• Start
  • Witamy na ornecianka.pl
 • News
 • Forum
 • Samorząd
  • Sesja Rady Miejskiej Ornety
   Obrady Rady Miejskiej
 • Na sygnale
  • Na sygnale
   Na sygnale
 • Gospodarka
 • Kultura
 • Sport

Pt17082018

Ostatnia aktualizacja12:26:43 AM

Font Size

Cpanel

Handel

Kolejka do bezpłatnych badań w Ornecie

Klientów odwiedzających w ostatnią sobotę (18 maja) przed południem sklep Netto w Ornecie witał nietypowy widok: kolejka. Nie była to jednak kolejka po koszyk czy towar. Tylu było chętnych do skorzystania z bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi, jakie odbywały się tam w ramach akcji profilaktycznej „Zatrzymać cukrzycę”. Pielęgniarki wykonujące badania nie miały ani chwili wytchnienia. W ciągu czterech godzin wykonały 330 pomiarów za pomocą glukometrów. W przypadku osób, których wynik budził niepokój, objaśniały, co należy dalej zrobić. Sugerowały wizytę w nieodległym czasie u lekarza rodzinnego, by ten dał skierowanie na badanie krwi z żyły. Powtórna, dokładna analiza krwi pozwala stwierdzić z dużą dozą pewności, czy ktoś jest zdrowy albo czy zagraża mu cukrzyca. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowego poziomu glukozy we krwi wykonywane są dalsze, specjalistyczne badania, a pacjent trafia pod opiekę lekarza specjalisty.

Pacjenci z Ornety do diabetologa mają daleko. W ramach ubezpieczenia NFZ mogą korzystać z pomocy przychodni w Olsztynie, a to każdorazowo oznacza 50-kilometrową podróż autobusem. Dlatego też bezpłatne badania, jakie zaproponował sklep Netto w tym 10-tysięcznym miasteczku wzbudziły takie zainteresowanie. Większość pojawiających się na wyświetlaczach wyników mieściła się w normie. W kilku przypadkach wyniki były alarmujące, a jeden niewiarygodnie wysoki. Pięćdziesięcioletni mężczyzna miał poziom cukru przekraczający pięciokrotnie dopuszczalną normę. Po pierwszym badaniu pojawiło się przypuszczenie, że to pewnie pomyłka. Po drugim, wykonanym tym samym aparatem, pojawił się pomysł, żeby badanie wykonać innym urządzeniem – w końcu to tylko sprzęt i może zawodzić. Trzy kolejne próby, wykonane różnymi glukometrami, nie pozostawiały najmniejszych wątpliwości: w organizmie mężczyzny rozwinęła się cukrzyca. Konieczne są dokładne badania i natychmiastowe włączenie leczenia. Takie sytuacje najlepiej zaświadczają, że prowadzona od trzech lat przez sieć Netto akcja profilaktyczna „Zatrzymać cukrzycę” ma głęboki sens. W ramach Białych Sobót, jak ta w Ornecie, przebadało się już prawie 10 tysięcy osób. Setki osób dowiedziały się, że powinny zwrócić uwagę na swoje zdrowie.

Cukrzyca jest chorobą podstępną. Rozwija się po cichu przez lata, bez szczególnych objawów. Niszczy narządy wewnętrzne, wzrok, odbiera komfort życia. Szacuje się, że 2,5 mln Polaków ma cukrzycę, przy czym pół miliona sobie jej nie uświadamia. Najlepszym sposobem walki z nią jest systematyczna aktywność ruchowa i zdrowa dieta. Podczas Białych Sobót jest i o tym mowa; każdorazowo wszyscy zainteresowani mogą liczyć na fachowe porady zakresu dietetyki, a także na drukowane i multimedialne materiały profilaktyczne.

Netto sponsoruje Dom Dziecka

Sklep Netto w Ornecie nawiązał współpracę z miejscową Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą "MÓJ DOM". Kierownictwo spółki po rozmowie z szefową sklepu panią Elą Sitek postanowiło objąć dom dziecka swoistym patronatem, w ramach którego będą co jakiś czas przekazywać dary rzeczowe a także na bieżąco reagować na potrzeby zgłaszane przez panią dyrektor placówki. W czwartek zostanie przekazana pierwsza partia rzeczy "pierwszej potrzeby".  Wkrótce też Netto zakupi na potrzeby ośrodka pralkę automatyczną o wartości ok. 2500 zł. 

Cukier krzepi czy trzepie po kieszeni?

ceny cukru szybują ostro w górę

Cukier krzepi jak przekonywał Melchior Wańkowicz, a wódka jeszcze lepiej jak twierdzą znawcy tematu. To jednak niekrzepiące właściwości cukru będą tematem tej notatki. Mieszkańcy całej Polski z niepokojem patrzą na galopujące ceny cukru. Starszym przypomniały się sceny żywcem wycięte z PRL-owskiej rzeczywistości. Nikogo dziś nie dziwi widok starszego człowieka z dziesięcio kilogramową zgrzewką cukru pod pachą. Wszyscy zadajemy sobie jedno pytanie - co się dzieje? Analitycy giełdowi przekonują, że to wina nieurodzaju w Rosji i Indiach. Już w listopadzie ubiegłego roku ostrzegano, że cena białego proszku poszybuje ostro w górę. Niekorzystną dla konsumentów sytuację wykorzystały fundusze inwestycyjne lokując wolne środki w towary spożywcze. Cukier nadaje się do tego idealnie. Jest łatwy w transporcie i nie psuje się podczas składowania. Jednak sytuacja w Polsce jest bardziej skomplikowana. Po wejściu naszego kraju do EU zamknięto dużą część cukrowni. Aktualnie spożywamy więcej cukru niż jesteśmy w stanie wyprodukować. Mamy więc przyczynę szokujących podwyżek. Zastanawiające jest tylko, że np. w Niemczech cena kilograma cukru oscyluje w granicach 60 - 70 centów i ostatnio spadła. Przykładowo w sieci LIDL kosztuje 65 centów czyli około 2,60 zł. Zobacz cenę w LIDLU

 

cena cukru w niemieckim lidlu

Na chwilę obecną w Ornecie najtańszy cukier mamy w Biedronce, jest po 4,34zł. Ale tylko teoretycznie ponieważ cukru po prostu nie ma. W markecie Polo kosztuje on już 4,49 a najdroższy jest w "Centrum" gdzie za kilogram zapłacimy 4,99zł ( wszystkie ceny z 12 marca). Jak widać granica 5 zł jest już o włos.

 

{module intertekst|none}

Otwarcie Netto

W Ornecie w czwartek, 23 sierpnia, o godz. 8, zostanie otwarty 254 sklep Netto w Polsce. Turyści i mieszkańcy mogą spodziewać się wielu atrakcji po uroczystym przecięciu wstęgi w nowej placówce handlowej. Orneta to wyjątkowo pięknie położona, choć zaledwie 9-tysięczna, miejscowość turystyczna na Mazurach. Pierwszy sklep żółto-czarnych w Ornecie powstał na rogu ul. 1. Maja i Podleśnej, na własnej działce sieci. Ma 700 m kw powierzchni handlowej, a do obsługi klientów Netto zatrudniło 13-osobową załogę, rekrutowaną na miejscowym rynku pracy. Zmotoryzowani klienci nie będą narzekać, bo przy markecie jest duży, wygodny parking aż na 80 miejsc. W obiekcie zmieszczą się także stoiska poddzierżawców – piekarnia, mięsny i kiosk z prasą. Z okazji otwarcia Netto zaprasza mieszkańców nie tylko na atrakcyjne zakupy w najtańszej sieci na rynku, ale także do dobrej zabawy podczas otwarciowego pikniku rodzinnego i do udziału w licznych konkursach z nagrodami. A jaką ofertę handlową przygotowała sieć z okazji otwarcia?

W promocyjnej sprzedaży dostępne będą: pianko-galaretka w czekoladzie Chocobella – 500 g za 3,99 zł, 1,5-proc. mleko UHT – litr za 1,59 zł, dwulitrowe lody Tricolore za 4,49 zł, dwulitrowa Coca-Cola za 3,49 zł, trzy rodzaje 500-gramowych słoików ze Smacznym Daniem – fasolka, pulpety i gołąbki do wyboru - za 2,29 zł, 475-gramowa pizza Virtu z szynką lub wiejska do wyboru za 4,99 zł, schab bez kości w plastrach, opakowanie 300 g za 3,99 zł, rozpuszczalna kawa Gold – 200 g za 9,99 zł, kilogram pomidorów (gałązka) za 1,49 zł. Jeśli chodzi o artykuły przemysłowe i gospodarstwa domowego, to w ofercie "Kup 2, zapłać 39 zł" dostępny będzie proszek do prania Vizir (dwa rodzaje) – dwa opakowania 3,5-kilogramowe, poza tym, sieć poleca chromowany ociekacz do naczyń za 35 zł, zestaw kieliszków do wina – 12 sztuk za 19 zł, kombiwar-opiekacz halogenowy o mocy 1300 W za 79 zł, blender Braun Multiquick o mocy 450 W z trzema róznymi przystawkami i regulacją obrotów za 119 zł, wielofunkcyjną maszynę do szycia marki Łucznik za 199 zł, zestaw noży kuchennych na stojaku za 15 zł, odkurzacz Amica o mocy 1600 W za 119 zł, myjkę wysokociśnieniową o mocy 1400 W za 99 zł, tablet Goclever z systemem operacyjnym Android za 299 zł, fotelik samochodowy Beline SP Ferrari ze zdejmowaną tapicerką i wieloma praktycznymi udogodnieniami za 179 zł, a także wiele innych praktycznych, niedrogich i dobrej jakości produktów, przydatnych nie tylko w domu, ale także w warsztacie czy ogrodzie. Pełna oferta dostępna w ulotce, którą można przeglądać na www.netto.pl Każdy klient będzie mógł także spróbować szczęścia w tradycyjnym otwarciowym konkursie sieci Netto „Jak tanie są te zakupy?”. Osoba, która od 23 do 25 sierpnia zrobi sprawunki na dowolną kwotę w nowym sklepie Netto i zgadnie, ile kosztują wszystkie produkty umieszczone w wózku zakupowym, otrzyma za darmo całą jego zawartość. Odpowiedzi można wpisywać na kuponach dostępnych w sklepie, a nazwisko zwycięzcy zostanie wylosowane w pierwszą niedzielę po otwarciu placówki.

Kolejną promocyjną atrakcją sieci Netto jest obdarowywanie upominkami pierwszych pięćdziesięciu osób, które w dniu otwarcia założą choć jedną żółtą część garderoby. Nie zabraknie także degustacji produktów dostępnych tylko w Netto, pamiątkowych podarunków - gadżetów Netto.

O Netto Polska

Duńska sieć sklepów spożywczych, oferujących produkty pierwszej potrzeby po najniższych cenach na rynku. Netto stanowi część Dansk Supermarked A/S, której właścicielami są A.P. Mřller-MćrskGruppen i F. Salling. Dansk Supermarked jest również właścicielem i zarządcą sieci hipermarketów Bilka i Fotex. Dansk Supermarked jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem działającym w branży handlu detalicznego w Danii. Poza Polską i Danią, sieć rozwija się w Niemczech i Szwecji. Jest obecna w Polsce od sierpnia 1995 roku, kiedy to otwarty został pierwszy sklep w Szczecinie. Netto sp. z o.o. posiada dwa centra dystrybucyjne: w Motańcu pod Szczecinem oraz w Domasławie pod Wrocławiem. Jest to obecnie jedna z największych firm w województwie zachodniopomorskim, zatrudnia ponad 3,5 tys. osób. Bierze aktywny udział w życiu lokalnych społeczności nie tylko na Pomorzu, ale we wszystkich mniejszych i większych miejscowościach, w których jest obecna. Firma wspiera liczne imprezy sportowe ze szczególnym uwzględnienieniem biegów (partner akcji radiowej Trójki "Biegam bo lubię") oraz kulturalne, angażuje się w akcje charytatywne. W marcu 2012 roku Netto otrzymało zaszczytny tytuł "Retailer of the Year 2011. Wybrany przez Dostawców" jako najlepsza sieć dyskontowa w Polsce.

 

Informacja prasowa Netto Polska Sp. z o.o.

Zobacz także

Promotion