadało się już prawie 10 tysięcy osób. Setki osób dowiedziały się, że powinny zwrócić uwagę na swoje zdrowie.

Cukrzyca jest chorobą podstępną. Rozwija się po cichu przez lata, bez szczególnych objawów. Niszczy narządy wewnętrzne, wzrok, odbiera komfort życia. Szacuje się, że 2,5 mln Polaków ma cukrzycę, przy czym pół miliona sobie jej nie uświadamia. Najlepszym sposobem walki z nią jest systematyczna aktywność ruchowa i zdrowa dieta. Podczas Białych Sobót jest i o tym mowa; każdorazowo wszyscy zainteresowani mogą liczyć na fachowe porady zakresu dietetyki, a także na drukowane i multimedialne materiały profilaktyczne.

comments

Dodaj komentarz

Wydawca portalu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za zgodność z prawdą podawanych przez użytkowników informacji i prezentowane przez nich opinie, a także za ewentualne skutki będące następstwem stosowania się do prezentowanych na stronie komentarzy. Za publikowane na portalu komentarze, wyłączną odpowiedzialność ponoszą ich autorzy. Wydawca i redakcja portalu informują, że w żaden sposób nie ingerują w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników w komentarzach. Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania komentarzy sprzecznych z prawem oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Uwaga - zarejestrowani użytkownicy nie muszą wpisywać zabezpieczenia przed spamem.

Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz także

Promotion